• Start
  • Wiadomości
  • Westerplatte. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz przedstawiła ministerstwu ofertę współpracy

Sprawa Westerplatte. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz przedstawiła ministerstwu ofertę współpracy

We wtorek, 25 czerwca, doszło do zapowiadanej wizyty prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz w Warszawie, u wiceministra kultury Jarosława Sellina. Tematem były plany budowy muzeum pola bitwy na Westerplatte i obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. “Westerplatte powinno być takim miejscem, które łączy Polaków, a nie dzieli” - powiedziała po spotkaniu prezydent Dulkiewicz.
25.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
www.gdansk.pl

 

Prezydent Gdańska gościła w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, przy Krakowskim Przedmieściu. Spotkanie z wiceministrem Jarosławem Sellinem trwało prawie godzinę i było pokłosiem wcześniejszej wizyty Aleksandry Dulkiewicz u premiera Mateusza Morawieckiego.

 

ZOBACZ: Po spotkaniu prezydent Dulkiewicz z premierem Morawieckim: sprawa Westerplatte, port w Gdańsku i 21 samorządowych tez

 

Czy podczas wtorkowej wizyty w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapadły jakiekolwiek decyzje w sprawie dalszych losów Westerplatte? Nie, ale obie strony zadeklarowały chęć współpracy zarówno w sprawie budowy nowego muzeum, jak i obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 

- Złożyłam dzisiaj ofertę, aby tereny Miasta Gdańska wniesione zostały do nowej placówki - mówiła na briefingu, po spotkaniu w ministerstwie, prezydent Dulkiewicz. - Moja propozycja jest taka, że współtworzymy tę instytucję, czyli bierzemy wspólnie za nią odpowiedzialność, wspólnie bierzemy odpowiedzialność za kształt wystawy, ale także współprowadzimy tę instytucję. Mam nadzieję, że pan minister tę ofertę rozważy, a to wiąże się z tym, że prace nad specustawą powinny zostać wstrzymane. Dopóki rozmawiamy, jest nadzieja. (...) Westerplatte powinno być takim miejscem, które łączy Polaków, a nie dzieli.

 

CZYTAJ: Sprawa Westerplatte - PiS forsuje specustawę. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz w Sejmie: “Jest mi przykro jako Polce i Pomorzance”

 

- Różnego rodzaju próby, przymiarki, do budowy tego muzeum trwają już od kilkunastu lat - mówił podczas briefingu wiceminister Jarosław Sellin. - Myślę, że w przededniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, dobrze by było, żeby ogłosić, że taka inwestycja jest już możliwa. Naszym zdaniem powinno to być w tej sprawie działanie konsensualne, zgodne, wszystkich podmiotów władzy publicznej, zarówno centralnej, jak i lokalnej. Do takiej współpracy zachęcamy przede wszystkim samorządy - samorząd pomorski, samorząd gdański. O tym była przede wszystkim nasza rozmowa z panią prezydent Gdańska. Proponujemy, jako organizator Muzeum II Wojny Światowej i jego filii Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939, aby przedstawiciele Miasta Gdańska weszli do komitetu honorowego Muzeum Westerplatte, żeby też mieli wpływ - bo w tym komitecie będzie się dopracowywało koncepcje tego muzeum plenerowego -  żeby mieli wpływ jak to upamiętnienie ma wyglądać. 

Dlatego też ministerstwo zaproponowało, aby w Radzie Muzeum II Wojny Światowej zasiadali przedstawiciele Miasta. 

 

CZYTAJ TEŻ: Sprawa Westerplatte. Ważny list środowiska polskich muzealników do wicepremiera Piotra Glińskiego

 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że już w ten weekend Miasto Gdańsk rozpocznie symbolicznie obchody 80-lecia wybuchu wojny. Okazją jest 45-lecie uratowania Wartowni nr 1.

- W sobotę, od godziny 11, będziemy przypominać to, że dzięki dwóm pasjonatom wartownia została uratowana przed zniszczeniem, w związku z rozbudową portu. 

Pani prezydent przypomniała też, że to za sprawą ś.p. Pawła Adamowicza od 1998 r. na Westerplatte, każdego 1 września o godz. 4.45., organizowane są spotkania upamiętniające wybuch II wojny światowej. Tak więc tegoroczne obchody Miasto Gdańsk przygotowuje po raz 21.

- Chodzi nam o to, żeby te okrągłe rocznice były wydarzeniami, zwracającymi uwagę całego świata - podkreśliła prezydent Dulkiewcz. -  Udało się to zrobić 10 lat temu, kiedy to w 2009 roku razem, w jednym rzędzie, siedzieli zarówno świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński, prezydent Rosji Władimir Putin, kanclerz Angela Merkel, ale także Donald Tusk. 

Kto ma przyjechać na tegoroczne uroczystości? Miasto Gdańsk zaprosiło kilkudziesięciu burmistrzów i prezydentów miast-symboli, miast pamięci, czyli takich miejsc, które są naznaczone historią II wojny światowej. Wiele z tych miast (zarówno z kraju, jak i zagranicy) jeszcze na etapie budowy Muzeum II Wojny Światowej dostarczyło do Gdańska garść swojej ziemi, co złożyło się na kamień węgielny pod nowo powstającą placówkę.

 

ZOBACZ WIDEO  Z BRIEFINGU:

 

Wiceminister Sellin odniósł się do obchodów 80-lecia wybuchu wojny: - Rozmawialiśmy też z panią prezydent o obchodach, o różnych pomysłach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Miasto Gdańsk tradycyjnie organizuje tę główna uroczystość 1 września, o godz. 4.45. w tę okrągłą 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, oczywiście będzie też godna reprezentacja rządowa na tych obchodach - podkreślam - organizowanych przez Miasto Gdańsk. 

Jarosław Sellin dodał, że także strona rządowa - za sprawą Muzeum II Wojny Światowej - przygotowuje na sierpień i wrzesień liczne uroczystości i imprezy dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu wojny. Dlatego też wiceminister ma nadzieję, że tak jak reprezentanci rządu będą 1 września na Westerplatte, tak też przedstawiciele Miasta pojawią się na imprezach rządowych.

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna