Rocznica agresji na Ukrainę. Będzie wielki wiec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców
24 lutego minie rok od rosyjskiej napaści na Ukrainę. Aby wyrazić swój sprzeciw wobec bezprzykładnej agresji Rosji i solidarność z walczącymi Ukraińcami, w Gdańsku odbędzie się w piątek antywojenny Europejski Wiec Solidarności z Ukrainą. Europejski, bo oprócz przedstawicieli samorządu regionalnego i prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz mieszkańców Pomorza - wezmą w nim udział wiceambasador Ukrainy w Polsce, konsul Ukrainy w Gdańsku oraz członkowie Grupy Roboczej „Ukraina” Komitetu Regionów UE, obradujący tego dnia w Europejskim Centrum Solidarności.
- Będzie z nami także ukraiński raper Skofka, Chór Opery Bałtyckiej i Chór Music Everywhere - mówi Karol Gzyl, wiceprezes Zarządu Fundacji Gdańskiej, która jest organizatorem wiecu.
Kim jest Skofka?
Skofka ma 28 lat i pochodzi z Równego na Ukrainie. Mieszkał w Zdołbunowie, gdzie ukończył liceum. Zadebiutował w 2019 roku, a dziś jest jednym z czołowych artystów ukraińskiej sceny rapowej.
W styczniu 2021 r. Skofka wraz z ukraińskim zespołem Kalush (który jako Kalush Orchestra wygrał konkurs Eurowizji 2022) nagrał utwór „Otoman”. Współpraca zaowocowała wydaniem mini albumu “Jo-Jo” i wielką popularnością, bo już rok później Skofka otrzymał nominację do prestiżowej ukraińskiej nagrody YUNA 2022 w kategorii „Otwarcie roku”. Został też laureatem nagród w kategoriach: Najlepsza Piosenka 2022, Najlepszy Teledysk 2022, Przełom 2022.
W 2022 roku zajął też drugie miejsce pod względem liczby odsłuchań w Ukrainie, docierając - tylko na „Spotify” - do ponad 30 mln odbiorców. Nagrany wspólnie z Kalush Orchestra utwór “Do domu” został wyświetlony aż 58 milionów razy na youtube.
Fenomen tego artysty polega na tym, że tworzy liryczne piosenki, które stają się symbolem walki całego narodu o życie i wolność.
Jeden ze swoich najnowszych utworów pt. “Usłysz hymn” zadedykował przyjacielowi z dzieciństwa - Walentynowi Walentynowiczowi Konowodowowi, który zginął w obronie Ukrainy.
Co Skofka zaśpiewa w Gdańsku?
Skofka wystąpi w piątek, 24 lutego 2023 r., w Gdańsku podczas Europejskiego Wiecu Solidarności z Ukrainą, na Placu Solidarności.
- Skofka wykona poruszające utwory napisane już po rosyjskiej agresji, m.in. “Usłysz hymn”, “Nie zapomnimy i nie przebaczymy”, “Batkiwszczyna” - zapowiada organizator wydarzenia.
Podczas wiecu usłyszymy też dwa polskie zespoły: chóru Music Everywhere oraz Chór Opery Bałtyckiej.
- Chór i soliści Music Everywhere wykonają pieśni, które dzisiaj w kontekście walki, który toczy naród ukraiński nabierają nowego znaczenia: “Miejcie nadzieję”, “Modlitwę o wschodzie słońca” oraz “Mury” - tłumaczy Karol Gzyl.
Chór Opery Bałtyckiej rozpocznie wiec odśpiewaniem hymnu Rzeczypospolitej Polski i hymnu Ukrainy.
“Nie zapomnimy i nie wybaczymy” - fragment tekstu Skofki
Od maja 2022 roku wyświetlono tę piosenkę na Youtube już ponad 18,7 mln razy.
“Не забудем і не пробачим”
Я бачив в очах навіть самих добрих людей, не здатних до ненависті ці слова. Я бачив їх в коментарях під жахливими постами. Я чув це від знайомих, друзів, рідних, політиків, військових, волонтерів, дітей та я почув їх в собі.
Це були слова «Не забудем і не пробачим». Як би сильно мені не хотілось торкатись таких відчуттів, як ненависть, злість, ворожнечість, але пробачити та ще й забути це — вже на жаль не вийде! Тому і такий трек, тому і така назва, тому і такий приспів, тому й такий настрій !
Хай цей трек несе в собі той жах, який ми бачимо та відчуваємо зараз. Увесь негатив, злоба, страх та скорбота хай лишається в рядках цієї пісні ! Я вірю, що коли ми переможемо цих поганих сусідів, то з часом ми багато емоцій забудемо і це є добре, але і водночас вже ніколи ми «Не забудем і не пробачим»
„Nie zapomnimy i nie wybaczymy”
Tłumaczenie:
Widziałem te słowa w oczach nawet najmilszych ludzi, niezdolnych do nienawiści. Widziałem je w komentarzach pod okropnymi postami.
Słyszałem to od znajomych, przyjaciół, krewnych, polityków, żołnierzy, wolontariuszy, dzieci i słyszałem je w sobie.
To były słowa „Nie zapomnimy i nie wybaczymy”. Nieważne, jak bardzo chciałabym dotknąć takich uczuć jak nienawiść, złość, wrogość, ale wybaczyć, a nawet zapomnieć – niestety, to się nie uda!
Dlatego taki utwór, dlaczego taka nazwa, dlaczego taki refren, dlaczego taki nastrój!
Niech ten utwór niesie ze sobą horror, który teraz widzimy i czujemy.
Niech wszelka negatywność, złośliwość, strach i smutek pozostaną w tej piosence! Wierzę, że gdy pokonamy tych złych sąsiadów, z czasem zapomnimy o wielu emocjach i to jest dobre, ale jednocześnie nigdy nie „zapomnimy i wybaczymy”.