„Od Niepodległości do Wolności”. 11 listopada koncert w kościele św. Brygidy
Reprezentanci adwokatur z ośmiu krajów
Organizatorami wydarzenia są Adwokatura Polska we współpracy z Krajową Izbą Radców Prawnych. W spotkaniu uczestniczą reprezentanci adwokatur z ośmiu krajów: Węgier, Niemiec, Francji, Austrii, Czech, Chorwacji, Słowenii, Słowacji i Polski. Gośćmi są również reprezentanci Counseil National de Barreau z Francji oraz prezes CCBE (Council of Bars and Law Societies in Europe).
Z ramienia Naczelnej Rady Adwokackiej w wydarzeniu biorą udział adw. Przemysław Rosati, Prezes NRA, adw. Bartosz Grohman, Wiceprezes NRA, adw. Justyna Mazur, Sekretarz NRA oraz adw. Andrzej Zwara, Członek Prezydium NRA.
Tematem spotkania jest: ,,Jak utrzymać i wzmocnić niezależność prawników w Europie?" oraz ,,Jak stawić czoła wyzwaniom związanym z ochroną klimatu poprzez ograniczenie zużycia energii?". Prawnicy będą też dyskutować o aktualnej sytuacji w Ukrainie.
Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła prezydent Miasta Gdańska. Partnerem wydarzenia jest Grupa Energa.
Emilia Lodzińska: - "Musicie chronić przestrzeń prawa w waszych krajach"
- Przestrzeń prawa jest podstawową formacją każdego pierwszego społeczeństwa - mówiła Emilia Lodzińska, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa. - Dlaczego to jest tak kompleksowe? Bo gwarantuje, że każdy jest traktowany z jakością, że prawo jest dostępne dla wszystkich i że bez poszanowania prawa społeczeństwo nie może funkcjonować prawidłowo. To jest wasz obowiązek jako prawników, aby bronić prawa i pilnować, aby było stosowane uczciwie, być głosem sprawiedliwości dla tych, którzy potrzebują tego najbardziej.
Skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej w Gdańsku
Wiceprezydent Gdańska dodała, że Europa może się pochwalić zaangażowaniem prawników dbających o utrzymanie rządów prawa, przypomniała też, że to zaangażowanie nie zawsze jednak może być utrzymane.
Prof. Jerzy Zajadło nagrodzony przez Miasto i Uniwersytet Gdański
- W ostatnich latach mieliśmy wyzwania dla niezależności sędziów i traktowania fundamentalnych praw w niektórych krajach - podkreśliła Emilia Lodzińska. - Teraz bardziej niż kiedykolwiek jest ważne, żebyście stali razem i chronili wartości, które czynią nasze demokracje silnymi. W Polsce doświadczaliśmy tych wyzwań z pierwszej ręki, ale my przetrwaliśmy będąc przywiązanymi do niezależności naszego systemu prawnego.