Obrazy są opowieścią o świetle - nasycone laserunkami, czyli półtransparentymi olejnymi warstwami malarskimi, wykonane w technice charakterystycznej dla Agnieszki Wielewskiej. Wystawę uzupełnią małoformatowe martwe natury, które artystka namalowała w ramach otrzymanego trzymiesięcznego Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańsk. Powstały nie tyle klasyczne studia przedmiotu z detalicznym opisem (faktury, kształtu, koloru), co raczej obserwacja światłocienia jako zjawiska opowiadającego o wrażeniowości.
Wernisaż wystawy odbędzie się 17 grudnia o godz. 18:00 w Sztuce Wyboru. Będzie można ją oglądać od 17 grudnia do 10 stycznia 2021 w godzinach otwarcia księgarni.
Zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego.
Agnieszka Wielewska urodziła się w Gdańsku, ale studiowała w Krakowie - jest absolwentką Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (dyplom w 2017), zeszłoroczną laureatką Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wielu innych stypendiów m.in. Stypendium im. Henry’ego J.T. Dorena, Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego, Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańsk. Została nagrodzona za dyplom malarski przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest finalistką I Biennale Malarstwa Lubelska Wiosna (2021) oraz Nagrody Eibischa (2021) oraz półfinału międzynarodowego konkursu Strabag Art Award 2021.
Jej obrazy emanują spokojem, są harmonijną kompozycją. Twórczyni skupia się na architekturze, czasem pojawiają się ludzkie postaci skąpane w świetle. Trafne będą skojarzenia z pracami Davida Hockney'a a czy Edwarda Hoppera. Obrazy prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. Zurychu, Debreczynie, w Krakowie, Sopocie, Bielsku-Białej, Częstochowie, Warszawie, Stalowej Woli, Kazimierzu Dolnym, Lublinie. Współpracuje z paryską galerią Maison Gallery.
Poza malarstwem zajmuje się plakatem, ilustracją oraz animacją filmową. Równoległe działa jako scenograf w teatrach zarówno dramatycznych jak i lalkowych - m.in. w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu, Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku, Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu; Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Teatrze Baj w Warszawie. W 2018 roku, doceniona za scenografię do spektaklu „Nie wierzę w śmierć”, otrzymała Nagrodę Teatralną Miasta Gdańsk oraz została wyróżniona w ramach konkursu o Nagrodę Scenograficzną Jerzego Moskala 2018.
W galerii Klubu Żak odbyła się w 2018 roku wystawa jej obrazów "Epifanie codzienności"
W latach 2011-2013 studiowała Malarstwo na ASP w Gdańsku oraz Historię Sztuki na UJ w Krakowie.
Więcej info: wielewska.pl
Agnieszka Wielewska odpowiedzialna była za multimedia podczas czytania performatywnego PC Drama w Klubie Żak sztuki “Smutek i melancholia” Bonna Parka. O tym tutaj: PC Drama w Klubie Żak. “Smutek i melancholia” z udziałem Katarzyny Figury