Odwodnienie skrzyżowania ul. 3 Maja i Nowe Ogrody gotowe. Ma pomóc podczas ulew

Zalane, czasem po kolana, jedno z ważniejszych skrzyżowań w Gdańsku, przy którym znajduje się m.in. gmach Urzędu Miejskiego oraz komenda policji, to nierzadki widok po ulewnych deszczach, które co jakiś czas nawiedzają nasze miasto. Zakończona właśnie inwestycja ma zapobiec takim sytuacjom w przyszłości.
09.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu z drona widać duże skrzyżowanie w centrum gdańska, którym jada samochody, w tle widać kilka budynków
Inwestycja odwodnieniowa nie należy do spektakularnych. Jej efekty będzie można poznać przy okazji intensywnych opadów
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Nowe odwodnienie w wyznaczonym terminie, zgodnie z harmonogramem

Celem tej inwestycji była rozbudowa istniejącego systemu kanalizacji deszczowej, która zapewni lepsze, skuteczniejsze odprowadzenie wód opadowych ze skrzyżowania ulic Nowe Ogrody i 3 Maja. Rozbudowany i przebudowany system nie ma wpływu na zakres istniejącej zlewni ani na ilość wód opadowych. Skróceniu ulegnie natomiast czas odprowadzenia wód opadowych do tzw. syfonów i kolektora deszczowego, który wybudowano w sąsiedztwie centrum handlowo- usługowego Forum Gdańsk oraz kolektora deszczowego, który wybudowano w ramach tej inwestycji wzdłuż torów tramwajowych.

Tym żyje Gdańsk. Ryszard Gajewski o tym, jak pokonać "wielką wodę" w centrum miasta

Odbiornikiem końcowym wód opadowych z nowej sieci kanalizacji deszczowej będzie kanał Raduni.

Wody opadowe przyjmowane były dotąd poprzez wpusty uliczne, i nimi kierowane do kanałów deszczowych. W ulicy Nowe Ogrody, wzdłuż Urzędu Miejskiego, znajduje się skanalizowany odcinek Potoku Siedleckiego oraz kanał od strony Komendy Miejskiej Policji. Wody opadowe kierowane były dotąd na istniejące syfony pod torami PKP i dalej do końcowego odbiornika, czyli wspomnianego już kanału Raduni. By przyspieszyć odbiór wód opadowych zastąpiono wpusty uliczne na odwodnienie liniowe, ułożone wzdłuż krawężnika, z odprowadzeniem do nowego kanału deszczowego. Kanały odwodnienia liniowego ułożono na długości 5m.

Jaką ilość wody jest w stanie przyjąć nowy system?

- Wzdłuż i w poprzek jezdni na wysokości komendy policji działa teraz odwodnienie liniowe, odpowiadające hydraulice 21 wpustów ulicznych. Natomiast na wysokości przejścia dla pieszych pomiędzy przystankiem tramwajowym a Urzędem Miasta Gdańska do kanału deszczowego kierowana jest woda opadowa z odwodnienia liniowego, które równoważy pracę około 50 wpustów ulicznych - wylicza Agnieszka Kowalkiewicz, rzecznik prasowa spółki miejskiej Gdańskie Wody. - Zmodernizowany został też podziemny układ odwodnieniowy po to, by poprawić hydraulikę całego układu - dodaje.

Co istotne, nie istnieje system, który jest w pełni odporny na zanieczyszczenia, w tym spływający zazwyczaj z wodą piasek, liście czy gałęzie. Każdy wymaga prowadzenia regularnych prac eksploatacyjnych.

- Niemniej zastosowanie odwodnienia liniowego pozwoli na dłuższą pracę systemu, nawet w przypadku niesionych wraz z deszczem zanieczyszczeń, takich jak trawa, liście czy kora - podkreśla Agnieszka Kowalkiewicz.

Inwestycja za blisko 7 mln zł

Wykonawcą robót było konsorcjum firm Poleko Budownictwo Sp. z o.o. oraz WPRD Gravel Sp. z o.o. Koszt realizacji inwestycji wyniósł 6,8 mln zł.

Projekt ten uzyskał dofinansowanie ze środków POIiŚ 2014-2020 w ramach przedsięwzięcia pn. „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich - miasto Gdańsk - etap III”. 

Siedlce. Gdańskie Wody budują kolejny ogród deszczowy. Tym razem przy ul. Kartuskiej

Dodatkowo ogrody deszczowe

Budowa nowego odwodnienia to nie jedyne działania, które mają poprawić sytuację na tym newralgicznym skrzyżowaniu przy nawalnych opadach. Miejska spółka Gdańskie Wody wybudowała też w ostatnich latach ogrody deszczowe: jeden przy Urzędzie Miejskim, przy ul. 3 Maja, drugi - przy ul. Kartuskiej, kilka kilometrów od tego skrzyżowania. Rolą ogrodów jest zatrzymywanie nadmiaru spływającej wody, z wyżej położonych dzielnic, w kierunku tego skrzyżowania.

Śródmieście. 14. ogród deszczowy gotowy. Zgromadzi ponad 140 metrów sześciennych wody

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki