Karol Spieglanin kandydatem Jarosława Wałęsy na wiceprezydenta Gdańska

Prezes Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej (FRAG) - Karol Spieglanin jest kandydatem Jarosława Wałęsy na wiceprezydenta Gdańska ds. zagospodarowania przestrzennego.
06.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Karol Spieglanin - prezes Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej to kandydat Jarosława Wałęsy na wiceprezydenta Gdańska ds. zagospodarowania przestrzennego
Karol Spieglanin - prezes Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej to kandydat Jarosława Wałęsy na wiceprezydenta Gdańska ds. zagospodarowania przestrzennego
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Konferencja prasowa Jarosława Wałęsy i Koalicji Obywatelskiej odbyła się 6 września pod siedzibą Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej przy ul. Ogarnej. Kandydatowi Koalicji na prezydenta Gdańska towarzyszyły posłanki Ewa Lieder (Nowoczesna) oraz Agnieszka Pomaska (PO).

- Większość moich konkurentów wzięło do siebie moje hasło “Koniec republiki deweloperów”, może poza obecnym włodarzem Gdańska, który się z nim nie zgadza - powiedział na wstępie Jarosław Wałęsa. - Hasło to nie oznacza ścigania obecnego układu, oznacza ono potrzebę zrównoważonego rozwoju Gdańska. To również moja deklaracja, że wszyscy ci, którym rozwój Gdańska leży na sercu, znajdą w mojej osobie partnera do rozmowy, by wspólnie znaleźć jak najlepsze rozwiązania dla rozwoju naszego miasta. Dlatego od wielu miesięcy starałem się zaprosić do współpracy Forum Aglomeracji Gdańskiej, poszerzyć swoją wiedzę i lepiej zrozumieć to co trzeba zrobić w nadchodzącej kadencji. Po rozmowach, które zaowocowały stworzeniem konkretnego programu, poprosiłem prezesa FRAG, Karola Spieglanina, by po wygranych wyborach został wiceprezydentem ds. zagospodarowania przestrzennego. Dziękuję za to, że stoi dziś tu ze mną.

Jarosław Wałęsa, Ewa Lieder i Agnieszka Pomaska kandydatów na radnych miasta Gdańska Koalicji Obywatelskiej zaprezentowali 5 września br. na Biskupiej Górce
Jarosław Wałęsa, Ewa Lieder i Agnieszka Pomaska kandydatów na radnych miasta Gdańska Koalicji Obywatelskiej zaprezentowali 5 września br. na Biskupiej Górce
Krzysztof Mystkowski/KFP


- Jako organizacja społeczna działamy razem z mieszkańcami dla dobra Gdańska od ok. 10 lat. W tym czasie organizowaliśmy liczne projekty, debaty, seminaria, konferencje współpracując ze środowiskami eksperckimi, innymi ruchami miejskimi i organizacjami pozarządowymi z całej Polski - zaznaczył Karol Spieglanin. - Cieszy nas ogólny dynamiczny rozwój Gdańska oraz portów morskiego i lotniczego, tysiące nowych miejsc pracy i mieszkań. Problem w tym, że te projekty często w żaden sposób nie poprawiają komfortu życia w mieście i dzielnicach, nie są dopasowane do swojego otoczenia, wiążą się często z kontrowersjami dotyczącymi zakupu gruntów, zamianą mieszkań, wyburzaniem zabytkowych kamienic, betonowaniem terenów zielonych. Kiedy kontaktowaliśmy się na przestrzeni lat z radnymi miasta, często widzieliśmy zbieżność w poglądach (brak zgody na takie działania - red.), ale brakowało woli politycznej. Dlatego decydując się na współpracę z  określoną grupą kandydatów na radnych z Koalicji Obywatelskiej, Jarosławem Wałęsą, Ewą Lieder i Agnieszką Pomaską wierzymy, że będą mieli odwagę i wolę do wprowadzania konkretnych zmian potrzebnych miastu.

Zmiany potrzebne Gdańskowi zdaniem Karola Spieglanina to m.in.:

- stworzenie kompleksowego procesu tworzenia polityki planistycznej, w którym praca toczy się na różnych płaszczyznach, a jedną z nich jest płaszczyzna społeczna. Mieszkańcy mają prawo do współtworzenia miasta, by możliwie wielu miało wpływ na procesy planistyczne, projektowe i decyzyjne. Spieglanin wskazał na rady dzielnic i organizacje pozarządowe

- dość zgody na powstawanie “kiczowatych kamienic w Śródmieściu, przerośniętych molochów handlowych i wielkich blokowisk wbitych między zabytkowe kamienice”.

- zmiany na płaszczyźnie historycznej polityki planistycznej Gdańska: “w ciągu ostatnich lat zbyt często wyburzano kamienic, dźwigów i hal stoczniowych. Zbyt lekko zapadały takie decyzje”.

- projektowanie miasta pod kątem transportu. Gdańsk ma być projektowany jako miasto krótkich odległości, w który miejsca pracy i wypoczynku oraz szkoły są możliwie blisko i połączone gęstą siecią dróg lokalnych, w tym rowerowych i szybką komunikacją.

- “parki, parki kieszonkowe i zielone skwery na każdym kroku, szpalery drzew na każdej niemal ulicy, położenie nacisku na mikroretencję”

 

Karol Spieglanin zaznaczył, że w najbliższych tygodniach w ramach kampanii “Bliżej mieszkańców” będzie przedstawiał konkretne pomysły na Gdańsk w kontekście polityki przestrzennej.

Anna Golędzinowska, kandydatka do Rady Miasta Gdańska dodała, że Koalicja chce zwrócić także uwagę na osiedla budowane w latach 70-tych i 80-tych i stworzyć razem z mieszkańcami strategie dla tego typu dzielnic: - To się już gdzieniegdzie dzieje dzięki radnym dzielnicowym i działaczom społecznym, ale to powinna być standardowa polityka miasta. Ponad 100 tys. gdańszczan mieszka na takich obszarach.

Na zakończenie spotkania z dziennikarzami liderzy Agnieszka Pomaska, Ewa Lieder i Jarosław Wałęsa zaapelowali do Pawła Adamowicza o przyłączenie się do Koalicji Obywatelskiej.

 

Zobacz zapis konferencji prasowej:

 

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana