• Start
  • Wiadomości
  • Mieszkańcy rozmawiali na Wyspie Sobieszewskiej z prezydent Dulkiewicz

Spotkanie z prezydent Dulkiewicz na Wyspie Sobieszewskiej. O co pytali mieszkańcy?

- Powrót linii autobusowej 212, ograniczenie prędkości pojazdów na ul. Turystycznej oraz ochrona środowiska naturalnego w związku z planowaną budową terminalu gazowego FSRU - takie między innymi tematy poruszano podczas spotkania z cyklu “Porozmawiajmy przy stole”, które odbyło się we wtorek, 20 lutego, na Wyspie Sobieszewskiej. Na pytania mieszkańców tej dzielnicy odpowiadali Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, jej zastępcy oraz dyrektorzy i prezesi miejskich jednostek.
20.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy grupę ludzi siedzących w rzędach, którzy wydają się być uczestnikami jakiegoś spotkania lub konferencji. Na pierwszym planie, pośrodku, znajduje się kobieta stojąca i trzymająca mikrofon. Jest ubrana w ciemnozieloną marynarkę, ma na sobie również szalik w kolorze zielonym. W tle widać siedzących uczestników, którzy są skoncentrowani na mówczyni. Wszyscy wyglądają na profesjonalistów i mogą być związanymi z jakąś branżą biznesową lub akademicką. Na dalszym planie widać logotypy, które mogą wskazywać na sponsora lub organizatora wydarzenia, ale nie są wyraźnie widoczne. Atmosfera wydaje się być formalna.
Spotkanie z mieszkańcami Wyspy Sobieszewskiej było pierwszym w tym roku w ramach cyklu “Porozmawiajmy przy stole”, odbyło się w Szkole Podstawowej nr 87, przy ul. Tęczowej 6, i trwało półtorej godziny
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Jak Wyspę Sobieszewską widzą sami mieszkańcy?

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji wyników anonimowej ankiety, w której można było głosować do 14 lutego na stronie gdansk.pl. Jej uczestnicy mieli wskazać mocne i słabe strony Wyspy Sobieszewskiej. W ankiecie oddano 187 głosów. 
Za najmocniejsze strony wyspiarskiej dzielnicy Gdańska uznano:
  • dostępność i jakość terenów zielonych (65 procent)
  • warunki dla ruchu pieszego i rowerowego (57 proc.)

Jako najsłabsze strony Wyspy Sobieszewskiej oceniono:

  • stan infrastruktury drogowej (53 proc.)
  • dostępność i funkcjonowanie transportu publicznego (32 proc.)

Jakie tematy poruszali mieszkańcy?

I to właśnie kilka pytań dotyczących komunikacji autobusowej między Wyspą Sobieszewską a centrum Gdańska i pozostałymi dzielnicami padło podczas wtorkowego spotkania w SP 87. 

Kiedy na trasę wróci autobus 212?

Mieszkańcy postulowali powrót autobusu nr 212, który został zlikwidowany podczas pandemii Covid-19. Według danych Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM) z linii tej korzystało stosunkowo niewielu pasażerów, a jej utrzymanie było kosztowne. 
 
- Autobus 212 omijał Bogatkę i byliśmy dzięki temu szybciej w Gdańsku - argumentowała jedna z uczestniczek spotkania “Porozmawiajmy przy stole". 
Na zdjęciu widzimy grupę ludzi siedzących na krzesłach, prawdopodobnie podczas jakiegoś wydarzenia publicznego lub spotkania. W pierwszym rzędzie na pierwszym planie zauważamy mężczyznę w okularach, czytającego gazetę, obok niego siedzi inny mężczyzna w niebieskim swetrze i marynarce, który wydaje się być zadowolony lub uśmiechnięty. Po ich prawej stronie widać parę, mężczyznę w granatowym swetrze i kobietę w niebieskim swetrze, obydwoje siedzą prosto i wydają się uważnie słuchać. Tłum za nimi wygląda na zróżnicowany pod względem wieku i płci, wszyscy skupiają uwagę na czymś poza kadrem. W tle widać elementy sali gimnastycznej, w tym drabinki gimnastyczne i sprzęt sportowy, co sugeruje, że spotkanie odbywa się w wielofunkcyjnej sali lub hali sportowej. Atmosfera jest luźna, a uczestnicy wydają się być zrelaksowani
Spotkanie w SP 87 cieszyło się sporą frekwencją
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Kolejna mieszkanka podała swoje wyliczenia, że młodzieży z Wyspy Sobieszewskiej uczącym się we Wrzeszczu podróż w jedną stronę do Wrzeszcza zajmuje w jedną stronę ok. 1 godzinę i 45 minut. To przy wczesnych zajęciach w szkole oznacza dla uczniów pobudkę przed godz. 5.00 rano. 

Wybierasz szkołę dla dziecka? 69 gdańskich podstawówek zaprasza na dni otwarte

- Mamy kłopot z kasą i to jest jasne.  Ja zdaję sobie sprawę, że wyspa ze swojej natury jest odcięta od miasta. Ale mogę Wam obiecać i tu bardzo proszę dyrektora ZTM Wojciecha Siółkowskiego, żebyśmy nad tym tematem naprawdę usiedli i postarali się od 1 kwietnia przywrócić autobus 212 - odpowiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

Co władze Gdańska myślą o terminalu FSRU?

Jeden z mieszkańców zapytał o stanowisko władz miasta do planów budowy w Porcie Północnym terminala FSRU przeznaczonego do przeładunku gazu ciekłego LNG.
Na zdjęciu widzimy dużą grupę ludzi siedzących na krzesłach w sali gimnastycznej, która została zaadaptowana na potrzeby jakiegoś wydarzenia publicznego. Wszyscy są zwróceni w stronę sceny, gdzie znajduje się mównica i prezentacja na dużym ekranie z napisem "Porozmawiajmy przy stole, 30 stycznia 2024". Na scenie stoi mówca, którego nie widać z tej perspektywy. Publiczność wydaje się być zróżnicowana wiekowo i skupiona na wydarzeniu. W tle przez duże okna widać zewnętrzny widok, który sugeruje, że jest to dzień. Na bocznych ścianach sali umieszczone są logotypy, które mogą być sponsorami lub organizatorami spotkania. Sala jest dobrze oświetlona, a atmosfera wydaje się być formalna, ale jednocześnie zaangażowana w temat dyskusji.
Podczas spotkania działały punkty informacyjne m.in. Gdańskiego Centrum Kontaktu, Biura Rozwoju Gdańska oraz Wydziału Urbanistyki i Architektury. Można też było wziąć udział w akcji „Melduj się w Gdańsku”, a także wyrobić bądź przedłużyć Kartę Mieszkańca
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
- Chcę powiedzieć jasno i konkretnie: inwestycję FSRU należy wykonać z jak najmniejszą ingerencją dla środowiska i z jak największym kontaktem z mieszkańcami. A ponadto, żeby inwestujące w terminal spółki Skarbu Państwo adekwatnie sfinansowały różnego rodzaju działania, które zrównoważą wpływ na środowisko. Wielokrotnie mieliśmy okazję spotykać się z władzami spółki odpowiedzialnej za FSRU. Jeszcze w zeszłym miesiącu pani prezydent wysłała list do władz spółki z taką prośbą - powiedział Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. 

Terminal gazowy FSRU w Gdańsku - rusza ważna inwestycja, która u niektórych budzi obawy

Zwrócił jednocześnie uwagę, że terminal FSRU będzie realizowany na mocy specustawy, która uniemożliwia wniesienie przez miasto jakichkolwiek uwag i zastrzeżeń. 
 
- Powiem więcej. I to jest nasze dzisiejsze zobowiązanie. Jak wiadomo, po po październikowych wyborach różnego rodzaju zarządu spółek się zmieniają. Daję dziś słowo, że w momencie gdy dojdzie do zmian w spółce odpowiedzialnej za FSRU, to pierwszego dnia wyślemy kolejny list i prośbę o spotkanie, żeby jeszcze raz zająć się tym tematem - zapewnił Piotr Borawski. 

Jak ograniczyć prędkość na ul. Turystycznej?

Jedna z mieszkanek skarżyła się na sytuację, w której auta zjeżdżające z mostu w ulicę Turystyczną łamią przepisy drogowe. 
Na zdjęciu widzimy grupę ludzi w pomieszczeniu, który wygląda na salę konferencyjną lub spotkanie publiczne. W centrum zdjęcia znajduje się stojąca kobieta w jasnozielonej marynarce, która mówi do mikrofonu. Wyraża się gestykulacją rąk, co może sugerować, że zadaje pytanie lub przedstawia swoją opinię. Tłum za nią wygląda na uważnie słuchający, z różnymi reakcjami - niektórzy z zainteresowaniem obserwują mówczynię, inni wydają się pogrążeni we własnych myślach. Atmosfera jest poważna, a uczestnicy wydają się być zaangażowani w dyskusję. Na górze zdjęcia widoczny jest zielony znak ewakuacyjny, co dodatkowo potwierdza, że jest to miejsce publiczne.
Spotkanie z mieszkańcami Wyspy Sobieszewskiej rozpoczęło się o godz. 17.00 i trwało półtorej godziny
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
- Tam jest ograniczenie prędkości do 30 km/h, a już przed Turystyczną 9 samochody jadą z prędkością 60, a nawet 80 km/h. Zwracałam się w tej sprawie do Rady Dzielnicy, ale nie udało jej się nic załatwić. I nie chodzi nawet o znaki, a wystarczy namalować na jezdni 30 km/h co ileś metrów i wtedy kierowcy będą reagować - wyjaśniła kobieta. 

Znalazła we Wrzeszczu paczkę z pieniędzmi - zaniosła je do Biura Rzeczy Znalezionych

W odpowiedzi na ten problem Aleksandra Dulkiewicz zapowiedziała, że odpowiednie pomalowanie drogi nastąpi tak szybko, jak tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne.  

Czy na Wyspie Sobieszewskiej będzie pogotowie ratunkowe?

Jerzy Petryczko, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Świbnie zwrócił natomiast uwagę, że w tym rejonie miasta brakuje stacji pogotowia ratunkowego. W tej sytuacji nierzadko zdarza się, że ratowników medycznych zastępują strażacy OSP. 
 
Aleksandra Dulkiewicz przyznała, że choć organizacja służby zdrowia nie leży w kompetencjach miasta, to jej zastępczyni Monika Chabior zorganizuje w najbliższym czasie spotkanie, podczas którego ma być podjęta próba rozwiązania tego problemu.
Na zdjęciu widzimy grupę ludzi w pomieszczeniu, które wygląda na salę gimnastyczną lub wielofunkcyjną zaadaptowaną na spotkanie publiczne. W centralnej części kadru widoczna jest kobieta w beżowym płaszczu, która wydaje się być w trakcie czytania lub oglądania jakiegoś dokumentu lub broszury. Wokół niej zauważalni są inni uczestnicy, którzy są skupieni na różnych czynnościach – niektórzy rozmawiają, inni wydają się obserwować to, co się dzieje wokół nich. W tle widać elementy wyposażenia sali, takie jak drabinki gimnastyczne, a całość sceny jest oświetlona sztucznym światłem. Uczestnicy wydarzenia wydają się mieć różne reakcje na to, co ma miejsce, co sugeruje dynamikę i interaktywność spotkania
Podczas spotkania rozdawano unikatową w skali miasta gazetkę dzielnicową "Halo, tu wyspa"
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Podczas spotkania prezydent Gdańska przedstawiła także plany inwestycyjne miasta na Wyspie Sobieszewskiej do 2027 roku
 
  • Centrum Społeczno-Kulturalne przy ul. Turystycznej 3 i 3A - remont budynków oraz zagospodarowanie Placu Przyjaciół (zieleń, rekreacja) - dokumentacja projektowa
  • lokalne odprowadzenia wody opadowej na ul. Świbnieńskiej - dokumentacja projektowa: 2024 r., realizacja: do 2025 r.
  • przebudowa sieci wodociągowej w ul. Nadwiślańskiej, Ornitologów i Czajki
  • budowa wyniesionego przejścia dla pieszych przez ul. Turystyczną z odcinkiem chodnika, rejon skrzyżowania z ul. Forsycji
  • budowa infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej: kolektor sanitarny, przepompownie ścieków, nowe odcinki kanalizacji sanitarnej, pompownia wody 
  • remonty ulic: Lazurowa, Akwenowa, Urwista, Kwiatowa, Turystyczna, (fragment od ul. Przegalińskiej do ul. Lazurowej)
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA WŁADZ GDAŃSKA Z MIESZKAŃCAMI WYSPY SOBIESZEWSKIEJ:
 


 
Uczestniczącym w spotkaniu mieszkańcom Wyspy Sobieszewskiej przedstawiono też przedsięwzięcia, które przeprowadzą inwestorzy prywatni: 
 
Realizacja do końca 2024 r. 
 
  • ul. Sobieszewska - przebudowa odcinka ul. Sobieszewskiej wraz z przebudową skrzyżowania z ul. Tęczową i ul. Nadwiślańską (jezdnie, chodniki, oświetlenie, odwodnienie)
Realizacja do końca 2025 r.
 
  • ul. Narcyzowa - budowa i przebudowa odcinka chodnika w ul. Narcyzowej od skrzyżowania z ul. Turystyczną
  • ul. Jachtowa - wykonanie mijanki w ul. Jachtowej od skrzyżowania z ul. Turystyczną, doświetlenie przejścia dla pieszych przez ul. Turystyczną w rejonie skrzyżowania z ul. Jachtową
  • ul. Kwiatowa - budowa chodnika od posesji nr 16 w stronę południową do końca działki nr 117/34 obręb 141
 Oświetlenie ulic na Wyspie Sobieszewskiej w ramach programu "Jaśniejszy Gdańsk", planowane do 2025 r.:
 
  • ul. Astrowa
  • ul. Barwna
  • ul. Begoniowa
  • ul. Boguckiego (od nr 60 do nr 60H)
  • ul. Kempingowa (od nr 2 do 5)
  • ul. Marynarska (od ul. Przegalińskiej do nr 9)
  • ul. Modrzejewskiej
  • ul. Narcyzowa (przy nr 11)
  • ul. Pohoreckiego 
  • ul. Piesza (od nr 1 do nr 2a)
  • ul. Przegalińska (od nr 45 do 95)
  • ul. Uzdrowiskowa (od ul. Boguckiego do nr 131, 146)
  • ul. Tęczowa (od ul. Nadwiślańskiej do ul. Tęczowej), oświetlenie zewnętrzne co 40 m  

Światowe Jamboree dla Gdańska. 50 tysięcy skautek i skautów przyjedzie w 2027 roku na Wyspę Sobieszewską. ZDJĘCIA i WIDEO

W spotkaniu "Porozmawiajmy przy stole" wzięło udział kilkoro radnych miasta Gdańska: Katarzyna Czerniewska, Beata Dunajewska (Wszystko dla Gdańska), Cezary Śpiewak-Dowbór oraz Lech Wałęsa (Koalicja Obywatelska).
 

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów