Projekt DecydujMY
Partycypacja to współpraca, współudział i współdecydowanie. Może być realizowana na wielu poziomach, płaszczyznach i na wielu obszarach naszego życia.
Partycypacja to nie tylko włączenie mieszkańców we współdecydowanie o mieście czy polityce kraju, ale również współpraca i współudział we wszystkich decyzjach, które podejmujemy w grupach, w których funkcjonujemy. Czy to w rodzinie, w pracy, w zespole, drużynie. Partycypacja to zatem znacznie szersze pojęcie niż tylko współpraca między jakimiś grupami zarządzającymi w mieście czy w naszym kraju, a grupami mieszkańców i społeczeństwa.
Promowaniu partycypacji społecznej i jej znaczenia poświęcony był projekt “DecydujMY! Zwiększanie wpływu Młodych i Dorosłych na życie w Gdańsku”, realizowany przez Fundacja RC. Podczas trwania przedsięwzięcia - od września 2022 roku do kwietnia 2024 roku - odbyło się ponad 50 spotkań w różnej formule: warsztaty, prezentacje, okrągłe stoły.
Przedstawiciele projektu uczestniczyli także w sesji Rady Miasta Gdańska, w konferencjach ogólnopolskich oraz w procesach partycypacyjnych w dwóch dzielnicach Gdańska.
Z kolei jesienią 2023 roku po mieście kursował “partycypacyjny rower” projektu, a wraz z nim - autorki filmowej sondy ulicznej na temat partycypacji.
Jak się okazało, wielu ludzi uczestniczy w procesach partycypacyjnych, nawet o tym nie wiedząc.
OBEJRZYJ FILMOWĄ SONDĘ NT. PARTYCYPACJI
We wszystkie przedsięwzięcia projektowe zaangażowało się w sumie ponad 400 osób.
By zmieniać świat wokół. Nabór do 7. edycji Inkubatora Innowacji Społecznych INNaczej
Narzędziownik Gdańskich Partycypacji
Jednym z najważniejszych rezultatów projektu jest Narzędziownik Gdańskich Partycypacji. Publikacja ta powstała (oczywiście!) w procesie partycypacyjnym w trakcie pięciu spotkań warsztatowych.
W zamkniętej grupie roboczej współpracowali:
- miejscy eksperci/ekspertki i praktycy/praktyczki partycypacji, czyli urzędnicy/urzędniczki;
- przedstawiciele/przedstawicielki jednostek miejskich (ok. 1/3 uczestników)
- oraz - strona społeczna: mieszkańcy i mieszkanki Gdańska, radne i radni dzielnicowi, przedstawiciele organizacji pozarządowych (ok. 1/3 uczestników);
- a także eksperci/ekspertki i praktycy/praktyczki partycypacji spoza „Miasta”. Wśród nich wymienić można: przedstawicieli i przedstawicielki środowisk naukowych (Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska) i branżowych (Towarzystwo Urbanistów Polskich), moderatorzy/moderatorki oraz facylitatorzy/facylitatorki procesów partycypacyjnych (ok. 1/3 uczestników).
W całym procesie tworzenia Narzędziownika wzięło udział łącznie ok. 40 osób wraz z ekspertami zewnętrznymi i obserwatorami, pojawiającymi się na pojedynczych spotkaniach. Grupa została wyłoniona w wyniku naboru otwartego (dotyczy strony społecznej, mieszkańców i mieszkanek Gdańska), a także na podstawie zaproszenia (dotyczy strony miejskiej i eksperckiej).
Co wypracowała wymieniona grupa osób? Co jest ważne w planowaniu i realizacji procesów partycypacyjnych? Jak usprawnić te procesy w Gdańsku?
Odpowiedzi znaleźć można w Narzędziowniku - do pobrania w formacie pdf
W czwartek, 25 kwietnia, w Centrum Dolna Brama w Gdańsku (Dolne Miasto, ul. Dolna Brama 8) odbędzie się spotkanie ze współautorami publikacji, na którym opowiedzą więcej o procesie powstawania Narzędziownika i o poruszonych w nim zagadnieniach.
Początek o godz. 17, organizatorzy proszą, żeby wcześniej dać znać o swojej obecności wypełniając formularz.
“W gronie eksperckim, przy współudziale aktywnych mieszkańców i mieszkanek, zastanawialiśmy się nad stanem procesów partycypacyjnych w Gdańsku, szukaliśmy też nowych rozwiązań włączających innych we współdecydowanie o szeroko rozumianej przestrzeni i polityce miejskiej.
Jak wyglądała ta współpraca i co dał ten wspólny namysł? Opowiemy o tym podczas spotkania. Podczas wydarzenia chcemy też porozmawiać na temat współpracy między samorządem a stroną społeczną oraz zastanowić się nad sprawczością i tym, jak jej nie zgubić w procesie, który nie jest umocowany przepisami prawa” - zachęcają do udziału organizatorzy spotkania.
Tak o projekcie “DecydujMY” mówi Martyna Nagórska, jego koordynatorka: - Chcieliśmy uświadomić ludziom, że warto jest włączać się w procesy partycypacyjne toczące się w mieście. Podczas naszych wydarzeń rozmawialiśmy o korzyściach, jakie z tego wynikają. Partycypacja to nie jest forma wzięcia sprawy w swoje ręce, czy przedstawienia rządzącym swoich racji. To raczej próba znalezienia wspólnej płaszczyzny do rozmowy z poszanowaniem wszystkich stron, to zwrócenie uwagi również na te głosy, które nie brzmią najgłośniej, poszanowanie różnic między uczestnikami w poglądach i potrzebach, ale i tego, że to rządzący mają mandat, by podejmować w naszym imieniu decyzje, gdyż zostali wybrani w tym celu - tłumaczy Martyna Nagórska. - Niezwykle ważnym elementem procesów partycypacyjnych jest wątek edukacyjny, a nawet nauka empatii – zwrócenie uwagi na te grupy czy jednostki, które same nie zawalczą o swoje prawa. Wreszcie ważne są pewne ramy i ograniczenia, o których należy otwarcie mówić, gdyż nie na wszystko możemy mieć wpływ.
Więcej na temat projektu - na poświęconej mu stronie internetowej.
Projekt „DecydujMY! Zwiększanie wpływu Młodych i Dorosłych na życie w Gdańsku” finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Projekt realizowany był przez Fundację RC - Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych. Projekt objęty został honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska.