Splendor Gedanensis po raz 51. Można zgłaszać kandydatów

Do 31 marca można zgłaszać kandydatury do 51. edycji Splendor Gedanensis. Przyjmowane są także zgłoszenia do tytułu Mecenasa Kultury Gdańska za wsparcie działań w obszarze kultury w 2023 roku.
04.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilkadziesiąt osób stoi na scenie
Laureatami Splendor Gedanensis za 2022 rok zostali dr Anna Sobecka, Andrzej Szadejko i Wojciech Zmorzyński, mecenaskami Kultury Gdańska za 2022 rok zostały Bogumiła Soyka, Joanna Łepek, Alicja Soyka, Nagroda Specjalna trafiła ona do Marcina Napiórkowskiego, Katarzyny Szyngiery i Mirosława Wlekłego
fot. www.gdansk.pl

Dla kogo Splendor Gedanensis?

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis przyznawana jest co roku osobom fizycznym lub nieformalnej grupie twórczej za wybitne dokonania artystyczne oraz promocję kulturalną miasta w kraju i za granicą, w roku poprzedzającym jej wręczenie.

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: za twórczość artystyczną i dokonania twórcze, działania na rzecz ochrony, popularyzacji i dokumentowania dziedzictwa kulturowego oraz kreację kultury i działanie na rzecz jej upowszechniania w kraju i zagranicą.

Do Tytułu Mecenasa Kultury Gdańska można zgłaszać osoby lub instytucje znacząco wspierające działania w obszarze kultury w 2023 roku.

Kto może zgłaszać?

Aby wytypować kandydatów do Nagrody Splendor Gedanensis i Tytułu Mecenasa Kultury Gdańska należy wypełnić wnioski znajdujące się na stronie Biura Prezydenta ds. Kultury. Swoich kandydatów, wybitnie zasłużonych dla kultury w mieście mogą zgłaszać:

  • Instytucje kultury
  • Związki twórcze, organizacje pozarządowe i podmioty działające w sektorze kultury
  • Szkoły wyższe i artystyczne,
  • Organy administracji publicznej,
  • Radni Miasta Gdańska,
  • Przedstawiciele mediów,
  • Dotychczasowi laureaci Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”

Składanie wniosków

Każdy zgłaszający może wytypować maksymalnie trzech kandydatów do Nagrody i jednego kandydata do Tytułu Mecenasa Kultury Gdańska za rok 2023. Zgłoszenia są przyjmowane do 31 marca 2024.

Wnioski należy składać na obowiązujących formularzach:

  1. Zespole Obsługi Mieszkańców Nr 1, ul. Partyzantów 74,
  2. Zespole Obsługi Mieszkańców Nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12,
  3. Zespole Obsługi Mieszkańców nr 4, ul. Wilanowska 2,
  4. lub przesłać pocztą na adres: Urząd Miejski w Gdańsku, Biuro Prezydenta ds. Kultury, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk.

Szczegółowych informacji na temat nagrody i tytułu udziela Marta Kąkel, Biuro Prezydenta ds. Kultury, Referat ds. Mecenatu Kultury, ul. Nowe Ogrody 8/12, tel. (58) 323 65 56, e-mail: marta.kakel@gdansk.gda.pl

Splendor Gedanensis za 2022 rok otrzymali

  • dr Anna Sobecka - za książkę „Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta” – fascynującą lekturę prezentującą wyniki drobiazgowego śledztwa na temat gdańskich kolekcjonerów z XVII i XVIII wieku, będącą nowatorską propozycją interdyscyplinarnych badań nad kulturą mieszczańską północnej Europy.
  • Andrzej Szadejko - za album „Musica Baltica 9 – Johann Daniel Pucklitz” oraz wkład w promocję gdańskiego i pomorskiego dziedzictwa muzycznego w kraju i za granicą, m.in. rozwój festiwalu ORGANY PLUS+ i zakończenie trzyletniego międzynarodowego projektu budowy organów w kościele Najświętszej Marii Panny na Piaskach w Wilnie inspirowanych dziedzictwem osiemnastowiecznego budownictwa organowego w Gdańsku.
  • Wojciech Zmorzyński - za przygotowanie wystawy „Fangor. Poza obraz” w oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, która z niezwykłą wnikliwością pokazywała wszechstronny dorobek artysty, a także zyskała ogromną popularność – przez pięć miesięcy odwiedziło ją sześćdziesiąt tysięcy osób.

Mecenaskami Kultury Gdańska za 2022 rok zostały Bogumiła Soyka, Joanna Łepek, Alicja Soyka za finansowe wsparcie wystawy „STOCZNIA | CZŁOWIEK. PRZEMYSŁ. MIASTO” w Europejskim Centrum Solidarności – pierwszej kompleksowej wystawy o historii państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku.

Prezydent Gdańska na wniosek Kapituły przyznała także Nagrodę Specjalną. Trafiła ona do Marcina Napiórkowskiego, Katarzyny Szyngiery i Mirosława Wlekłego za reżyserię, pomysł i scenariusz spektaklu  „1989”.

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo