Splendor Gedanensis 2023 - prestiżowe nagrody rozdane po raz 50. Relacja z gali

Znamy laureatów Nagród Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” oraz tytułu Mecenasa Kultury Gdańska. Najważniejsza nagroda miasta Gdańska w dziedzinie kultury została przyznana już po raz 50. Laureatami zostali: dr Anna Sobecka, prof. Andrzej Szadejko i Wojciech Zmorzyński. Specjalną nagrodę otrzymali twórcy spektaklu "1989". Poznaliśmy też Mecenasa Kultury Gdańska 2023 - to trzy panie: Bogumiła Soyka, Joanna Łepek i Alicja Soyka.
20.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wszyscy nominowani i gospodarze imprezy na scenie
Laureaci, nominowani, gospodarze imprezy i przedstawiciele środowiska kulturalnego podczas gali 50. Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Po raz 50. twórczynie, twórcy oraz mecenaski i mecenasi zostali uhonorowani Nagrodami Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” oraz tytułem Mecenas Kultury Gdańska. Jubileuszowa gala odbyła się w sobotę, 20 maja, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Galę poprowadziła aktorka teatralna i filmowa Dorota Kolak, a gości powitała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. 

Czytaj także: „Plac Bohaterów”. Intelektualna uczta z brawurową rolą Doroty Kolak. RECENZJA

- Bez kultury nasz wspólny dom, miasto, dzielnica, ulica czy kraj byłyby jedynie piękną scenografią. Bo kultura przynosi wartości, ale i koi lęki, objawia nam prawdę o nas samych, czyni lepszymi, wrażliwszymi, bardziej otwartymi na innych. Niekiedy boli, niepokoi, co wcale nie bywa złe. Łączy nas z przeszłością, ale i łączy między sobą - powiedziała prezydent Gdańska. - Fakt, że corocznie kapituła nagrody Splendor Gedanensis musi się pokłócić, aby z grona wielu zasłużonych dla kultury osób wybrać zaledwie kilka, świadczy o bogactwie naszego miasta. Dziękuję wszystkim, którzy tworzą kulturę, partycypują w niej i niosą ją dalej. Dziękuję też mecenasom, którzy hojni dzielą się dobrami, aby kultura mogła dziać się tu i teraz. Zostawiajmy ślady, aby mogli iść po nich ci, którzy przyjdą po nas. Kultura to nasze wspólne dobro, niech to dobro się niesie. 
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Tegoroczni nominowani do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury

W tym roku do nagród Splendor Gedanensis nominowani byli:

  • pisarz, krytyk literacki i historyk literatury prof. Stefan Chwin;
  • organizator i animator wydarzeń artystycznych w Gdańsku Sylwester Gałuszka;
  • aktor Teatru Wybrzeże Grzegorz Gzyl;
  • Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera i Mirosław Wlekły - współautorzy musicalu „1989” (koprodukcji Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego;
  • historyczka sztuki dr Anna Sobecka;
  • kompozytor, dyrygent, organista, organizator życia muzycznego prof. Andrzej Szadejko;
  • kustosz Muzeum Narodowego w Gdańsku, kurator wystawy „Fangor. Poza obraz” Wojciech Zmorzyński.

Do tytułu Mecenas Kultury Gdańska nominowani byli natomiast:

  • ASTE sp. z o.o. - za bycie strategicznym sponsorem Fundacji Wspólnota Gdańska, wspieranie wydarzeń w Oliwskim Ratuszu Kultury, a także innych inicjatyw kulturalnych i artystycznych, edukacyjnych i prozdrowotnych;
  • Bogumiła Soyka, Joanna Łepek i Alicja Soyka - za wsparcie wystawy „STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto” w Europejskim Centrum Solidarności;
  • ZIAJA Ltd Zakład Produkcji Leków sp. z o. - za wsparcie gdańskich instytucji kultury, m.in Teatru Wybrzeże.

Laureaci „Splendor Gedanensis 2023”

Laureatów wybrała kapituła pod przewodnictwem Radnego Miasta Gdańska Jana Peruckiego, w której skład weszli ponadto: przedstawiciele Rady Kultury Gdańskiej, prezydent Gdańska, wyższych uczelni w Gdańsku i trójmiejskich mediów. Zwycięzcy otrzymali dyplom autorstwa Piotra Kowalskiego oraz nagrodę finansową w wysokości 25 tys. złotych.

Laureatami tegorocznych nagród „Splendor Gedanensis” (przyznawanych za ubiegły rok) zostali:

  • dr Anna Sobecka - Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis za książkę „Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta” wydaną przez gdańskie wydawnictwo słowo/obraz terytoria;
  • prof. Andrzej Szadejko - Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis za album „Musica Baltica 9 – Johann Daniel Pucklitz” oraz za wkład w promocję w kraju i za granicą gdańskiego i pomorskiego dziedzictwa muzycznego;
  • Wojciech Zmorzyński - Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis za koncepcję i opiekę kuratorską nad wystawą „Fangor. Poza obraz”, która odbyła się w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku

Nagroda Specjalna „Splendor Gedanensis 2023” za wybitne osiągnięcia i dokonania na rzecz gdańskiej kultury

  • Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera i Mirosław Wlekły - Specjalny Splendor - Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis za spektakl „1989”, który opowiadając o polskiej drodze do wolności, przekuwa mit w prawdę indywidualnego i zbiorowego doświadczenia

Mecenas Kultury Gdańska 2023

  • Bogumiła Soyka, Joanna Łepek i Alicja Soyka - tytuł Mecenasek Kultury Gdańska, za finansowe wsparcie wystawy czasowej „STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto”, którą można oglądać w Europejskim Centrum Solidarności.

dwoje laureatów i prezydent na scenie
Mirosław Wlekły, Katarzyna Szyngiera i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Kim są laureaci „Splendor Gedanensis 2023”?

Marcin Napiórkowski - semiotyk, profesor w Zakładzie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Warszawskiego. Publikuje m.in. w „Tygodniku Powszechnym”. Autor „Turbopatriotyzmu” opowiadającego o współczesnych polskich mitologiach politycznych. Prowadzi blog mitologiawspolczesna.pl.

Katarzyna Szyngiera - reżyserka. Laureatka Lauru Konrada XX Festiwalu „Interpretacje” i nagrody głównej festiwalu Konfrontacje Młodych „m-teatr”. Nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Współpracuje z teatrami w całej Polsce, reżyserowała m.in. w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie i Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Mirosław Wlekły - reporter i pisarz non fiction, który co jakiś czas przenosi swoją pracę na scenę zarażając reportażem widownię teatralną. Autor „Śledztwa Pisma”, pierwszego podcastowego serialu reporterskiego w Polsce. Współautor reportaży, na podstawie których powstały spektakle teatralne.

Czytaj także: Święto teatru w Gdańsku - najlepsi twórcy uhonorowani. Aż trzy nagrody dla spektaklu „1989”

Nominacja za reżyserię, pomysł oraz scenariusz spektaklu „1989”. To spektakl, który formą nawiązujący do amerykańskiego “Hamiltona”. Rewolucyjny musical Lin-Manuela Mirandy wprowadził rap na Broadway, proponując świeży język opowiadania o historii atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Także 1989 ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy - wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożywają na scenie oglądane oczami trzech fascynujących par. W życiu Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Widzowie towarzyszą bohaterom w momentach ikonicznych – podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole – ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach.

laureatka z dyplomem mówi do mikrofonu
Dr Anna Sobecka
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Dr Anna Sobecka - historyczka sztuki związana z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego naukowo zajmuje się sztuką nowożytną, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego. Specjalizuje się też w badaniu przedmiotów artystycznych tworzonych z bursztynu od czasów najdawniejszych po współczesny design. Fascynuje ją zarówno historia kolekcjonerstwa, jak i współczesne wystawiennictwo.

Nominacja za książkę „Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta” – fascynującą lekturę prezentującą wyniki drobiazgowego śledztwa na temat gdańskich kolekcjonerów z XVII i XVIII wieku, będącą nowatorską propozycją interdyscyplinarnych badań nad kulturą mieszczańską północnej Europy. Książka dotyczy niezwykle ważnego zjawiska z dziejów kultury artystycznej dawnego Gdańska. Autorka w sposób przekonujący zrekonstruowała splot zjawisk związanych z dawną wiedzą i dawną sztuką. Przemilczenie onych światów jest jednym z najciekawszych fenomenów kultury Gdańska w jego złotym wieku. Niezależnie od – docenionej już – wartości naukowej książki, badania autorki mają także swój wymiar społeczny. To dzięki działaniom dr Sobeckiej udało się pozyskać do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku znakomitą martwą naturę autorstwa gdańskiego malarza Philippa Sauerlanda. W kolejce czekają następne dzieła, które warto zakupić do zbiorów publicznych.

laureat z dyplomem mówi do mikrofonu
Prof. Andrzej Szadejko
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Prof. Andrzej Szadejko - kompozytor, dyrygent, organista, organizator życia muzycznego. Uczestniczył w 30 mistrzowskich kursach organowych, klawesynowych i na pianoforte w Polsce, Niemczech, Holandii i Szwajcarii. Finalista i laureat wielu konkursów organowych w Polsce i za granicą. Profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, profesor wizytujący uczelni w Niemczech, Finlandii i USA. Laureat i stypendysta wielu instytucji polskich i zagranicznych. Ekspert w dziedzinie historycznego budownictwa organowego. Jest konsultantem oraz sprawuje nadzór nad wieloma projektami organowymi w Polsce, a także na Litwie i w Belgii.

Nominacja za nieustającą promocję gdańskiego i pomorskiego dziedzictwa muzycznego w kraju i za granicą, m.in. rozwój festiwalu ORGANY PLUS+ i zakończenie trzyletniego międzynarodowego projektu budowy organów w kościele Najświętszej Marii Panny na Piaskach w Wilnie inspirowanych dziedzictwem osiemnastowiecznego budownictwa organowego w Gdańsku. Prof. Andrzej Szadejko działa aktywnie na wielu polach, w 2022 roku m.in. jako dyrektor artystyczny przyczynił się do skokowego rozwoju festiwalu ORGANY PLUS+ promującego gdańskie dziedzictwo muzyczne, gdańskie organy i wykonawstwo muzyki dawnej poinformowane historycznie, który stał się kulturalną marką Gdańska dostępną dla osób o ograniczonym dostępie do kultury.  

laureat i prezydent z dyplomem zwróceni twarzami do siebie na scenie
Wojciech Zmorzyński i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Wojciech Zmorzyński - kustosz Muzeum Narodowego w Gdańsku i kurator wystawy „Fangor. Poza obraz”. Od ponad dwudziestu lat realizuje wystawy w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Zajmuje się sztuką po 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa artystów Wybrzeża. Zbiera laury w kolejnych plebiscytach: Onet przyznał mu O!Lśnienie 2023 w kategorii Sztuki Wizualne, otrzymał również Pomorską Nagrodę Artystyczną.

Czytaj także: Moda na Fangora - już ponad 50 tys. osób obejrzało wystawę artysty. Czynna tylko do 12 marca

Nominacja za przygotowanie wystawy „Fangor. Poza obraz” w oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, która z niezwykłą wnikliwością pokazywała wszechstronny dorobek artysty, a także zyskała ogromną popularność – przez pięć miesięcy odwiedziło ją sześćdziesiąt tysięcy osób. Wystawa dotycząca twórczości Wojciecha Fangora w Pałacu Opatów, Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, stała się prawdziwym fenomenem. Odwiedziło ją niemal 60 tysięcy osób. Na ekspozycji zaprezentowano ponad 100 obrazów i 90 rysunków, plakaty oraz rzeźby ze wszystkich okresów twórczości Wojciecha Fangora.

mężczyzna i prezydent na scenie
Przedstawiciel Mecenasek Kultury: Bogumiły Soyki, Joanny Łepek i Alicji Soyki
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Bogumiła Soyka, Joanna Łepek, Alicja Soyka - mecenaski wystawy „STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto” w Europejskim Centrum Solidarności – pierwszej kompleksowej wystawy o historii państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku.

Wystawa dokumentuje ponad 150 lat dziejów miasta od połowy XIX wieku, kiedy powstała pierwsza stocznia państwa pruskiego w Gdańsku, poprzez historię dwóch wojen światowych, Stoczni Gdańskiej w czasach komunizmu do współczesności. Eksponaty pochodzą od niemal 40 instytucji i osób prywatnych, z Polski i zagranicy - m.in. ze zbiorów Archiwum Państwowego w Gdańsku, PAN Biblioteki Gdańskiej, Muzeum Gdańska, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Muzeum Narodowego w Szczecinie czy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Osią opowieści nie jest historia przemysłu czy innowacji technologicznych, ale człowiek - najważniejszy element stoczniowego świata. Historie opowiedziane na tej ekspozycji są dopełnieniem wystawy stałej ECS i hołdem dla tysięcy anonimowych ludzi stoczni.

Czytaj także: Splendor Gedanensis za 2021 r. Najważniejsze nagrody gdańskiej kultury przyznane

Czytaj także: Agata Nowosielska, malarka i kuratorka z Nagrodą Splendor Gedanensis: "Żyję moimi obrazami"

Najstarsze i najistotniejsze wyróżnienie w gdańskiej kulturze

Tradycja nagradzania twórców gdańskiej kultury sięga początku lat 70. - tym samym jest to najstarsze i najistotniejsze gdańskie wyróżnienie w dziedzinie kultury. 

Po raz pierwszy ustanowienie Nagrody Miasta Gdańska ogłosił w sierpniu 1973 roku ówczesny przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Jan Nikołajew. Od tego czasu wyróżnienie to przyznawane jest raz do roku, a od 2004 roku nosi nazwę „Splendor Gedanensis”.

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” przyznawana jest co roku osobom fizycznym lub nieformalnej grupie twórczej za wybitne dokonania artystyczne oraz promocję kulturalną miasta w kraju i za granicą, w roku poprzedzającym jej wręczenie. Ponadto przyznawany jest Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska - można do niego zgłaszać osoby lub instytucje znacząco wspierające działania w obszarze kultury w roku poprzedzającym jej wręczenie.

NASZA FOTORELACJA Z GALI:

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Trasa EuroVelo 13 - w rowerową przygodę z Gdańska