• Start
  • Wiadomości
  • Spektakle Teatru Wybrzeże zobaczysz bezpłatnie na Scenie Letniej

Spektakle Teatru Wybrzeże zobaczysz bezpłatnie na Scenie Letniej

Jak co roku Teatr Wybrzeże zaprasza na Scenę Letnią w Pruszczu Gdańskim - w Międzynarodowym Parku Kulturowym Faktoria. Podczas 16. już sezonu, który rozpocznie się 29 czerwca, zagranych zostanie aż 11 spektakli, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W repertuarze znalazła się także premiera w reżyserii uwielbianego przez miłośników komedii Pawła Aignera. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
23.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy grupę aktorów na scenie, oświetloną intensywnymi, kolorowymi światłami i otoczoną dymem, co tworzy dynamiczny i dramatyczny efekt. W centrum kadru stoi kobieta w różowej sukni, a wokół niej inni aktorzy tańczą i odgrywają scenę w klubowej atmosferze, z neonowymi dekoracjami i graffiti w tle
„Romeo i Julia is not dead” to ubiegłoroczna premiera Teatru Wybrzeże w reżyserii Michała Siegoczyńskiego
fot. Monika Wojtkowska

28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski od 25 lipca do 4 sierpnia. PROGRAM

Scena Letnia Teatru Wybrzeże to wspólna inicjatywa gdańskiego teatru i Miasta Pruszcz Gdański. Uruchamiana co roku w okresie wakacyjnym przestrzeń znajduje się w Międzynarodowym Parku Kulturowym Faktoria przy ulicy Zastawnej. Tu, na świeżym powietrzu, publiczność może oglądać produkcje znane z Dużej Sceny, Starej Apteki, Malarni czy Sceny Kameralnej. Na wszystkie spektakle wstęp wolny.

Sezon rozpoczyna się w czerwcu

Scenę letnia zainauguruje w sobotę, 29 czerwca, „Awantura w Chioggi” Carla Goldoniego w reżyserii Pawła Aignera (który zapewnił nam wiele śmiechu i emocji za sprawą choćby „Wesołych kumoszek z Windsoru”). Akcja komedii z 1762 roku rozgrywa się we włoskim miasteczku, gdzie pod nieobecność mężczyzn, którzy zajmują się rybołówstwem, kobiety prowadzą rozmowy, które przeradzają się w widowiskowe kłótnie i spory. Konflikty próbuje załagodzić przybyły z Wenecji koadiutor Isidoro z pomocą woźnego sądowego.

Na zdjęciu znajduje się publiczność podczas wydarzenia, wszyscy z uśmiechami na twarzach, a niektórzy z podniesionymi rękami w geście entuzjazmu. W centrum kadru widać kobietę w białej bluzce, która żywo uczestniczy w wydarzeniu, uśmiechając się szeroko i trzymając podniesioną rękę
Rozpoczęcie 16. sezonu letniego odbędzie się w ostatnich dniach czerwca
fot. Monika Wojtkowska

W sobotę, 6 lipca, będzie okazja, by zobaczyć „Inteligentów” w reżyserii Radosława Maciąga. Poprzez losy czwórki bohaterów obserwujemy obraz globalnego kryzysu wartości, wywołanego nieumiejętnym obchodzeniem się z wolnością, do której nie dołączono instrukcji obsługi. Anna i Szczepan to postępowe małżeństwo w średnim wieku, reprezentujące tak zwaną klasę średnią wyższą. Wspólnie wychowują dwóch synów, z których starszy - Łukasz - burzliwie wkracza w dorosłość, a młodszy - Maks - lada moment ma przystąpić do pierwszej komunii świętej. Obie te okoliczności, na pozór zupełnie błahe, wywołują w rodzinie lawinowo postępującą siatkę zdarzeń, zmuszając bohaterów do wyjścia poza utarte schematy jasno zdeklarowanych postaw.

Tydzień później na widzów Sceny Letniej czekać będzie „Nora” - oparta na dramacie Henryka Ibsena opowieść o żyjącej na amerykańskich przedmieściach w latach 60. gospodyni domowej, której spełnienie zależy od satysfakcji męża. Któregoś dnia kobieta zdaje sobie sprawę, że jej życie przypomina egzystencję lalki. To zmusza ją do działania, co z kolei odbije się nie tylko na jej rodzinie, i pociągnie za sobą szereg konsekwencji.

Na zdjęciu widzimy grupę aktorów na scenie podczas przedstawienia teatralnego, ubranych w różnorodne kostiumy, które sugerują postacie z różnych epok i stylów. Scena jest ozdobiona dyskotekowymi kulami i innymi dekoracjami, a jeden z aktorów stoi na podwyższeniu
W repertuarze tradycyjnie nie zabraknie spektakli dla dzieci. Nz. „Zaczarowana królewna”, reż. Michał Derlatka
fot. Monika Wojtkowska

20 lipca zagrany zostanie spektakl „Bunbury. Komedia dla ludzi bez poczucia humoru” Oscara Wilde'a. Dowcipne dzieło irlandzkiego dramatopisarza wyreżyserował Kuba Kowalski, który postawił na przerysowany, kampowy charakter sztuki. Ukazuje świat, w którym obnażone zostaje nasze przywiązanie do etykietek, porządku i jasno wyznaczonych ról społecznych. W ślad za autorem tekstu, Oscarem Wildem, twórcy skonfrontują widza z fundamentalnymi pytaniami - takimi jak: kim jesteś, i czy możesz być kimś innym, niż jesteś.

W repertuarze lipcowym znalazła się też „Żabusia” (27 lipca) - sztuka Gabrieli Zapolskiej wyreżyserowana przez Jarosława Tumidajskiego. Reżyser, który na scenie gdańskiego teatru stworzył wcześniej ciekawe i prowokujące do dyskusji dzieło z pogranicza teatru i performansu - „Kreację” na podstawie twórczości i biografii Ireneusza Iredyńskiego - tym razem proponuje klasyczne odczytanie schowane za kolorową scenografią.

10 sierpnia zobaczymy „Życie intymne Jarosława” w reżyserii Kuby Kowalskiego. To oparta na „Dzienniku” Jarosława Iwaszkiewicza i jego listach do Jerzego Błeszyńskiego opowieść o nieokiełznanej erotycznej relacji jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy z młodszym o 40 lat mężczyzną. Pisarza poznajemy od strony obsesyjnej namiętności i burzliwych rozstań, kroczącego poprzez piekło zazdrości i ból odrzucenia zmieszany z wzniosłym uczuciem. To też historia poświęcenia i pielęgnowania w chorobie.

W sierpniu teatr zaprasza ponadto na premierę: „Wszystko szwindel” (17 sierpnia), na podstawie libretta Marcellusa Schiffera „Alles Schwindel”, w reżyserii Pawła Aignera, który tym razem zabierze widzów do Berlina lat 30. To pędząca w szalonym tempie historia omyłek, w której wątek miłosny i kryminalny wzajemnie się dopełniają i przeplatają. Nic nie wydaje się w tym świecie prawdziwe poza chęcią przeżycia miłości i przygody. Dwoje młodych ludzi niespodziewanie dla siebie spotyka się i zaczyna sobą fascynować, choć każde z nich podaje się za kogoś innego.

Na zdjęciu znajduje się duża publiczność zgromadzona pod zadaszoną sceną plenerową, oglądająca wydarzenie na świeżym powietrzu. Widownia składa się z wielu osób siedzących na krzesłach i leżakach, a w tle widać drzewa i wieczorne niebo, co tworzy przyjemną atmosferę
Wszystkie spektakle są bezpłatne - warto być nieco wcześniej, by zająć miejsce, bo zainteresowanych nie brakuje
fot. Monika Wojtkowska

Pełen program Sceny Letniej Teatru Wybrzeże

  • 29 czerwca o godz. 21:00 - Awantura w Chioggi. reż. Paweł Aigner
  • 30 czerwca o godz. 14:00 - Zaczarowana królewna, reż. Michał Derlatka (cz. 1) 
  • 6 lipca, godz. 21:00 - Inteligenci, reż. Radosław B. Maciąg
  • 7 lipca, godz. 14:00 - Zaczarowana królewna, reż. Michał Derlatka (cz. 2)
  • 13 lipca, godz. 21:00 - Nora, reż. Radosław Rychcik
  • 14 lipca, godz. 14:00 - Zaczarowana królewna, reż. Michał Derlatka (cz. 3)
  • 20 lipca, godz. 21:00 - Bunbury. Komedia dla ludzi bez poczucia humoru, reż. Kuba Kowalski
  • 21 lipca, godz. 14:00 - Szelmostwa Lisa Witalisa, reż. Joanna Zdrada
  • 27 lipca, godz. 21:00 - Żabusia, reż. Jarosław Tumidajski
  • 28 lipca, godz. 14:00 - Złoty klucz, reż. Maćko Prusak (cz. 1) 
  • 3 sierpnia, godz. 21:00 - Romeo i Julia is not dead, reż. Michał Siegoczyński
  • 4 sierpnia, godz. 14:00 - Złoty klucz, reż. Maćko Prusak (cz. 2)
  • 10 sierpnia, godz. 21:00 - Życie intymne Jarosława, reż. Kuba Kowalski
  • 11 sierpnia, godz. 14:00 - Złoty klucz, reż. Maćko Prusak (cz. 3)
  • 17 sierpnia, godz. 21:00 – PREMIERA: Wszystko szwindel, reż. Paweł Aigner
  • 18 sierpnia, godz. 14:00 - Złoty klucz, reż. Maćko Prusak (cz. 4)

Spektakle dla dzieci i dorosłych Teatru Wybrzeże wystawiane na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim zrealizowano przy wsparciu finansowym Miasta Pruszcz Gdański.

Mobillon 2024. W czerwcu i lipcu wiele atrakcji - poznaj mobilny carillon

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta