Plac Wałowy w niedalekiej przyszłości przejdzie metamorfozę. Po opracowaniu projektu planowana jest wymiana nawierzchni jezdni i chodników, nowe oświetlenie, montaż ławek i stojaków na rowery. Odtworzona zostanie również fontanna z nawiązującym do pierwowzoru ogrodzeniem. Na skwerach i samym rynku ma się pojawić więcej zieleni. Projekt ma też uwzględniać historyczne dziedzictwo dzielnicy. Cały teren zostanie oświetlony i objęty monitoringiem. Inwestycja jest częścią programu rewitalizacji. Dokumentację projektową dla zadania przygotuje biuro GORBUD sp. z o.o. Koszt opracowania wyniesie ponad 285 tys. złotych. Projekt ma być gotowy do końca 2021 r.
W ramach projektu Rewitalizacji Dolnego Miasta, Placu Wałowego i Starego Przedmieścia w Gdańsku rozpoczęły się już prace remontowe w budynku przy Placu Wałowym 5A. Jest to pierwszy z 10 budynków przeznaczonych do remontu w ramach rewitalizacji w tym rejonie. Wykonawcą termomodernizacji i remontu elewacji jest Zakład Budowlano - Dekarski Marek Plechowski. W zakresie prac znajdują się m.in. roboty przygotowawcze, remont piwnic, remont i konserwacja elewacji frontowej oraz docieplenie ścian szczytowych i wymiana stolarki okiennej. Zgodnie z umową prace zakończą się w czerwcu 2021 r.
Zadania są elementem programu rewitalizacji dzielnic Gdańska, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 - 2020. Programem objęte zostały cztery obszary Gdańska: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto z Placem Wałowym i Starym Przedmieściem, Orunia oraz Biskupia Górka ze Starym Chełmem. Część kosztów inwestycji zostanie pokryta dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Koordynatorem rewitalizacji jest Biuro Rozwoju Gdańska. Poszczególne zadania w ramach programu realizuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, Gdańskie Nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe oraz organizacje pozarządowe.