Sztandar zawiśnie na honorowym miejscu
Nowy sztandar różni się wyglądem od dotychczasowego. Znalazły się na nim symbole, które zauważyć można w różnych przestrzeniach i elementach wystroju gmachu I Liceum Ogólnokształcącego.
- Ten, który szkoła otrzymała w latach 60., choć też bardzo ładny, był takim typowym sztandarem tamtych czasów. Znajdujące się na nim elementy miały również symboliczne znaczenie. Znajdowały się tam m.in. stery kosmiczne i nasza planeta - zaznacza dyrektor I LO, Elżbieta Krupa - Grabowska. - Nie opuści on szkolnych murów - zawiśnie w honorowym miejscu.
Przygotowanie nowego sztandaru zajęło około dwóch lat, choć samo wykonanie około trzech miesięcy.
W rekrutacji do szkół i przedszkoli nie decyduje kolejność zgłoszeń
Miejsce, które łączy historię z przyszłością
Na uroczystość przekazania nowej chorągwi szkole, które odbyło się w środę 15 marca, zaproszono władze Gdańska, ale też absolwentów szkoły i sponsorów.
W wydarzeniu wzięła udział zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Monika Chabior.
- I Liceum Ogólnokształcące jest miejscem pielęgnowania historii i tworzenia przyszłości - podkreślała wiceprezydent Monika Chabior. - Bo właśnie tutaj uczęszczali uczniowie, którzy dociekali, zastanawiali się, marzyli i... zmieniali Polskę, i Europę. To, co łączy waszego patrona Mikołaja Kopernika i was - szkolną społeczność, to na pewno troska o dobro wspólne. Liczne talenty Kopernika, i przede wszystkim nieustająca praca, empatia, sprawiły, że jego dzieła przetrwały. Wiem, że dla młodych ludzi dziś istotnymi wartościami są m.in. klimat, dbałość o naszą planetę, o to, w jakiej kondycji zostawimy ją przyszłym pokoleniom, ale też prawa człowieka, równość czy ekonomia solidarna. Troska o dobro wspólne, myślenie w kategoriach dobra większego niż "tylko moje", to wielkie wyzwanie. Chciałabym, żebyście "zarażali innych" - wprowadzali w swoich rozmowach refleksje o tym, jaka jest nasza rola w tworzeniu dobrego świata. Jestem pewna, że tutaj, w tej społeczności, taka refleksja się odbywa - dodała.
Dyrektor szkoły, Elżbieta Krupa - Grabowska przypomniała, że I LO to najstarsze liceum w Gdańsku.
- Niektórzy badacze historii Gdańska twierdzą, że "Jedynka" kontynuuje tradycje Gimnazjum Św. Piotra i Pawła, czyli mielibyśmy ponad 400 lat. Jestem bardzo dumna z tego, jak na co dzień pracują nasi uczniowie i nauczyciele. Ta umiejętność łączenia tradycji z nowoczesnością, myślę, że nam się udaje. A nasz nowy sztandar pięknie wpisuje się w to, co w szkole jest historyczne. Elementy zamieszczone na sztandarze znajdują się w zasadzie wszędzie: to są elementy dekoracyjne stolarki, żyrandoli, a także drzwi zewnętrznych prowadzących do szkoły, czy też balustrad. Wszystkie mają symboliczne znaczenie - podkreślała dyrektor Krupa - Grabowska.
Osiem symboli na szkolnej chorągwi
Nowy sztandar zaprojektował prof. Wojciech Sęczawa, rzeźbiarz i pracownik gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zamieścił na nim, poza wizerunkiem Mikołaja Kopernika, osiem symboli:
-
pszczołę, symbolizującą pilność, mądrość, pracowitość, posłuszeństwo i porządek
-
lotos, czyli stałość, wtajemniczenie i czystość
-
pięciopłatkową różę oznaczającą pięć żywiołów, powtarzalność w kręgu wieczności. Tajemnica, zaufanie i dyskrecja
-
ślimaka, czyli powolność, ale również wytrwałość, upór i rozwaga
-
akant oznaczający więź zespołową, współdziałanie, rozwiązywanie problemów i trudności w życiu i nauce
-
psa, a więc wierność, przyjaźń, odwaga i inteligencja
-
kulę i koło - nieskończoność, kompletność, doskonałość. Koło symbolizuje również zmienność losu
-
muszlę - umysł, odkrycie naukowe, ochrona życia i nieśmiertelność
Laboratoria Przyszłości. Konferencja 150 nauczycieli z całej Polski
I LO ma już 78 lat
I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika funkcjonuje od 1945 r. nieprzerwanie w tym samym miejscu - w zespole budynków przy ul. Wały Piastowskie 6., w bezpośrednim sąsiedztwie Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Wcześniej, od 1900 roku, niemal do końca II wojny światowej, mieściła się tam niemiecka Szkoła Realna, kształcąca m.in. kadry dla przemysłu stoczniowego. Budynki przetrwały w nienaruszonym stanie. I LO od początku swojego istnienia nawiązuje do tradycji Gimnazjum Polskiego Macierzy Szkolnej, zasłużonej dla krzewienia polskości placówki edukacyjnej w Wolnym Mieście Gdańsku. Rok szkolny 1945/1946 zainaugurowało 540 uczniów. I LO jako jedno z pierwszych w województwie gdańskim wprowadziło klasy profilowane. Od 1964 r. szkoła nosi imię Mikołaja Kopernika. Prawdopodobnie od tego roku posiadała też, ufundowany przez Stocznię Gdańską, sztandar z mottem: „W słońce jutra otworzymy bramy”.
Na losy społeczności szkolnej duży wpływ miała lokalizacja szkoły w pobliżu Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Od drugiej połowy lat ‘70 ubiegłego wieku licealiści w "Jedynce" licznie włączali się w nielegalną działalność opozycyjną wobec władz PRL.
ZOBACZ FOTORELACJĘ Z PRZEKAZANIA NOWEGO SZTANDARU I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEMU
Kto uczył się w I Liceum Ogólnokształcącym?
W gronie ponad 10 tysięcy absolwentów “Jedynki” są m.in.:
-
Paweł Adamowicz
-
Aleksander Hall
-
Małgorzata Czermińska (Książek)
-
Grzegorz Grzelak
-
Maciej Kosycarz
-
prof. Krzysztof Narkiewicz
-
ks. Krzysztof Niedałtowski
-
Anna Rybicka
-
Arkadiusz “Aram” Rybicki
-
Małgorzata Rybicka
-
Krzysztof Skiba
-
Agnieszka Pomaska
-
Donald Tusk