Renowacja zabytku trwała 5 miesięcy
Konstrukcja stalowa Małego Błędnika została naprawiona, oczyszczona, pomalowana na nowy kolor i pokryta powłoką antykorozyjną. Wymieniono też, i zabezpieczono przed wilgocią, dotychczasowe deski pomostu. Zabiegi renowacyjne wykonano także na ozdobnych elementach kładki. Dawną świetność odzyskała również balustrada wraz z dekoracyjnym portalem zwieńczonym herbem Gdańska, która na czas prac została zdemontowana i odesłana do specjalistycznej pracowni.
Plan prac zakładał renowację także ceglanych przyczółków mostku, które oczyszczono i wzmocniono. Pokryto je warstwą hydrofobową, zabezpieczając tym samym przed przenikaniem do ich wnętrza wody z kanału Raduni.
Na przedwojenny gmach VI LO wrócił wyjątkowy zegar
Metoda prac jak sprzed 100 lat
Prace naprawcze Małego Błędnika wykonano, coraz rzadziej obecnie stosowaną, metodą niterską. Poszczególne części łączono ze sobą za pomocą nitów - tak, jak robiono to oryginalnie w 1900 roku, kiedy kładka została wybudowana według projektu niemieckiego inżyniera, związanego z Gdańskiem, Johanna Wilhelma Schwedlera.
Kładka została skonstruowana w formie nitowanych, kratownicowych łuków o rozpiętości 11,2 m i rozstawie 3 m w rzadko spotykanym układzie pomostu z „jazdą po środku”. Jej największym walorem jest rama portalowa zwieńczona kutą i polichromowaną tarczą herbową podtrzymywaną przez lwy.
Mały Błędnik uniknął poważniejszych zniszczeń, jakie dotknęły większość gdańskich mostów, w czasie II wojny światowej.
Rewitalizacja Biskupiej Górki: ta dzielnica już pięknieje. Zobacz!
Remont po ponad 30 latach
Generalny remont Małego Błędnika po raz ostatni wykonano w latach 90. XX wieku. Po przeprowadzonych wówczas pracach obiekt ten był ogólnie w dobrym stanie technicznym, jednak trzy dekady regularnej eksploatacji oraz nieustanne oddziaływanie zmiennej pogody sprawiły, że zdecydowano o wykonaniu prac restauratorskich.
Mały Błędnik został wybudowany w 1900 r. na skwerze wytyczonym przez ulice: Targ Rakowy, Hucisko i Wały Jagiellońskie. Skwer wielokrotnie zmieniał nazwę, obecnie poświęcony jest pamięci Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku, natomiast kładka zachowała swoje pierwotne miano czyli „Mały Błędnik” (niem. Kleine Irrgartenbrücke).