• Start
  • Wiadomości
  • Radni apelują o niełączenie Orlenu z Lotosem. Dzisiaj nadzwyczajna sesja RMG - oglądaj na żywo

Radni apelują o niełączenie Orlenu z Lotosem. Dzisiaj nadzwyczajna sesja RMG - oglądaj na żywo

Radni klubu Platformy Obywatelskiej nie godzą się na połączenie, kluczowej dla regionu i Gdańska, firmy Lotos z koncernem Orlen. Piotr Borawski, przewodniczący klubu PO, złożył wniosek w sprawie zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, na której przyjęty ma być apel do rządu i parlamentarzystów w sprawie zaprzestania działań zmierzających do fuzji obu spółek. Nadzwyczajna sesja odbędzie się w piątek, 2 marca, o godz. 12.00. Transmisja na żywo na www.gdansk.pl.
28.02.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Piotr Borawski (PO) z wnioskiem o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Gdańska w sprawie Lotosu i Orlenu

W środę, 28 lutego, przed południem Piotr Borawski, przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska złożył wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji. Radni PO są zbulwersowani planami połączenia dwóch koncernów naftowych Orlenu i gdańskiego Lotosu.


Zobacz relację wideo:


List intencyjny w tej sprawie we wtorek, 27 lutego, podpisało Ministerstwo Skarbu i PKN Orlen. Wcześniej Piotr Borawski spotkał się z dziennikarzami i przypomniał, że była już w tej sprawie interpelacja do rządu premier Beaty Szydło i uzyskano informację, że żadne prace nie są prowadzone i taka fuzja nie jest planowana.

- Okazuje się, że już parę miesięcy później jest oficjalne podpisanie umowy intencyjnej w tej sprawie. Chcemy ponownie zaapelować do rządu, do pana premiera Mateusza Morawieckiego, jak i do wszystkich parlamentarzystów Ziemi Pomorskiej o zaprzestanie działań zmierzających do połączenia tych dwóch spółek. Jest to bardzo szkodliwa decyzja zarówno dla naszego miasta, jak i całego regionu pomorskiego - tymi słowami Piotr Borawski uzasadniał konieczność zwołania nadzwyczajnej sesji.

O komentarz dotyczący fuzji Orlenu z Lotosem poprosiliśmy też lidera opozycji w Radzie Miasta Gdańska Kazimierza Koralewskiego.

- Wydaje się, że Skarb Państwa patrzy na interes własnego skarbu i stąd takie decyzje. Jako właściciel ma do tego pełne prawo. My jako politycy Pomorza będziemy zawsze patrzeć na korzyści, które spływają na Pomorze lokalnie, będziemy starali się, żeby te korzyści na Pomorzu nadal pozostały. Same zmiany kapitałowe na dzisiaj nie rokują zasadniczych dużych zmian. Myślę, że przynajmniej w najbliższym czasie nie będzie to rzutowało na jakąkolwiek alokację podatków - powiedział gdansk.pl w rozmowie telefonicznej Kazimierz Koralewski.

W programie nadzwyczajnej sesji znajduje się tylko jeden punkt: sprawa apelu o zaprzestanie działań zmierzających do fuzji Lotosu z Orlenem. Będzie też dyskusja na ten temat.

Swoją aktywną obecność na sesji już zapowiedzieli pomorscy parlamentarzyści.


Treść apelu złożonego przez radnych do głosowania na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta

APEL

RADY MIASTA GDAŃSKA


w sprawie przejęcia Grupy Lotos S.A. przez PKN Orlen S.A.


§ 1.

Rada Miasta Gdańska wyraża zdecydowany sprzeciw decyzji o przejęciu Grupy Lotos S.A. przez PKN Orlen S.A. wyrażonej listem intencyjnym podpisanym przez Ministerstwo Energii i PKN Orlen w tej sprawie i apeluje o wstrzymanie wszelkich prac i decyzji zmierzających w tym kierunku.


Podkreślamy, że Grupa Lotos S.A. ma strategiczne znaczenie dla rozwoju gospodarczego Gdańska i województwa pomorskiego, w związku z czym Rada Miasta Gdańska apeluje do Rządu RP o utrzymanie samodzielności spółek Grupy Lotos z siedzibą w Gdańsku. Połączenie Grupy Lotos S.A. z PKN Orlen S.A. może negatywnie wpłynąć na inwestycje planowane przez gdańską Spółkę.


Rada Miasta Gdańska dostrzega również znaczącą aktywność spółki oraz spółek z grupy kapitałowej Grupy Lotos S.A. w obszarze działań społecznych oraz mecenat kultury i sportu na terenie województwa pomorskiego. Kolosalne znaczenie dla gospodarki Pomorza ma szeroki zakres kooperacji Grupy Lotos S.A. z wieloma gdańskimi i pomorskimi firmami, w tym outsourcing usług, co w znacznym stopniu przyczynia się do wzrostu gospodarczego miasta i województwa.


Co do zasady Rada Miasta Gdańska z niepokojem traktuje wszelkie tendencje do centralizacji życia gospodarczego w Polsce, nie służące zdaniem Rady realizacji zasady zrównoważonego rozwoju całego kraju.


Mając na uwadze powyższe, Rada Miasta Gdańska zwraca się do parlamentarzystów Pomorza o wsparcie tej niniejszego apelu.


§ 2.


Powierza się Przewodniczącemu Rady Miasta Gdańska przekazanie niniejszego apelu Prezesowi Rady Ministrów, Ministrom właściwym do spraw gospodarki i energii oraz parlamentarzystom z województwa pomorskiego.


Przewodniczący

Rady Miasta Gdańska

Bogdan Oleszek


UZASADNIENIE:


W związku z listem intencyjnym zapowiadającym połączenie dwóch największych spółek branży paliwowej w Polsce – Grupy Lotos S.A. i PKN Orlen S.A. uznajemy za zasadne poinformować Rząd RP o stanowisku Rady Miasta Gdańska w tej sprawie i zaapelować o zaniechanie prac nad tą konsolidacją.


Czytaj też:

"Marginalizacja Gdańska". Radni PO i prezydent Paweł Adamowicz ostro przeciwko fuzji Lotosu z Orlenem

Prezydent Adamowicz i marszałek Struk wspólnie bronią Grupy Lotos



TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych