We wtorek, 17 września, o godz. 12.30, gośćmi naszego programu "Wszystkie Strony Miasta" będą:
- Łukasz Kłos - p.o. zastępcy dyrektora w Wydziale Gospodarki Komunalnej UMG
- Dorota Michałka-Urbaniak - Wydział Gospodarki Komunalnej UMG, współorganizatorka gdańskiej edycji Sprzątania Świata
Tematem będzie wszystko, co dotyczy piątkowej akcji - jej wymiaru praktycznego (sterty usuniętych śmieci i odpadów) i edukacyjnego (krzewienie świadomości proekologicznej).
Program poprowadzi red. Roman Daszczyński. A jest o czym mówić, bowiem najbliższe Sprzątanie Świata w Gdańsku ma szansę zgromadzić pokaźną liczbę uczestników. Studenci, młodzież i dzieci, dorośli, seniorzy, zwolennicy ekologii, instytucje, przedsiębiorstwa, mieszkańcy Gdańska i turyści - jednym słowem wszyscy zaproszeni są do zrobienia porządku od Jelitkowa po Wyspę Sobieszewską. Urząd Miejski w Gdańsku zaprasza wszystkich chętnych do udziału w wydarzeniu, w godz. 9.00 - 13.00.
W każdej z czterech lokalizacji, gdzie odbędzie się zbiórka odpadów, będą także punkty koordynujące akcję oraz stoiska edukacyjne. Organizatorzy wyznaczyli cztery startowe miejsca:
- w Jelitkowie (wejście na plażę nr 63)
- w Brzeźnie (wejście przy molo)
- na Stogach (wejście na plażę nr 26)
- na Wyspie Sobieszewskiej (wejście na plażę nr 16)
Wszyscy, którzy zechcą włączyć się do akcji otrzymają rękawice ochronne i worki na odpady. Warto wcześniej zapoznać się także regulaminem, który dostępny jest TUTAJ.
Zebrane odpady trafią do Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, a tam zostaną poddane odpowiedniemu zagospodarowaniu i recyklingowi. Akcja nie obejmuje usuwania tzw. dzikich wysypisk i odpadów niebezpiecznych. Tym zajmą się wyznaczone specjalne zespoły w ramach funkcjonowania służb miejskich.
Przy okazji wydarzenia, Sprzątanie Świata, warto pomyśleć, co każdy z nas może zrobić, by zredukować ilość produkowanych odpadów w swoim otoczeniu i codziennych czynnościach. Niewątpliwie ważna jest tzw. metoda 5R - Refuse, czyli odmawiaj, Reuse, czyli używaj ponownie, Refill, czyli napełniaj ponownie, Repair, czyli naprawiaj, Recycle, czyli segreguj i przetwarzaj.
Podczas ubiegłorocznej edycji Sprzątania Świata w 157 krajach, prawie 18 milionów wolontariuszy zebrano 85 tysięcy ton odpadów. To tyle co 201 w pełni załadowanych Boeingów 747, 8 wieży Eiffla lub jedna czwarta Empire State Building?
Czy w tym roku padnie niechlubny rekord?
CZYTAJ TAKŻE:
„Sprzątanie świata” na plażach: Brzeźno, Jelitkowo, Stogi, Wyspa Sobieszewska
Brzeźno, Jelitkowo, Stogi, Sobieszewo. Gdańskie plaże sprzątnięte przez uczniów