Kunszt Wodny w Gdańsku. Dwie umowy, które pozwolą dokończyć i wyposażyć obiekt

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska podpisała umowę na dostawę mebli do budynku Kunsztu. W najbliższych dniach podpisze z kolei umowę na wykonanie robót wykończeniowych. Te powinny zakończyć się w czerwcu br. W tym czasie powinny też dotrzeć zamówione meble.
12.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu trzykondygnacyjny budynek kunsztu wodnego, elewacja częściowo pokryta brązową blachą, częściowo oszklony
Do czerwca br. prowadzone będą prace wykończeniowe oraz meblowanie budynku Kunsztu Wodnego
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Jakie meble do Kunsztu Wodnego?

Około 30 sof o różnych wymiarach, fotele, ponad 100 stołów - różnej długości i średnicy, blisko 300 krzeseł, w tym konferencyjnych, składana scena na kółkach, do tego biurka do pomieszczeń administracyjnych, oraz wyposażenie takie jak lampy, kosze na śmieci, zegary, regały, ale też ozdobne donice, i wiele innych. Zwycięzca przetargu musi też dostarczyć i zamontować osprzęt sanitarny, urządzenia AGD i urządzenia RTV.

Umeblować trzeba w sumie trzy kondygnacje budynku, którego kubatura wynosi blisko 23 tys. metrów szesc., a powierzchnia użytkowa ponad 3 tys. metrów kw.

Przetarg na "dostawę ruchomych elementów wyposażenia w związku z kompleksową aranżacją wnętrz budynku Kunsztu Wodnego w Gdańsku" wygrała firma Robert Śliwiński Zakład Usług Tartaczno-Stolarskich, a pochłonie to dokładnie 1 063 640 złotych. Meble powinny zostać dostarczone najpóźniej w czerwcu br.

Kunszt Wodny - nowa siedziba Instytutu Kultury Miejskiej - oficjalnie przekazany Miastu

zdjęcie wykonane w budowanym pomieszczeniu, widać ogromne okno, a za nim zabytkowego budynki głównego miasta Gdańska
Z budynku Kunsztu Wodnego rozpościera się świetny widok na Główne Miasto
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Roboty wykończeniowe w Kunszcie Wodnym

W najbliższych dniach zostanie podpisana z kolei umowa na "wykonanie robót budowlanych wykończeniowych oraz dostawę i montaż stałych elementów wyposażenia w związku z kompleksową aranżacją wnętrz budynku Kunsztu Wodnego w Gdańsku". Przetarg na te prace wygrała firma Office Creative Group Mariusz Antoniewicz. Kosztować będą nieco ponad 3 mln złotych, a zakończą się także w czerwcu br.

W ramach tego zamówienia wykonane zostaną roboty wykończeniowe, budowlano-montażowe i instalacyjne, w tym elektryczne. Zwycięzca tego przetargu wykona również tzw. stałe elementy stolarskie oraz takie o charakterze mobilnym, m.in. lady, regały, szafki i stoły.

Wykonać trzeba będzie też tzw. ścieżkę tyflograficzną, czyli oznakowanie stopni schodów, drzwi wewnętrznych, pasy ostrzegawcze, oraz identyfikację wizualną obiektu.

Byliśmy w Kunszcie Wodnym, nowej siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej

Gdzie znajduje się Kunszt Wodny?

Kunszt Wodny znajduje się w centrum Gdańska, nieopodal Bramy Wyżynnej, przy placu Forum Gdańsk. Powstał w ramach Partnerstwa Publiczno - Prywatnego, a zbudowała go spółka Forum Gdańsk. W obiekcie będzie miał swoją siedzibę Instytut Kultury Miejskiej.

Zaplanowano tu nowoczesną, otwartą przestrzeń z wygodnymi kanapami oraz mobilnymi elementami dekoracyjnymi. Przestrzeń została zaaranżowana zgodnie z ideami nowoczesnej instytucji kultury o otwartym charakterze. Zawiera w sobie zarówno przestrzeń open space na parterze, jak i pomieszczenia z przeznaczeniem na biura, kawiarnię oraz sale konferencyjne.

Obiekt będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

na zdjęciu budynek forum kunsztu wodnego, elewacja pokryta brązową blachą, widać też szklane korytarze na wysokości pierwszego piętra łączącego dwie części tego budynku
Kunszt Wodny znajduje się w centrum Gdańska, nieopodal Bramy Wyżynnej, przy placu centrum handlowo-usługowego Forum Gdańsk
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Dawna stacja pomp

Przypomnijmy, budowla znajduje się w miejscu, gdzie dawniej istniał Kunszt Wodny, czyli stacja pomp, która funkcjonowała od XVI wieku do lat 50. XIX wieku, pełniąc ważną funkcję w życiu miasta. Odpowiadała za właściwe ciśnienie wody wtłaczanej do miejskich wodociągów. W XVII wieku stacja została gruntownie zmodernizowana przez Adama Wiebego, inżyniera królewskiego, który nadzorował wiele miejskich inwestycji.

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza