• Start
  • Wiadomości
  • "Spragnieni miasta". Wystawa Jacka Dominiczaka w CSW „Łaźnia” 2

"Spragnieni miasta" to najnowsza wystawa prof. Jacka Dominiczaka w CSW „Łaźnia” 2

Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2” w Nowym Porcie otworzyło w piątek, 2 lutego 2024 r. wystawę pod tytułem „Spragnieni miasta”, której autorem jest Jacek Dominiczak, profesor sztuki, architekt i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wystawa przenosi widza w głęboki dialog pomiędzy nowoczesną architekturą wnętrz a przeszłością nowoporckiej łaźni, tworząc unikalną przestrzeń do refleksji i doświadczenia sztuki. Wystawa potrwa do 17 marca 2024 r. Zobacz zdjęcia z wernisażu.
02.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mężczyzna w okularach stoi w na klatce schodowej budynku przy schodach, całość jest pomalowana na biało
Jacek Dominiczak jest profesorem sztuki i architektem Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Jego nową wystawę zobaczymy w CSW „Łaźnia 2” w Nowym Porcie
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

JACKIEWICZ - mistrz, nauczyciel, przewodnik. Wystawa na 100-lecie urodzin malarza

- "Spragnieni miasta" to dla mnie niezwykła wystawa, bo dzieje się we wnętrzach Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2”, które wiele lat temu zaprojektowałem, a potem wraz z całym zespołem wspaniałych i oddanych ludzi budowałem i wreszcie które wspólnie otworzyliśmy dla sztuki w 2012 roku. Chcę powrócić do dialogicznej formuły tego projektu. Chcę ujawnić ukryty architektoniczny dialog, który tę przestrzeń sekretnie wtedy skonstruował. To był dialog nowej architektury wnętrz-dla-sztuki ze starą architekturą miejskiej łaźni - mówi architekt Jacek Dominiczak, profesor ASP w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich.

Zobacz zdjęcia z wernisażu wystawy

Wystawa w nowych przestrzeniach 

Wystawa „Spragnieni miasta” jest dla Jacka Dominiczaka nie tylko powrotem do Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, ale również kontynuacją rozmowy z architekturą, którą zainicjował ponad 11 lat temu. Artysta proponuje DIAFORMĘ - nową formę dialogiczną przynależną temu miejscu, temu miastu, temu budynkowi.

2024-02-02-dominiczak-wernisaz-022_949x633.JPG
Prof. Jacek Dominiczak zaprojektował wnętrza CSW Łaźnia 2, którą otwarto dla sztuki w 2012 r. Zrealizowane wnętrza galerii uzyskały wyróżnienie Generalnego Konserwatora Zabytków w Polsce (2013)
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- Białe wnętrza „Łaźni 2” stają się areną manifestu tęsknoty za przestrzenią nasyconą relacjami, klimatami i zdarzeniami. DIAFORMA, jaką konstruuję dzisiaj, jest jawna, pełna pragnienia miasta, stając się zapisem uczucia i tęsknoty za architektonicznym doświadczeniem - opisuje Jacek Dominiczak.

Wiele niedostępnych na co dzień dla zwiedzających przestrzeni „Łaźni 2” (ul. Strajku Dokerów 5) jest otwartych, a ekspozycja wykracza poza salę wystawienniczą. W białych salach „Łaźni 2” artyści, osoby zainteresowane sztuką, architekturą i Gdańskiem mają okazję doświadczyć unikalnego spotkania między teraźniejszością a historią.

Wystawa „Spragnieni miasta” otwarta jest dla publiczności od 2 lutego do 17 marca 2024. Wernisaż odbył się 2 lutego. Wstęp wolny.

plakat wystawy, na białym tle czarny szkic bloków mieszkalnych
Wystawa „Spragnieni miasta” pozwala inaczej spojrzeć na architekturę, a przy tym zwiedzić niedostępne na co dzień przestrzenie galerii
mat. prasowe

O artyście

Jacek Dominiczak jest profesorem sztuki i architektem IARP (Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej). Na Wydziale Architektury Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich dedykowaną studiom nad zaawansowaniem architektury i urbanistyki współczesnych miast.

Profesor Dominiczak pracuje nad dialogiczną formułą etyki architektury, jest autorem teorii Miasta Dialogicznego oraz narzędzi pomocnych w jego projektowaniu: Metody Siatki Miejskiej i Kodu Tożsamości Lokalnej. Jest badaczem i popularyzatorem tych idei: rezultaty swoich prac przedstawia w publicznych wykładach, seminariach, warsztatach i wystawach, pisze o nich w książkach i czasopismach. Jest też praktykiem opracowywanych idei - projektuje wtedy, gdy idea zaciekawia Innych i ma szanse realizacji.

Przez 12 lat pracował w podróży. Wykładał i uczył projektowania na uczelniach w różnych miejscach świata. W rezultacie wszystkich tych praktyk powstały liczne opracowania studialne, projektowe i artystyczne - między wieloma innymi takie, jak kompletny „Kod Tożsamości Lokalnej miasta Fremantle w Australii” (2009), czy realizacja wnętrz Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2” 2 w Gdańsku (2012).

2024-02-02-dominiczak-wernisaz-008_949x633.JPG
Autorem najnowszej wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2” pt. „Spragnieni miasta” jest Jacek Dominiczak
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Międzynarodowej publiczności przedstawiona była instalacja „Deley(er)ing Facade” w trakcie 9. Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji (2004) oraz wystawa „Uncovering the City. Architectural Dialogues”, która pokazana była w USA, Kanadzie, i Danii (1994). Krajowej publiczności przedstawione były między innymi: indywidualna wystawa „DEFORMA. Intymność Miasta Dialogicznego” (Katowice 2015) oraz akademickie wystawy „Studia: Gdańsk” (SARP Gdańsk 2016) i „Ku idei Miasta Dialogicznego” (Instytut Sztuki WYSPA, Gdańsk 2013). Publiczne zainteresowanie wywołały cykle wykładów „Miasto Dialogiczne, Miasto Ukryte” (PGS, ASP Gdańsk, 1998-99), „Przemyśleć miasto. Miasto Dialogiczne wobec realności” (IKM Gdańsk, 2015-16).

2024-02-02-dominiczak-wernisaz-035_949x633.JPG
Wystawą "Spragnieni miasta" prof. Jacek Dominiczak powraca do dialogicznej formuły projektu wnętrz CSW Łaźnia 2: - Chcę ujawnić ukryty architektoniczny dialog, który tę przestrzeń sekretnie wtedy skonstruował. To był dialog nowej architektury wnętrz-dla-sztuki ze starą architekturą miejskiej łaźni - mówi architekt
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Wydana została monografia „Miasto Dialogiczne i inne teksty rozproszone” (ASP Gdańsk, 2016), zredagowana i wydana została seria pięciu albumów fotograficznych „Przemyśleć Miasto. Perspektywy gdańskie” (Fundacja Karrenwall, 2012-2014). Opracowane przez profesora Jacka Dominiczaka „Kody Tożsamości Lokalnej” uzyskały nagrody Amerykańskiego Instytutu Architektów w USA (1995) i Krajowej Izby Urbanistów w Polsce (2009). Zrealizowane wnętrza CSW „Łaźnia 2” uzyskały wyróżnienie Generalnego Konserwatora Zabytków w Polsce (2013).

W swojej dotychczasowej pracy akademickiej profesor Jacek Dominiczak był promotorem sześciu rozpraw doktorskich i ponad 40 magisterskich. Wygłosił ponad 70 zaproszonych wykładów akademickich i publicznych, w tym akademickie wykłady inauguracyjne (ASP w Gdańsku, 1997, 2002) i naukowe keynote adress (Australia ICOMOS National Conference 2006). Swoje idee przedstawiał na uczelniach i w instytucjach Polski, Łotwy, Chorwacji, Niemiec, Szwajcarii, Holandii, Danii, Szwecji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, USA, Kanady i Australii.

Profesor Jacek Dominiczak jest absolwentem gdańskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika (1973) oraz Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (1978). Po latach podróży znowu mieszka i pracuje na Głównym Mieście w Gdańsku.

Te premiery teatralne nadchodzą. Teatr Wybrzeże, Miniatura, Szekspirowski

TV

Targi Pracy i Aktywności Seniorów w AmberExpo