To będzie zapewne rekordowa edycja Sprzątania Świata w Gdańsku. Rok temu w porządkowaniu gdańskich plaż i pasa nadmorskiego uczestniczyło ponad 2 tys. osób, w tym uczniowie 30 szkół. Teraz wiadomo, że szkół będzie co najmniej 36. Niezależnie od tego mile widziane są każde dodatkowe ręce do pracy. Do akcji można włączyć się nawet w ostatniej chwili - wystarczy przyjść do jednego z czterech punktów zbiórki - wszystkie zlokalizowane są przy wejściach na plaże. Warto podkreślić, że sprzątanie obejmuje cały pas nadmorski, a więc także tereny zielone, w tym parki, znajdujące się w pobliżu plaż.
- w Jelitkowie (wejście na plażę nr 63)
- w Brzeźnie (wejście przy molo)
- na Stogach (wejście na plażę nr 26)
- na Wyspie Sobieszewskiej (wejście na plażę nr 16)
Wszyscy, którzy zechcą włączyć się do akcji otrzymają rękawice ochronne i worki na odpady. Warto wcześniej zapoznać się także regulaminem, który dostępny jest TUTAJ.
Jeśli niezależnie od udziału szkół, do akcji zgłoszą się osoby niepełnoletnie - muszą przyjść z uprawnioną osobą dorosłą, która weźmie na siebie odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo.
O gdańskiej edycji Sprzątania Świata rozmawialiśmy na portalu gdansk.pl w naszym programie "Wszystkie Strony Miasta". Gośćmi byli:
- Łukasz Kłos - p.o. zastępcy dyrektora w Wydziale Gospodarki Komunalnej UMG
- Dorota Michałka-Urbaniak - Wydział Gospodarki Komunalnej UMG, współorganizatorka gdańskiej edycji Sprzątania Świata
ZOBACZ WIDEO Z PROGRAMU:
Zebrane odpady trafią do Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, a tam zostaną poddane odpowiedniemu zagospodarowaniu i recyklingowi. Akcja nie obejmuje usuwania tzw. dzikich wysypisk i odpadów niebezpiecznych. Tym zajmą się wyznaczone specjalne zespoły w ramach funkcjonowania służb miejskich.
Przy okazji wydarzenia, Sprzątanie Świata, warto pomyśleć, co każdy z nas może zrobić, by zredukować ilość produkowanych odpadów w swoim otoczeniu i codziennych czynnościach. Niewątpliwie ważna jest tzw. metoda 5R - Refuse, czyli odmawiaj, Reuse, czyli używaj ponownie, Refill, czyli napełniaj ponownie, Repair, czyli naprawiaj, Recycle, czyli segreguj i przetwarzaj.
Podczas ubiegłorocznej edycji Sprzątania Świata w 157 krajach, prawie 18 milionów wolontariuszy zebrano 85 tysięcy ton odpadów. To tyle co 201 w pełni załadowanych Boeingów 747, 8 wieży Eiffla lub jedna czwarta Empire State Building?
Czy w tym roku padnie niechlubny rekord?
Wydarzenie na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE:
„Sprzątanie świata” na plażach: Brzeźno, Jelitkowo, Stogi, Wyspa Sobieszewska
Brzeźno, Jelitkowo, Stogi, Sobieszewo. Gdańskie plaże sprzątnięte przez uczniów