Ważne nazwiska i słynne powieści. Teatr Wybrzeże zaprasza na nowy sezon
Lista nagród, która trafiła do rąk twórców “Pięknej Zośki” jest bardzo długa. Począwszy od zachwytu nad całością - tytuł Spektaklu Roku 2023 przyznał przedstawieniu Marszałek Województwa Pomorskiego - po docenienie kunsztu reżysera Marcina Wierzchowskiego i aktorów kreujących główne role na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych - prestiżowym i najstarszym w Polsce festiwalu teatralnym.
Zważywszy na fakt, że Kaliskie Spotkania są też jedynym polskim konkursem aktorskim, te laury są szczególnie cenne dla Karoliny Kowalskiej i Piotra Biedronia.
„Piękna Zośka” Teatru Wybrzeże. Wstrząsająca opowieść o przemocy - jak film Smarzowskiego
Doskonale znany publiczności Piotr Biedroń, czaruje gdańszczan kolejnymi kreacjami już od 2011. Do gdańskiego teatru trafił po studiach w krakowskiej PWST, gdzie uczył się zawodu m.in. u Jana Peszka.
To aktor, który dobrze czuje się zarówno w dramacie, jak i w komedii. Nie ukrywa, że kocha tę robotę: - Teatr kocham i jest dla mnie jak nałóg.
Na scenie "Wybrzeża" był już m.in. Cezarym Baryką w “Przedwiośniu”, Nick’iem w “Kto się boi Virginii Woolf?” czy doktorem Caiusem w “Wesołych kumoszkach z Windsoru”. W pamięć zapadają jego kreacje u Jana Klaty: w “Balkonie”, “Czego nie widać”, “Trojankach” czy ostatnio, we wstrząsającym, “Wyzwoleniu”. Widzowie kin na pewno zauważyli też mocną, choć drugoplanową, postać Kamila w “Hejterze” Jana Komasy.
Rozmowa z Piotrem Biedroniem, aktorem Teatru Wybrzeże
Karolina Kowalska dołączyła do zespołu TW zaledwie dwa lata temu, ale jej wejście na rynek aktorski, znany krytyk teatralny Jacek Wakar, określił jako “wejście smoka”. U nas zauważona już od pierwszych ról: Celiny Mickiewiczowej w “Kole sprawy bożej” Radka Stępnia czy w Herty w “Placu Bohaterów” Franciszka Szumińskiego - “Zośką” rozbiła bank. Zachwyciła zespół Jury Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego, otrzymała Grand Prix 64. Kaliskich Spotkań Teatralnych i Nagrodę im. Jana Świderskiego (ex aequo z Biedroniem) w finale 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Miastu Gdańsk również Zośka Karoliny przypadła do gustu - kreacja przyniosła Kowalskiej nominację do Nagrody dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Czy ją otrzyma, dowiemy się już w piątek, 29 listopada 2024 r., na gali w Klubie Żak.
W piątek poznamy Młodego Twórcę Kultury - uroczystość i koncert Filip Żółtowski Quartet
Jeśli dodam, że nagrody w 30. konkursie Polskiej Sztuki Współczesnej przypadły w udziale również całemu zespołowi i Anecie Jankowskiej za choreografię spektaklu, to już po prostu nie można tego spektaklu w TVP1 przegapić.
Oglądajmy!
Emisja spektaklu Teatru Wybrzeże “Piękna Zośka” w Programie TVP 1
- część I: 2 grudnia o godz. 20.30
- część II: 9 grudnia o godz. 20.30
O spektaklu "Piękna Zośka" wg Teatru Wybrzeże
W roku 1927 w podkrakowskiej wsi dochodzi do zbrodni, która elektryzuje całą Polskę. Ofiarą jest chłopka, muza słynnych krakowskich malarzy, młodopolska modelka Zofia Paluchowa, znana jako Piękna Zośka. Jedyny podejrzany w tej sprawie - jej mąż Maciej, szewc i rolnik - nie przyznaje się do winy. Rozpoczyna się proces sądowy.
Każdy kolejny świadek przybliża nas coraz bardziej do miejsca zbrodni - domu Paluchów. W mrocznej chłopskiej chacie nic nie jest tym, czym się wydaje. Trzeba naszkicować ją na nowo, wymierzyć dokładnie emocje, wybielić ściany, żeby dało się usiąść przy wspólnym stole, i zatkać uszy, by nie słyszeć krzyku. Wkraczamy w dramat rodzinny, który stawia pytania o przemoc zapisaną w wiejskim krajobrazie i ludowych pieśniach jak w naszym DNA.
“PIĘKNA ZOŚKA”
- Scenariusz: Justyna Bilik, Marcin Wierzchowski
- Reżyseria: Marcin Wierzchowski
- Dramaturgia: Maciej Bogdański
- Scenografia i kostiumy: Magda Mucha
- Muzyka: Marta Zalewska
- Choreografia: Aneta Jankowska
- Światło: Szymon Kluz
- Projekt plakatu: Arobal
OBSADA
- Karolina Kowalska - Zofia Paluchowa z d. Franczak,
- Piotr Biedroń - Maciej Paluch,
- Marzena Nieczuja Urbańska - Marianna Franczakowa z d. Ziółko,
- Katarzyna Dałek - Aniela Szczupak z d. Franczak,
- Maciej Konopiński - Kasper Szczupak,
- Marek Tynda - Piotr Stachiewicz,
- Justyna Bartoszewicz - Oskarżycielka / Kaśka „Lilka” Żołdaniowa z d. Ziółko,
- Grzegorz Otrębski - Obrońca / Ksiądz Antoni Siuda.
- Asystentka reżysera: Katarzyna Dałek
- Inspicjent – sufler: Katarzyna Wołodźko
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
- Honorowa Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego za Spektakl Roku 2023.
- Nagroda Specjalna Miasta Gdańska dla Teatru Wybrzeże.
- Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego dla Marcina Wierzchowskiego „za zbudowany z rozwagą, ale odważnie, mocny i ponadczasowy w przekazie spektakl.
- Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza dla Karoliny Kowalskiej „za świetny warsztat aktorski, intuicję sceniczną, wielopoziomową, niezwykle emocjonalną i przejmującą tytułową rolę Pięknej Zośki w spektaklu Marcina Wierzchowskiego w Teatrze Wybrzeże”.
- Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego dla Piotra Biedronia „za niezwykle dojrzałą i wiarygodną, świetnie zbudowaną, budzącą trwogę, ale i współczucie kreację Macieja Palucha”.
- Nagroda Teatralna Miasta Gdańska dla Piotra Biedronia.
- Grand Prix 64. Kaliskich Spotkań Teatralnych dla Karoliny Kowalskiej za rolę Zofii Paluchowej w spektaklu „Piękna Zośka” w reż. Marcina Wierzchowskiego.
- Nagroda Aktorska 64. Kaliskich Spotkań Teatralnych dla Piotra Biedronia za rolę Macieja Palucha w spektaklu „Piękna Zośka” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego.
- Honorowa nagroda im. Macieja Prusa dla najlepszego reżysera Kaliskich Spotkań Teatralnych, Marcina Wierzchowskiego za spektakl „Piękna Zośka”.
- Nagroda dla zespołu aktorskiego w finale 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
- Nagroda dla Anety Jankowskiej za choreografię w spektaklu „Piękna Zośka” w finale 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
- Nagroda im. Jana Świderskiego dla Roberta Biedronia i Karoliny Kowalskiej (ex aequo) w finale 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.