Splendor Gedanensis 2023 - prestiżowe nagrody rozdane po raz 50. Relacja z gali

Znamy laureatów Nagród Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” oraz tytułu Mecenasa Kultury Gdańska. Najważniejsza nagroda miasta Gdańska w dziedzinie kultury została przyznana już po raz 50. Laureatami zostali: dr Anna Sobecka, prof. Andrzej Szadejko i Wojciech Zmorzyński. Specjalną nagrodę otrzymali twórcy spektaklu "1989". Poznaliśmy też Mecenasa Kultury Gdańska 2023 - to trzy panie: Bogumiła Soyka, Joanna Łepek i Alicja Soyka.
20.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wszyscy nominowani i gospodarze imprezy na scenie
Laureaci, nominowani, gospodarze imprezy i przedstawiciele środowiska kulturalnego podczas gali 50. Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Po raz 50. twórczynie, twórcy oraz mecenaski i mecenasi zostali uhonorowani Nagrodami Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” oraz tytułem Mecenas Kultury Gdańska. Jubileuszowa gala odbyła się w sobotę, 20 maja, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Galę poprowadziła aktorka teatralna i filmowa Dorota Kolak, a gości powitała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. 

„Plac Bohaterów”. Intelektualna uczta z brawurową rolą Doroty Kolak. RECENZJA

- Bez kultury nasz wspólny dom, miasto, dzielnica, ulica czy kraj byłyby jedynie piękną scenografią. Bo kultura przynosi wartości, ale i koi lęki, objawia nam prawdę o nas samych, czyni lepszymi, wrażliwszymi, bardziej otwartymi na innych. Niekiedy boli, niepokoi, co wcale nie bywa złe. Łączy nas z przeszłością, ale i łączy między sobą - powiedziała prezydent Gdańska. - Fakt, że corocznie kapituła nagrody Splendor Gedanensis musi się pokłócić, aby z grona wielu zasłużonych dla kultury osób wybrać zaledwie kilka, świadczy o bogactwie naszego miasta. Dziękuję wszystkim, którzy tworzą kulturę, partycypują w niej i niosą ją dalej. Dziękuję też mecenasom, którzy hojni dzielą się dobrami, aby kultura mogła dziać się tu i teraz. Zostawiajmy ślady, aby mogli iść po nich ci, którzy przyjdą po nas. Kultura to nasze wspólne dobro, niech to dobro się niesie. 

Tegoroczni nominowani do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury

W tym roku do nagród Splendor Gedanensis nominowani byli:

  • pisarz, krytyk literacki i historyk literatury prof. Stefan Chwin;
  • organizator i animator wydarzeń artystycznych w Gdańsku Sylwester Gałuszka;
  • aktor Teatru Wybrzeże Grzegorz Gzyl;
  • Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera i Mirosław Wlekły - współautorzy musicalu „1989” (koprodukcji Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego;
  • historyczka sztuki dr Anna Sobecka;
  • kompozytor, dyrygent, organista, organizator życia muzycznego prof. Andrzej Szadejko;
  • kustosz Muzeum Narodowego w Gdańsku, kurator wystawy „Fangor. Poza obraz” Wojciech Zmorzyński.

Do tytułu Mecenas Kultury Gdańska nominowani byli natomiast:

  • ASTE sp. z o.o. - za bycie strategicznym sponsorem Fundacji Wspólnota Gdańska, wspieranie wydarzeń w Oliwskim Ratuszu Kultury, a także innych inicjatyw kulturalnych i artystycznych, edukacyjnych i prozdrowotnych;
  • Bogumiła Soyka, Joanna Łepek i Alicja Soyka - za wsparcie wystawy „STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto” w Europejskim Centrum Solidarności;
  • ZIAJA Ltd Zakład Produkcji Leków sp. z o. - za wsparcie gdańskich instytucji kultury, m.in Teatru Wybrzeże.

Laureaci „Splendor Gedanensis 2023”

Laureatów wybrała kapituła pod przewodnictwem Radnego Miasta Gdańska Jana Peruckiego, w której skład weszli ponadto: przedstawiciele Rady Kultury Gdańskiej, prezydent Gdańska, wyższych uczelni w Gdańsku i trójmiejskich mediów. Zwycięzcy otrzymali dyplom autorstwa Piotra Kowalskiego oraz nagrodę finansową w wysokości 25 tys. złotych.

Laureatami tegorocznych nagród „Splendor Gedanensis” (przyznawanych za ubiegły rok) zostali:

  • dr Anna Sobecka - Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis za książkę „Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta” wydaną przez gdańskie wydawnictwo słowo/obraz terytoria;
  • prof. Andrzej Szadejko - Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis za album „Musica Baltica 9 – Johann Daniel Pucklitz” oraz za wkład w promocję w kraju i za granicą gdańskiego i pomorskiego dziedzictwa muzycznego;
  • Wojciech Zmorzyński - Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis za koncepcję i opiekę kuratorską nad wystawą „Fangor. Poza obraz”, która odbyła się w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku

Nagroda Specjalna „Splendor Gedanensis 2023” za wybitne osiągnięcia i dokonania na rzecz gdańskiej kultury

  • Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera i Mirosław Wlekły - Specjalny Splendor - Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis za spektakl „1989”, który opowiadając o polskiej drodze do wolności, przekuwa mit w prawdę indywidualnego i zbiorowego doświadczenia

Mecenas Kultury Gdańska 2023

  • Bogumiła Soyka, Joanna Łepek i Alicja Soyka - tytuł Mecenasek Kultury Gdańska, za finansowe wsparcie wystawy czasowej „STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto”, którą można oglądać w Europejskim Centrum Solidarności.

dwoje laureatów i prezydent na scenie
Mirosław Wlekły, Katarzyna Szyngiera i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Kim są laureaci „Splendor Gedanensis 2023”?

Marcin Napiórkowski - semiotyk, profesor w Zakładzie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Warszawskiego. Publikuje m.in. w „Tygodniku Powszechnym”. Autor „Turbopatriotyzmu” opowiadającego o współczesnych polskich mitologiach politycznych. Prowadzi blog mitologiawspolczesna.pl.

Katarzyna Szyngiera - reżyserka. Laureatka Lauru Konrada XX Festiwalu „Interpretacje” i nagrody głównej festiwalu Konfrontacje Młodych „m-teatr”. Nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Współpracuje z teatrami w całej Polsce, reżyserowała m.in. w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie i Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Mirosław Wlekły - reporter i pisarz non fiction, który co jakiś czas przenosi swoją pracę na scenę zarażając reportażem widownię teatralną. Autor „Śledztwa Pisma”, pierwszego podcastowego serialu reporterskiego w Polsce. Współautor reportaży, na podstawie których powstały spektakle teatralne.

Święto teatru w Gdańsku - najlepsi twórcy uhonorowani. Aż trzy nagrody dla spektaklu „1989”

Nominacja za reżyserię, pomysł oraz scenariusz spektaklu „1989”. To spektakl, który formą nawiązujący do amerykańskiego “Hamiltona”. Rewolucyjny musical Lin-Manuela Mirandy wprowadził rap na Broadway, proponując świeży język opowiadania o historii atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Także 1989 ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy - wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożywają na scenie oglądane oczami trzech fascynujących par. W życiu Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Widzowie towarzyszą bohaterom w momentach ikonicznych – podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole – ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach.

laureatka z dyplomem mówi do mikrofonu
Dr Anna Sobecka
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Dr Anna Sobecka - historyczka sztuki związana z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego naukowo zajmuje się sztuką nowożytną, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego. Specjalizuje się też w badaniu przedmiotów artystycznych tworzonych z bursztynu od czasów najdawniejszych po współczesny design. Fascynuje ją zarówno historia kolekcjonerstwa, jak i współczesne wystawiennictwo.

Nominacja za książkę „Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta” – fascynującą lekturę prezentującą wyniki drobiazgowego śledztwa na temat gdańskich kolekcjonerów z XVII i XVIII wieku, będącą nowatorską propozycją interdyscyplinarnych badań nad kulturą mieszczańską północnej Europy. Książka dotyczy niezwykle ważnego zjawiska z dziejów kultury artystycznej dawnego Gdańska. Autorka w sposób przekonujący zrekonstruowała splot zjawisk związanych z dawną wiedzą i dawną sztuką. Przemilczenie onych światów jest jednym z najciekawszych fenomenów kultury Gdańska w jego złotym wieku. Niezależnie od – docenionej już – wartości naukowej książki, badania autorki mają także swój wymiar społeczny. To dzięki działaniom dr Sobeckiej udało się pozyskać do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku znakomitą martwą naturę autorstwa gdańskiego malarza Philippa Sauerlanda. W kolejce czekają następne dzieła, które warto zakupić do zbiorów publicznych.

laureat z dyplomem mówi do mikrofonu
Prof. Andrzej Szadejko
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Prof. Andrzej Szadejko - kompozytor, dyrygent, organista, organizator życia muzycznego. Uczestniczył w 30 mistrzowskich kursach organowych, klawesynowych i na pianoforte w Polsce, Niemczech, Holandii i Szwajcarii. Finalista i laureat wielu konkursów organowych w Polsce i za granicą. Profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, profesor wizytujący uczelni w Niemczech, Finlandii i USA. Laureat i stypendysta wielu instytucji polskich i zagranicznych. Ekspert w dziedzinie historycznego budownictwa organowego. Jest konsultantem oraz sprawuje nadzór nad wieloma projektami organowymi w Polsce, a także na Litwie i w Belgii.

Nominacja za nieustającą promocję gdańskiego i pomorskiego dziedzictwa muzycznego w kraju i za granicą, m.in. rozwój festiwalu ORGANY PLUS+ i zakończenie trzyletniego międzynarodowego projektu budowy organów w kościele Najświętszej Marii Panny na Piaskach w Wilnie inspirowanych dziedzictwem osiemnastowiecznego budownictwa organowego w Gdańsku. Prof. Andrzej Szadejko działa aktywnie na wielu polach, w 2022 roku m.in. jako dyrektor artystyczny przyczynił się do skokowego rozwoju festiwalu ORGANY PLUS+ promującego gdańskie dziedzictwo muzyczne, gdańskie organy i wykonawstwo muzyki dawnej poinformowane historycznie, który stał się kulturalną marką Gdańska dostępną dla osób o ograniczonym dostępie do kultury.  

laureat i prezydent z dyplomem zwróceni twarzami do siebie na scenie
Wojciech Zmorzyński i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Wojciech Zmorzyński - kustosz Muzeum Narodowego w Gdańsku i kurator wystawy „Fangor. Poza obraz”. Od ponad dwudziestu lat realizuje wystawy w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Zajmuje się sztuką po 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa artystów Wybrzeża. Zbiera laury w kolejnych plebiscytach: Onet przyznał mu O!Lśnienie 2023 w kategorii Sztuki Wizualne, otrzymał również Pomorską Nagrodę Artystyczną.

Moda na Fangora - już ponad 50 tys. osób obejrzało wystawę artysty. Czynna tylko do 12 marca

Nominacja za przygotowanie wystawy „Fangor. Poza obraz” w oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, która z niezwykłą wnikliwością pokazywała wszechstronny dorobek artysty, a także zyskała ogromną popularność – przez pięć miesięcy odwiedziło ją sześćdziesiąt tysięcy osób. Wystawa dotycząca twórczości Wojciecha Fangora w Pałacu Opatów, Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, stała się prawdziwym fenomenem. Odwiedziło ją niemal 60 tysięcy osób. Na ekspozycji zaprezentowano ponad 100 obrazów i 90 rysunków, plakaty oraz rzeźby ze wszystkich okresów twórczości Wojciecha Fangora.

mężczyzna i prezydent na scenie
Przedstawiciel Mecenasek Kultury: Bogumiły Soyki, Joanny Łepek i Alicji Soyki
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Bogumiła Soyka, Joanna Łepek, Alicja Soyka - mecenaski wystawy „STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto” w Europejskim Centrum Solidarności – pierwszej kompleksowej wystawy o historii państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku.

Wystawa dokumentuje ponad 150 lat dziejów miasta od połowy XIX wieku, kiedy powstała pierwsza stocznia państwa pruskiego w Gdańsku, poprzez historię dwóch wojen światowych, Stoczni Gdańskiej w czasach komunizmu do współczesności. Eksponaty pochodzą od niemal 40 instytucji i osób prywatnych, z Polski i zagranicy - m.in. ze zbiorów Archiwum Państwowego w Gdańsku, PAN Biblioteki Gdańskiej, Muzeum Gdańska, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Muzeum Narodowego w Szczecinie czy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Osią opowieści nie jest historia przemysłu czy innowacji technologicznych, ale człowiek - najważniejszy element stoczniowego świata. Historie opowiedziane na tej ekspozycji są dopełnieniem wystawy stałej ECS i hołdem dla tysięcy anonimowych ludzi stoczni.

Splendor Gedanensis za 2021 r. Najważniejsze nagrody gdańskiej kultury przyznane

Agata Nowosielska, malarka i kuratorka z Nagrodą Splendor Gedanensis: "Żyję moimi obrazami"

Najstarsze i najistotniejsze wyróżnienie w gdańskiej kulturze

Tradycja nagradzania twórców gdańskiej kultury sięga początku lat 70. - tym samym jest to najstarsze i najistotniejsze gdańskie wyróżnienie w dziedzinie kultury. 

Po raz pierwszy ustanowienie Nagrody Miasta Gdańska ogłosił w sierpniu 1973 roku ówczesny przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Jan Nikołajew. Od tego czasu wyróżnienie to przyznawane jest raz do roku, a od 2004 roku nosi nazwę „Splendor Gedanensis”.

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” przyznawana jest co roku osobom fizycznym lub nieformalnej grupie twórczej za wybitne dokonania artystyczne oraz promocję kulturalną miasta w kraju i za granicą, w roku poprzedzającym jej wręczenie. Ponadto przyznawany jest Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska - można do niego zgłaszać osoby lub instytucje znacząco wspierające działania w obszarze kultury w roku poprzedzającym jej wręczenie.

NASZA FOTORELACJA Z GALI:

 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu