Nowa elewacja i prace wykończeniowe wewnątrz budynku
Jak informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, trwają ostatnie prace związane z wykonywaniem nowej elewacji i tzw. opaski wokół budynku. Zakończono natomiast prace wykończeniowe wewnątrz obiektu.
- Do wykonania pozostały elementy związane m.in. z zegarem (który zamontowany zostanie na jednej z zewnętrznych ścian budynku - dop. red.). Obecnie prowadzimy rozmowy z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w celu uzyskania decyzji konserwatorskiej odnośnie kilku elementów, w tym wspomnianego zegara. Z uwagi na trwające uzgodnienia, koniec robót może przesunąć się do wiosny przyszłego roku - zaznacza Aneta Niezgoda.
To jeden z najstarszych "ogólniaków" w Gdańsku. VI LO świętowało jubileusz 75-lecia
Jakie prace wykonano w ramach inwestycji?
W budynku przy ul. Głębokiej zakończono, poza dociepleniem ścian i dachu, także remont kominów, wymianę części okien zewnętrznych na okna drewniane z nawiewnikami, a także wymianę niektórych drzwi zewnętrznych. Pozostałe oczyszczono i pomalowano. Prace objęły również remont zabytkowych grzejników i wymianę schodów w jednym z pomieszczeń szkolnych. Odtworzono schody granitowe zewnętrzne i pochylnię dla osób niepełnosprawnych. Poza tym wymieniono instalacje: elektryczną, wodociągową i c.o.
To nie wszystko. Uzupełniono ubytki w murowanych ścianach ceglanych, a także uzupełniono i ujednolicono tynki. W ramach projektu zdecydowano także o odtworzeniu napisu z pierwotną nazwą szkoły. Projekt inwestycyjny zakładał też uzupełnienie, odtworzenie i konserwację elementów ozdobnych i detali architektonicznych na budynku wykonanych w tynku, oraz konserwację elementów kamiennych i tych wykonanych ze sztucznego kamienia.
Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe EBUD - Przemysłówka Sp. z o.o. Koszt prac wyniesie 5,9 mln złotych.
Zadanie jest realizowane w ramach projektu pn. „G1- Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków oświatowych oraz sportowych należących do Gminy Miasta Gdańska - w latach 2017-2020”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Zegar... z pszczołą
Tarcza zegarowa, którą widać na jednej ze ścian budynku, została zniszczona w czasie wojny pociskami w jej dolnej części. Nie ma wskazówek. Zachowały się natomiast prawie wszystkie cyfry, zdobienia trójwymiarowe tarczy oraz ślady zdobień w rogach wykonanych w technice malarskiej. Na podstawie przekazów ustnych ustalono, że wskazówka była jedna, z motywem pszczoły - symbolizującej pracowitość i gorliwość uczniów szkoły. Z obu stron zegara znajdowały się dekoracje sztukatorskie.
Gdańskie Lekcje Obywatelskie. "Trzeba być świadomymi obywatelami, którzy władzę punktują"
Ponad 100-letni budynek przy ul. Głębokiej
Pochodzi on z początku XX w. Na podstawie podobieństwa formy architektonicznej przypuszcza się, że został wzniesiony w czasie zbliżonym do budynku Dyrekcji Kolei, który znajduje się przy ul. Dyrekcyjnej 2-4, a więc około 1914 roku. Obiekt przy ulicy Głębokiej miał pełnić, z założenia, funkcje oświatowe. Przedwojenna nazwa szkoły brzmiała: "Niederstadt Mittelschule" - nad południowym wejściem na elewacji, od strony ul. Głębokiej, zachował się fragment napisu z oryginalną nazwą. W czasie wojny obiekt został przejęty przez wojsko, zorganizowano w nim m.in. niemiecki szpital wojskowy. Działania wojenne nie spowodowały w nim większych zniszczeń. Jednak po przejęciu obiektu przez wojska rosyjskie w 1945 r., nastąpiła degradacja obiektu. W 1947 r. Kuratorium Oświaty zdecydowało o ponownym utworzeniu w tym budynku szkoły. Większy remont w obiekcie zorganizowano w 1954 r.
Nagrody za innowacyjność w nauczaniu dla placówek z Gdańska
Powierzchnia budynku przy ul. Głębokiej to ponad 755 m kw.
Budynek Zespołu Szkół Ogólnokształcących mieści się przy ul. Głębokiej 11, w dzielnicy Śródmieście. Przy obiekcie mieści się parking dla użytkowników szkoły, dwa boiska sportowe z parterowym budynkiem zaplecza, a także asfaltowy plac apelowy oraz parterowy budynek tzw. ognisk wychowawczych.
Kubatura tego obiektu to 38 350 m szesc., powierzchnia - 755,36 m kw., a wysokość - 30,6 m.
Budynek wpisany jest do rejestru zabytków. Natomiast w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego dla terenu ul. Głębokiej widnieje zapis, iż budynek ZSO nr 6 to obiekt o wartościach kulturowych (ochronie na podstawie MPZP podlega charakter budynku, detal architektoniczny oraz historyczne elementy wystroju wnętrz).
Ujeścisko-Łostowice/Jasień. Budowa Nowej Warszawskiej zakończona w terminie. Czas na odbiory
Budynek szkoły został zbudowany na planie litery „U”. Składa się z trzech skrzydeł - każde o czterech kondygnacjach naziemnych, z poddaszem użytkowym i strychem nieużytkowym. Centralna część budynku jest zaakcentowana podniesionym dachem, zwieńczonym tzw. wieżyczką alarmową. Obiekt jest zdobiony tynkiem fakturowym, w stylu rustykalnym. Detale architektoniczne znajdujące się na elewacji wykonano częściowo z piaskowca i zaprawy imitującej kamień, a częściowo w tynku i zaprawie sztukatorskiej.