Kto w prezydium Gdańskiej Rady Seniorów?
Gdańska Rada Seniorów liczy 34 radnych - podobnie jak Rada Miasta Gdańska. Podczas pierwszej sesji wybrano prezydium radnych. Rozmawiano też, wstępnie, o pierwszych pomysłach. Zwracano uwagę na niektóre problemy, utrudnienia, z którymi borykają się seniorzy, także ci aktywnie działający na rzecz lokalnych społeczności.
Przewodniczącym Rady został Aleksander Żubrys, którego obecni wybrali jednogłośnie. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Był on przewodniczącym także w poprzedniej kadencji GRS. Wiceprzewodniczącymi zostali natomiast Irena Samson i Janusz Ożarków.
Gdańsk przyjazny seniorom. Miasto otrzymało certyfikat od Światowej Organizacji Zdrowia
Dotrzeć do samotnych seniorów
Przewodniczący Aleksander Żubrys ma już konkretne plany na rozpoczętą właśnie kadencję “srebrnych” radnych. Zamierza kontynuować działania, które radni rozpoczęli w pierwszej kadencji, i nie tylko.
- W tej kadencji będziemy organizować sesje wyjazdowe - w dzielnicach Gdańska. Myślę, że uda nam się dobrze połączyć nasze działanie z radami dzielnic, które w październiku będą wybierane. Mam nadzieję, że wspólnie będziemy dochodzili do tego, co jest najważniejsze - że uda nam się dotrzeć do samotnych seniorów w dzielnicach, konkretnych osiedlach w naszym mieście - zaznaczył przewodniczący Aleksander Żubrys. - Będziemy tworzyli grupy wolontaryjne złożone z seniorów, które będą docierały do osób potrzebujących pomocy. W ten sposób będziemy łączyć to, co robi Rada Seniorów z tym co robią kluby, stowarzyszenia i rady dzielnic w danym terenie. To będzie nasze wspólne działanie - dodał.
Pożegnanie Rady Seniorów w Gdańsku
Miasto, które ma dawać radość życia
W inauguracyjnej sesji Gdańskiej Rady Seniorów uczestniczyła prezydent Aleksandra Dulkiewicz, która podsumowała dotychczasowe działania Miasta dedykowane seniorom.
- Rada liczy 34 osoby, z czego 16 osób wybranych zostało po raz kolejny. To daje dużą szansę na kontynuację różnych projektów. Jestem przekonana, że jako reprezentacja różnych środowisk senioralnych w Gdańsku mają państwo najlepszą wiedzę i rozeznanie co do wyzwań i potrzeb seniorek i seniorów w naszym mieście. Liczę na to, że wspólnie będziemy pracować nad inicjatywami, które bezpośrednio będą wpływać na wzrost jakości życia osób starszych. Razem możemy sprawić, że nasze miasto będzie miejscem, gdzie każdy, niezależnie od wieku, czuje się szanowany, zaopiekowany i ma możliwość czerpania radości z życia - podkreśliła prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Prezydent Gdańska przypomniała także w trakcie swojego wystąpienia główne założenia polityki senioralnej w Gdańsku, czyli:
- aktywność (różnorodność oferty dla różnych grup wiekowych i osób z różną sprawnością),
- samodzielność, udostępnianie różnorodnych form wsparcia i pomocy,
- edukacja i profilaktyka dotycząca zdrowego starzenia się.
Głos seniorów jest ważny
Na pierwszym posiedzeniu obecni byli także Radni Miasta Gdańska, na czele z przewodniczącą RMG Agnieszką Owczarczak. W Nowym Ratuszu pojawili się: Kamila Błaszczyk, Żaneta Geryk, Anna Golędzinowska, Maximilian Kieturakis i Marcin Makowski, a także wieloletnia miejska radna, a obecnie radna Sejmiku woj. Pomorskiego - Beata Dunajewska.
- Mam nadzieję, że państwo, jako głos gdańskich seniorek i seniorów, będą starali się być słyszalni, a my w Radzie Miasta Gdańska będziemy starali się słyszeć wasze wnioski i opinie - wszystkie te, które waszym zdaniem, będą istotne dla gdańskich seniorów - zapewniła Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. - Mam nadzieję, że w tej kadencji uda się podnieść wiele tematów istotnych dla gdańskich seniorów, a państwo, pracując w GRS, będą mieli poczucie, że robicie coś ważnego, macie sprawczość i możecie realizować ważne projekty - dodała.
ZAJRZYJ DO PORTALU SENIORALNEGO MIASTA GDAŃSKA
ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z I SESJI GDAŃSKIEJ RADY SENIORÓW W KADENCJI 2024 - 2028
Czym jest Gdańska Rada Seniorów?
Rada Seniorów w Gdańsku została powołana w 2018 roku. W wyborach wyłoniono wówczas 31 osób, w większości przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz gdańskich seniorów. W pierwszej kadencji zwołano 20 sesji i podjęto 35 uchwał. Rada ma charakter doradczy i inicjatywny. Współpracuje także z organami miasta w zakresie planowania i realizacji polityki senioralnej. W jej skład wchodzi 34 członków, przedstawicieli osób starszych oraz podmiotów działających na rzecz osób starszych.
W Gdańsku funkcjonują obecnie, m.in. dzięki inicjatywom GRS:
- Centrum Informacji i Animacji Senioralnej
- Centrum Weterana i Edukacji Patriotycznej
- Centrum Pracy Seniorek i Seniorów
- Gdański Fundusz Senioralny (granty dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, a od tego roku również wsparcie finansowe klubów i kół seniora)
- Gdańska Akademia Seniora
- Gdański Model Teleopieki Domowej
- Zwolnienie z opłat za usługi opiekuńcze osób 95+
- Kalendarz wydarzeń stałych (m.in. Parada i Piknik Seniorów, Gdańskie Dni Seniora, Targi Pracy i Aktywności Seniorów)
- Informator Gdańsk dla Seniorów
Gdański Fundusz Senioralny przeznaczony jest na działania integrujące i aktywizujące środowisko gdańskich seniorów. W projekcie realizowanym w latach 2013 - 2024 dofinansowano 712 inicjatyw dla ponad 17 tys. uczestników.
Seniorzy, na rowery! Miasto zachęca starszych mieszkańców do aktywności fizycznej
Wśród przedsięwzięć i wydarzeń dedykowanych seniorkom i seniorom w Gdańsku wymienić należy:
- Paradę i Piknik Seniorów (od 2012 r.) - organizowane w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Osób Starszych,
- Konkurs „Aktywni Seniorzy” (od 2012 r.), czyli nagradzanie aktywności społecznej seniorów,
- Miejski Bal Seniora (od 2006 r.) - wydarzenie organizowane w ramach Międzynarodowego Dnia Osób Starszych,
- Gdańskie Dni Seniora (od 2012 r.) - cykl wydarzeń w październiku, m.in. Dzień Zdrowia Seniora, Dzień Cyfrowy itp.,
- Festiwal Pracy i Aktywności Seniora (od 2018 r.),
- Benefis Dojrzałości (od 2017 r.) - Gdański Konkurs Poetycki dla seniorów oraz uroczysta Gala w ramach Gdańskich Dni Seniora.