Gdzie sprzątamy?
Sprzątanie odbywa się w tym roku w czterech południowych dzielnicach Gdańska: Ujeścisko - Łostowice, Jasień, Chełm i Kokoszki. Dlaczego tam? Ponieważ są w najbliższym sąsiedztwie Zakładu Utylizacyjnego, a ten w związku z odpowiedzialnym podejściem do prowadzenia działalności chce podnosić jakość życia mieszkańców w swoim najbliższym otoczeniu. Akcja ma również charakter edukacyjny. Patronatem objął ją prezydent Paweł Adamowicz.
Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku dzięki zaangażowaniu blisko tysiąca mieszkańców Gdańska udało się zebrać ponad 10 ton odpadów zalegających na ogólnodostępnych terenach zielonych.
Trzy, cztery, start
W tym roku wielkie sprzątanie rozpocznie się w sobotę (21 kwietnia) o godz. 10, jednocześnie w czterech dzielnicach. W przedsięwzięciu wezmą udział szkoły, spółdzielnie mieszkaniowe, lokalni aktywiści, a przede wszystkim po prostu gdańszczanie. Pracownicy organizatora i partnerów akcji wspólnie z mieszkańcami będą nie tylko sprzątać, ale także nasadzać zieleń. Specjalne ekipy Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych zajmą się usuwaniem dzikich wysypisk, zwłaszcza przy ogródkach działkowych na Jasieniu, czy w wąwozie przy ul. Guderskiego,
- Cieszymy się, że wydarzenie rokrocznie przyciąga mieszkańców, którym zależy na dbaniu o czyste otoczenie i na zdobywaniu wiedzy na tematy związane z odpowiedzialnym postępowaniem z odpadami: segregacji, recyklingu czy upcyklingu. Przedstawiciele Zakładu będą koordynować akcję oraz udzielać informacji o działaniach i planach spółki we wszystkich czterech lokalizacjach – mówi Michał Dzioba, prezes Zarządu Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.
Żeby ułatwić zbiórkę odpadów mieszkańcy otrzymają od koordynatorów worki na śmieci, rękawice i mapki - do odbioru w namiotach, w czterech centrach akcji:
- Szkoła Podstawowa 12 nr, ul. Człuchowska 6
- Szkoła Podstawowa nr 85, ul. Stolema 59
- Zespół parkowo-rekreacyjny, Jar Wilanowski
- Szkoła Podstawowa nr 84, ul. Otomińska 72
Zebrane odpady będzie można wyrzucać do specjalnie oznakowanych kontenerów lub pozostawić w punktach zbiórek, które zostaną oznaczone na przygotowanych mapkach z rejonami sprzątania. |
Stare w nowej odsłonie, czyli upcykling
Organizator wydarzenia przygotował dla mieszkańców sporo atrakcji, m.in. warsztaty czerpania papieru, decoupage, quizy z wiedzy ekologicznej, czy po raz pierwszy warsztaty upcyklingowe. Upcykling to tworzenie przedmiotów użytecznych z rzeczy starych i niepotrzebnych, czyli kreowanie nowej wartości.
– Chodzi o kreowanie wartości nie tylko użytkowej, ale i artystycznej – wyjaśnia Iwona Bolt, rzecznik prasowy Zakładu Utylizacyjnego. – Zadaniem upcyklera nie jest przetworzenie surowca (jak w recyklingu), ale wykorzystanie go w taki sposób, by nadać mu nowe znaczenie.
Warsztaty odbędą się w Szkole Podstawowej 84 w Gdańsku przy ul. Otomińskiej. Mieszkańcy przekonają się, ile wartościowych przedmiotów możemy uzyskać z wyrzucanych przez nas rzeczy, np. wyplatanki, różnego rodzaju koszyki, czy pojemniki z taśmy bawełnianej utkanej w walec ze starych bawełnianych ubrań. Przy SP nr 84 zaplanowano także akcję zakładania ogrodów społecznych.
Tymczasem uczniowie z placówki na Jasieniu (SP nr 85) oprócz zajęć sportowych zorganizują warsztaty kulinarne. Dodatkowo przygotowano tutaj konkurs upcyklingowy, którego rozstrzygnięcie nastąpi właśnie w dniu imprezy, 21 kwietnia br.
Ciepły poczęstunek i bratki
W trakcie sprzątania odbędzie się także nasadzanie zieleni. Do dyspozycji są m.in. bukszpany, tuje, hortensje w rejonie SP 12 i Ujeściska, ok. dwóch tysięcy bratków w Jarze Wilanowskim i w SP nr 85. Mieszkańcy są zaproszeni do wspólnego nasadzania krzewów i kwiatów. Pomogą im pracownicy GZDiZ.
Zakład Utylizacyjny tradycyjnie już pomyślał o ciepłym poczęstunku dla uczestników akcji „Wielkie Sprzątanie”. Wszyscy, którzy wezmą udział w wydarzeniu mogą liczyć na ciepłą grochówkę, kiełbaski, kawę, herbatę i muffiny.
- „Wielkie Sprzątanie” to jedno z kluczowych działań w ramach programu społecznego Zakładu Utylizacyjnego „Aktywne sąsiedztwo”. Wdrażając jego kolejne elementy kładziemy szczególny nacisk na edukację w zakresie właściwego postępowania z odpadami oraz dostarczania mieszkańcom informacji na temat usług świadczonych przez ZU na rzecz mieszkańców – podkreśla Iwona Bolt, rzecznik prasowy Zakładu Utylizacyjnego.
Podczas akcji wiedzą i pomocą będą służyć również przedstawiciele Wydziału Gospodarki Komunalnej UM edukując w temacie poszerzonego systemu segregacji odpadów, który obowiązuje w Gdańsku od 1 kwietnia 2018 r.