Sprawdź, czy jesteś zagrożony cukrzycą typu 2. Skorzystaj z metropolitalnego projektu

Jeżeli wstępne badania okażą się niepokojące, zupełnie za darmo weźmiesz udział w rocznym programie edukacyjnym. Dzięki niemu zmienisz swój styl życia i nie dopuścisz do rozwinięcia cukrzycy. Będą cię w tym wspierać fizjoterapeuci i dietetycy. Zapraszamy do udziału w Metropolitalnym Programie Profilaktyki Cukrzycy #WolniOdCukrzycy. Dzięki środkom unijnym wsparcie obejmie 20 tys. osób z Pomorza.
20.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
6

Z bezpłatnych badań skorzystać mogą osoby w wieku 18-64, aktywne zawodowo, będące w grupie podwyższonego ryzyka, czyli z nadwagą, chorobami serca i nadciśnieniem. Cukrzyca typu 2 jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, której przyczynami są m.in. otyłość, siedzący tryb życia czy zła dieta. Szacuje się, że w Polsce cukrzycą dotkniętych jest 9,5 proc. populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób, z których co czwarta nie ma świadomości choroby. Metropolitalny Program Profilaktyki Cukrzycy realizowany jest w sześciu powiatach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Naukowcy z PG opracowują metodę wspomagającą leczenie nowotworów

Na czym polega program i jak z niego skorzystać?
W metropolitalnym programie #WolniOdCukrzycy chodzi o jak najszybszą identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę, kiedy nie daje ona jeszcze żadnych objawów. Aby zakwalifikować się do programu, należy wypełnić ankietę Findrisk. Jeśli wskaże ona 12 punktów lub więcej - taka osoba kierowana jest na dodatkowe badania krwi. Na podstawie wyników lekarz określi dalsze postępowanie. Część pacjentów uczestniczących w programie skorzysta z porad specjalistów. Dietetyk podpowie, jak prawidłowo komponować dietę, a fizjoterapeuta wskaże rodzaj aktywności fizycznej, który jest odpowiedni do stanu zdrowia pacjenta. Gdzie się zgłaszać w Gdańsku? Sprawdźcie TUTAJ

9 mln złotych na walkę z cukrzycą w metropolii 
Metropolitalny Program Profilaktyki Cukrzycy #WolniOdCukrzycy współfinansowany jest ze środków europejskich przeznaczonych na realizację projektów metropolitalnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Na terenie naszej metropolii realizowanych jest sześć projektów o wartości prawie 9 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi z funduszy europejskich. W ramach projektów przeprowadzonych zostanie w sumie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych.

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok