- Rozebrano już nawierzchnię starego chodnika. W jego miejscu powstanie infrastruktura rowerowa. W najbliższym czasie w tym miejscu układane będą układane warstwy podbudowy. Na części zakresu ułożono krawężniki - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Powstająca droga będzie stanowić uzupełnienie istniejącej trasy rowerowej wzdłuż ul. Wały Jagiellońskie, na odcinku od ul. Podwale Grodzkie do ul. Hucisko. Wybudowana zostanie droga rowerowa i ciąg pieszo-rowerowy. Wzdłuż ul. Hucisko, od strony południowej, znajduje się aktualnie ścieżka rowerowa zakończona przejazdem przez ul. Hucisko oraz ul. Wały Jagiellońskie. Na ul. Hucisko znajdują się też wyodrębnione w jezdni pasy rowerowe łączące ul. Targ Drzewny z ul. Hucisko.
Efektem realizowanej obecnie inwestycji będzie też połączenie istniejącej ścieżki rowerowej, znajdującej się na wysokości zatoki autobusowej przy Forum Gdańsk, z przejazdem rowerowym przez skrzyżowanie ul. Wały Jagiellońskie i ul. Hucisko. Nowa ścieżka rowerowa będzie miała szerokość 2,5 m - zawężoną do 2 m w obrębie peronu autobusowego.
Przebudowany zostanie też istniejący dotąd ciąg pieszy - ułożona zostanie nowa nawierzchnia z płytki betonowej płukanej o wymiarach 35x35 cm, którego szerokość wyniesie 3 m. W pobliżu zatoki autobusowej, gdzie zachowany zostanie istniejący drzewostan, szerokość peronu przystankowego wyniesie 3,6 m.
W ramach prac przebudowane zostaną też schody prowadzące do pomnika Ofiar Stanu Wojennego oraz na tereny parkowe. Nawierzchnia nowych schodów wykonana zostanie z kostki granitowej 7/9 cm. Wzdłuż schodów zaprojektowano poręcze ze stali ocynkowanej, stylizowane - nawiązujące formą do wzorców historycznych.
W ramach tych robót wyremontowane zostaną także istniejące przejścia dla pieszych oraz przejazdy rowerowe przez ul. Hucisko oraz Wały Jagiellońskie. Zaprojektowano ciąg pieszy o szerokości 5,5 m oraz dwukierunkową ścieżkę rowerową o szerokości 2 m oddzieloną od chodnika 0,5 - metrową opaską z kostki kamiennej. Przejazdy i przejścia przez torowisko tramwajowe będą miały nawierzchnię z płyt gumowych posiadających powierzchnię antypoślizgową.
W nowej nawierzchni chodników pojawi się też różnorodna faktura - zgodnie z przyjętymi standardami miejskimi, ułatwiająca poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami.
Inwestycję realizuje firma Eurovia Polska S.A. Koszt prac to ponad 1 mln złotych. Te zakończą się w kwietniu 2022 r.