Zapisz się na bezpłatne warsztaty artystyczne inspirowane Gombrowiczem. Dla małych i dużych
Na najnowszą premierę na dużej scenie Miejskiego Teatru Miniatura - spektakl „Śpiew morza” - zaprasza reżyserka Ewa Piotrowska, w duecie z gdańską pisarką Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, autorką serii „Baśnie nie dość znane”. Twórczynie te przygotowały współczesną i osadzoną lokalnie wersję opowieści o pół fokach, pół kobietach, czyli wywodzących się ze szkockiego folkloru selkie. To tajemnicze mityczne postaci, charakterystyczne dla mitologii miejsc położonych na północy, które potrafią się zmieniać z człowieka w fokę i odwrotnie, zrzucając skórę.
- Spektakl „Śpiew morza” jest bardzo osadzony w naszym regionie – pojawiają się zwierzęta, które można spotkać przy ujściu Wisły: wydra, łoś i foka, a historię komentują mewy. Także Roksana Jędrzejewska-Wróbel to pisarka mocno związana z Gdańskiem, i cieszę się, że napisała scenariusz dla Miniatury - mówi Michał Derlatka, dyrektor Miejskiego Teatru Miniatura.
W gdańskiej opowieści, przeznaczonej dla dzieci od 7. roku życia i młodzieży, głównymi bohaterami są brat Albert i siostra Edwina, poszukujący swojego miejsca w świecie i odkrywający swoje talenty, a także Stara Syrena.
- Edwina jest młodszą siostrą wychowaną w cieniu wspaniałego brata. Albert nie tylko jest selkie, czyli „niezwykły od urodzenia”, ale jego życie to pasmo nieustających sukcesów. Potwierdzają to „twarde dowody sukcesu”, czyli medale i puchary, którymi obwieszony jest ich pokój. Każdemu trudno byłoby to udźwignąć, a co dopiero 8-letniej dziewczynce. Bardzo kocha i podziwia brata, marzy o tym, by być taka jak on. Można to nazwać zazdrością, ale to bardziej skomplikowane. Przyczyną zazdrości jest zawsze poczucie jakiegoś braku, tęsknota za czymś, czego nie mamy. W spektaklu symbolizuje to tytułowy śpiew morza, który jest źródłem mocy dla Alberta, a którego Edwina nie słyszy. Więc ona nie marzy o medalach, ona chce uzyskać dostęp do czegoś, od czego jest odcięta. Sądzi, że kiedy zanurkuje i usłyszy ten śpiew, to połączy się ze swoim źródłem. Ale to tak nie działa. Każdy ma swoje źródło, nie można podłączyć się do cudzego, Edwina musi znaleźć swoje, inaczej uschnie z tęsknoty. I o tym jest ta historia - opowiada autorka scenariusza Roksana Jędrzejewska-Wróbel.
Kim są twórcy spektaklu?
Reżyserka spektaklu Ewa Piotrowska jest absolwentką Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. W latach 2005‒2008 była dyrektorką artystyczną Teatru Maska w Rzeszowie, a od 2009 roku jest dyrektorką Teatru Baj w Warszawie. Ma w swoim dorobku ponad czterdzieści zrealizowanych w kraju i za granicą przedstawień, za które otrzymała wiele nagród festiwalach teatralnych, a także prestiżową Nagrodę Henryka za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru lalek.
Scenografię projektuje Magdalena Mucha, znana w Gdańsku m.in. ze znakomitej scenografii do „Pięknej Zośki” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego w Teatrze Wybrzeże. Marcin Dymiter jest trójmiejskim muzykiem, producentem muzycznym i kompozytorem, specjalistą od field recordingu – który w „Śpiewie morza” odda klimat bałtyckiego wybrzeża.
Występują: Magdalena Gładysiewicz (Edwina), Piotr Srebrowski (Albert), Magdalena Bednarek (Wydra), Jacek Majok (Łoś), Jadwiga Sankowska (Stara Syrena) oraz gościnnie na perkusji Jacek Prościński.
Premiera w sobotę
Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę, 13 kwietnia, o godzinie 17:00. Kolejne grania w najbliższym czasie: w niedzielę, 14 kwietnia, o godzinie 12:00, w od środy, 17 kwietnia, do piątku, 19 kwietnia, o godzinie 10:00, w sobotę, 20 kwietnia, i w niedzielę, 21 kwietnia, o godzinie 12:00.
Bilety na spektakl w cenie 35 zł normalny, 30 zł ulgowy, są do nabycia elektronicznie na stronie sklep.teatrminiatura.pl, a także w kasie teatru (w miarę dostępności miejsc). Bilety na premierę można kupić na tydzień przed premierą, rezerwacja i sprzedaż odbywa się telefonicznie i mailowo: 58 341 94 83, 601 628 377, bilety@teatrminiatura.pl.
Choroba Parkinsona. W tańcu chorzy odzyskują sprawność i poczucie własnej wartości