Spotkanie mieszkańców Oliwy z prezydent Gdańska. O czym rozmawiano? WIDEO i ZDJĘCIA

Najwięcej problemów i potrzeb zgłaszano w sprawie Parku Oliwskiego i jego najbliższego sąsiedztwa. Były też uwagi dotyczące ul. Opackiej i dopuszczenia na niej ruchu rowerowego, ale było też i sporo miłych słów o Oliwie, jak i całym Gdańsku. W poniedziałek, 29 maja, odbyło się trzecie już w tym roku spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy przy stole”, do którego zaprosiła mieszkańców prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
29.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu kobieta w średnim wieku, w białej marynarce mówi do mikrofonu, za nią wisi wysoki telebim, na którym wyświetlają się różne informacje,
29 maja odbyło się trzecie już w tym roku spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy przy stole”. Tym razem zorganizowano je w Oliwie
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Jakie inwestycje w Oliwie?

Spotkanie odbyło się w szkolnej sali gimnastycznej przy ul. Kanapariusza, w sąsiedztwie Parku Oliwskiego. Prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz towarzyszyli jej zastępcy: Monika Chabior, Piotr Grzelak, Piotr Kryszewski i Piotr Borawski. Obecni byli także dyrektorzy i prezesi miejskich jednostek i spółek. Na spotkanie przyszli też miejscy radni: Andrzej Stelmasiewicz, Karol Ważny i Jan Perucki oraz radni dzielnicy Oliwa, na czele z przewodniczącym Zarządu Dzielnicy Oliwa Tomaszem Strugiem.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz opowiadała obecnym m.in. o miejskich inwestycjach realizowanych, zrealizowanych, i obecnie planowanych w tej dzielnicy. Na wstępie wspomniała o prowadzonej od kilku lat modernizacji al. Grunwaldzkiej, która przebiega także przez Oliwę. Główna arteria Gdańska remontowana jest etapami, każdego roku prace prowadzone są na innym odcinku tej ulicy.

O których projektach wspomniała prezydent?

Inwestycje zrealizowane w Oliwie:

  • modernizacja ul. Piastowskiej, na odcinku od ul. Subisława do ul. Chłopskiej
  • budowa ul. Obotryckiej
  • modernizacja kompleksu budynków palmiarni w Parku Oliwskim (do wykonania pozostała jeszcze szklarnia)
  • modernizacje chodników na ul. Wita Stwosza, Polanki i Orkana
  • modernizacja i przebudowa budynku Domu Pomocy Społecznej przy ul. Polanki

Inwestycje w Oliwie w trakcie realizacji:

  • zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji wieży widokowej Pachołek

Przygotowania do inwestycji w Oliwie:

  • prace nad dokumentacją projektową dla gruntownej modernizacji ul. Czyżewskiego, na odcinku od ul. Opackiej do al. Grunwaldzkiej, roboty - w 2024 r.
  • prace nad Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym dla nowej ulicy tzw. Nowej Abrahama, której fragment będzie przebiegał przez Oliwę
  • prace nad wariantową koncepcją budowy buspasów na ul. Spacerowej, na odcinku od ul. Opackiej do Węzła Wysoka, koncepcja będzie gotowa pod koniec bieżącego roku
  • budowa Nowej Opackiej - ruszy dopiero w 2024 roku, obecnie trwa aktualizacja dokumentacji projektowej, gdyż zmieniły się przepisy środowiskowe dotyczące m.in odległości ulicy od stacji paliwowych.


ZOBACZ WIDEORELACJĘ Z PONIEDZIAŁKOWEGO SPOTKANIA W OLIWIE

Studium pasma al. Grunwaldzkiej

W trakcie poniedziałkowego spotkania prezydent Dulkiewicz przypomniała, że trwają także prace nad studium pasma al. Grunwaldzkiej.

- Aleja Grunwaldzka zmienia się w ostatnich latach, zmienia się jej charakter czy to we Wrzeszczu czy w Oliwie. Obecnie trwają prace oraz konsultacje nad dokumentem planistycznym, który ma pokazać wizję urbanistyczno - architektoniczną dotyczącą zagospodarowania pasma al. Grunwaldzkiej, ale też wskazać kierunki jej rozbudowy - zaznaczała prezydent Gdańska.

Dokument będzie gotowy do końca bieżącego roku.


ZOBACZ FILM, KTÓRY PRZYGOTOWANO NA SPOTKANIE PREZYDENT GDAŃSKA Z MIESZKAŃCAMI OLIWY

Aktywność mieszkańców Oliwy

W trakcie spotkania Aleksandra Dulkiewicz zwróciła też uwagę na dużą aktywność społeczną oliwian, w tym na aktywność w sferze szeroko pojętej kultury. Wspomniała zmarłą w 2022 r. panią Danutę Rolke-Poczman, która przez wiele lat organizowała różne aktywności dla mieszkańców w zabytkowym Domu Zarazy. Mówiła też o działalności Oliwskiego Domu Kultury i Bibliotece Oliwskiej.

- Macie w tej dzielnicy szczęście do ludzi, którym "się chce". Ich mozolna praca daje efekty m.in. na polu kultury - zwracała uwagę prezydent Dulkiewicz.

Oliwa. Spacer po dzielnicy prezydent Gdańska w towarzystwie radnych. O czym rozmawiano?

W poniedziałek przedstawiono też wyniki ankiety zamieszczonej na naszym portalu www.gdansk.pl, którą przez kilka dni mogli wypełniać mieszkańcy Oliwy, ale też i innych dzielnic. Należało wskazać w niej mocne i słabe strony dzielnicy Oliwa.

 

O czym chcieli rozmawiać mieszkańcy Oliwy?

Jako pierwszy głos zabrał mężczyzna w średnim wieku, który, jak przyznał, w Oliwie mieszka od 4 lat, wcześniej mieszkał w Kanadzie. Na wstępie podkreślił, że dobrze mu się żyje w naszym mieście. Zwracał natomiast uwagę na pewien problem na ul. Opata Rybińskiego. Na tej ulicy chodnik podzielony jest na część dla rowerzystów i część dla pieszych. W jego ocenie na chodniku przy pętli tramwajowej jest zbyt mało miejsca żeby bezpiecznie przejść.

- Często widzę jak piesi muszą ściskać się z rowerzystami, obok ulicą jadą samochody. Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby, gdyby po jednej stronie ulicy zrobić chodnik, po drugiej - drogę rowerową - zaproponował.

Wicedyrektor GZDiZ, Anna Bobrowska przyznała, że temat ciasnego chodnika przy pętli był już analizowany przez tę jednostkę.

- To terenowo nie jest proste miejsce, ale przeanalizujemy jeszcze raz pomysł, który pan podaje - powiedziała wicedyrektor Bobrowska.

Przymorze Wielkie. Dużo pytań o inwestycje

Jedna ze starszych mieszkanek twierdziła z kolei, że w starej części Oliwy jest problem z komunikacją miejską. W jej opinii, trudno dostać się stąd w inne części Gdańska.

- Jakiś czas temu musiałam z Oliwy dojechać na ul. Gospody, w pobliżu Ergo Areny. Żeby się tam dostać, musiałam jechać dwoma autobusami, i jeszcze do tego iść kawałek pieszo. Zajmowało to blisko godzinę, a samochodem - kilka minut. Problem jest też z dojazdem do szpitala na Polankach. Trudno wygodnie dojechać tutaj komunikacją - oceniła kobieta.

Z jej argumentami nie zgodził się dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, Sebastian Zomkowski.

- Przecież może pani skorzystać z linii 117, a następnie linii 148. Owszem, jest jedna przesiadka, ale na tej trasie nie ma dużo chętnych, stąd trzeba skorzystać z dwóch linii, ale bez problemu dojedzie pani z ul. Czyżewskiego do ul. Gospody - wyjaśniał dyrektor ZTM.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA

Kilku mieszkańców mówiło o problemie z parkowaniem, a nawet przejazdem samochodem osobowym w okolicach Parku Oliwskiego, w tym na ul. Opackiej i Cystersów, gdzie zatrzymują się zazwyczaj autokary turystyczne.

Było też kilka głosów, które negatywnie oceniły pomysł wyznaczenia w jezdni na ul. Opackiej drogi rowerowej. W opinii mieszkańców rowerzyści tamtędy nie jeżdżą, bo wybierają jazdę po chodniku, natomiast kierowcom zrobiło się wąsko na tej ulicy.

GZDIZ już od dłuższego czasu pracuje nad rozwiązaniem problemu parkujących w pobliżu Katedry Oliwskiej autokarów turystycznych.

W tym roku zostaną wprowadzone zmiany w ruchu w tej okolicy - zlikwidowane zostaną miejsca postoju w okolicy katedry i na ul. Cystersów. Wyznaczone będzie jedynie miejsce na krótki postój - by turyści mogli wysiąść z autokaru, natomiast miejsca parkingowe dla autokarów wyznaczone zostaną na terenie zoo. Miejska Inżynier Ruchu rozmawiała już na ten temat z Gdańską Organizacją Turystyczną, która ma przekazać informacje na ten temat operatorom turystycznym.

Kolejny głos mieszkańców dotyczył niszczonego przez... mieszkańców Parku Oliwskiego. Zdaniem jednej z kobiet w ostatnim czasie regularnie załatwiają się tam wyprowadzane psy, co ma wpływać na jakość parkowej zieleni, zwłaszcza że ich właściciele niekoniecznie po nich sprzątają. Stwierdziła ona także, iż park jest rozjeżdżany przez rowerzystów, choć zgodnie z prawem nie wolno po parku jeździć na rowerze, należy go prowadzić. Zauważyła ona także, że dewastowane są parkowe rzeźby, głównie przez dzieci.

Komendant Straży Miejskiej odpowiedział na to, że do Parku Oliwskiego wróci w związku z tym patrol prewencyjny SM.

Inne sprawy

Mieszkańcy zgłosili też potrzebę remontu przystanków komunikacji miejskiej przy ul. Derdowskiego, które ich zdaniem są w fatalnym stanie technicznym. Mówili też o braku miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych w okolicach cmentarzy. Jedna z kobiet poruszyła problem mieszkań komunalnych w niektórych oliwskich kamienicach, natomiast jeden z mieszkańców dopytywał o zapowiadaną przed laty budowę tunelu pod wzgórzem Pachołek. Ten, póki co, nie powstanie, ze względu na brak środków na realizację tak dużej inwestycji.

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej