• Start
  • Wiadomości
  • Spektakl Teatru Razem według „Romea i Julii” Williama Szekspira 

We wtorek i środę przyjdź do GTS na spektakl Teatru Razem według „Romea i Julii” Williama Szekspira 

We wtorek i środę, 13-14 grudnia, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim ponownie zobaczymy najnowszy spektakl Teatru Razem: „Podchodzisz moją samotność” w reżyserii Doroty Bielskiej, według „Romea i Julii” Williama Szekspira. Do współpracy zaproszono zespół Remont Pomp pod kierunkiem Jarka Marciszewskiego. Bilety jeszcze są.
12.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spektakl „Podchodzisz moją samotność” w reżyserii Doroty Bielskiej opowiada o tym, dlaczego miłość w środowisku osób z niepełnosprawnością intelektualną wydaje się niemożliwa do spełnienia
Spektakl „Podchodzisz moją samotność” w reżyserii Doroty Bielskiej opowiada o tym, dlaczego miłość w środowisku osób z niepełnosprawnością intelektualną wydaje się niemożliwa do spełnienia
fot. Art & Action Photography Dawid Linkowski

Dorota Kolak do fanów w Bibliotece Manhattan: „Zdecydowanie jestem gdańszczanką”

Spektakl „Podchodzisz moją samotność” według „Romea i Julii” Williama Szekspira w przekładzie Józefa Paszkowskiego powstał w ramach rezydentury artystycznej Teatru Razem w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Jego premiera odbyła się w październiku tego roku.

Teatr Razem został założony przez Jarka Rebelińskiego w 2004 roku, w ramach współpracy PSONI (Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną) z Gdańskim Archipelagiem Kultury. Jego zespół tworzą artyści z niepełnosprawnością intelektualną. 

Przez kilkanaście lat Teatr rezydował w GAK-u - przez ten czas zrealizował kilkanaście premier, występując na wielu festiwalach dla osób z niepełnosprawnościami. W roku 2019 Teatr Razem został zaproszony do współpracy przez Dyrektora Teatru Miniatura, do projektu łączącego aktorów i trójmiejską młodzież licealną.

 

Inspiracją do powstania spektaklu było dzieło „Romeo i Julia” Wiliama Szekspira
Inspiracją do powstania spektaklu było dzieło „Romeo i Julia” Wiliama Szekspira
fot. Art & Action Photography Dawid Linkowski

PRL i upadek komuny w wersji pop. „1989” może odnieść komercyjny sukces. RECENZJA

Wyjątkowy teatr - wyjątkowa atmosfera

Twórcy i członkowie Teatru Razem wierzą w pełną równość procesu twórczego, niezależnie od ograniczeń osobowych. Dlatego tutaj nie tylko w spektaklach, ale już w próbach, aktorzy zawsze są twórcami. W przypadku projektu „Podchodzisz moją samotność” prace rozpoczęły się od rozmów z członkami grupy. 

- Wybrano realizację dramatu „Romeo i Julia”, aktorzy Teatru Razem obejrzeli kilka innych realizacji i filmów oraz przeczytali fragmenty dramatu. W trakcie tych poszukiwań pojawiło się mnóstwo wątpliwości, potrzeb i pomysłów - wspomina Dorota Bielska, reżyserka teatralna, teatrolożka, autorka książki „Łączę światy”. - Bardzo ważnym wątkiem okazało się mówienie o wielkiej potrzebie miłości i ogromnych trudnościach w jej spełnieniu w środowisku osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Członkom Teatru zależy na tworzeniu profesjonalnych spektakli w profesjonalnych warunkach, dlatego jego działalność od początku była w ten sposób ukierunkowana. Na przestrzeni blisko dwóch dekad, Teatr Razem wykształcił w sobie bardzo wiele cech, jakich nie powstydziliby się profesjonaliści. 

- Aktorzy i aktorki są skoncentrowani w pracy, potrafią dużo i długo powtarzać poszczególne sceny, aż do osiągniecia zadowalającego efektu, potrafią pracować nad rolą i po zejściu ze sceny potrafią się do niej dystansować. Radzą sobie z tremą, która co najwyżej dodaje im energii na scenie, Potrafią w końcu świetnie ze sobą współpracować, rozumiejąc się i wspierając wzajemnie - dodaje Jarek Rebeliński, szef Teatru Razem, reżyser i grafik, trener, teatrolog, edukator dramy i teatru.

Spektakl Teatru Razem to mądry, zabawny i pełen ciepła głos każdej osoby niepełnosprawnej, pragnącej tego, co dla wielu z nas najważniejsze - kochać i być kochaną
Spektakl Teatru Razem to mądry, zabawny i pełen ciepła głos każdej osoby niepełnosprawnej, pragnącej tego, co dla wielu z nas jest najważniejsze - kochać i być kochaną
fot. Art & Action Photography Dawid Linkowski

Najświeższa premiera ponownie na deskach 13 grudnia

Do tej pory jednak nigdy jeszcze nie mieli okazji zrealizować w pełni profesjonalnego spektaklu, na profesjonalnej scenie, przygotowywanego przez innych profesjonalnych artystów i przede wszystkim nigdy jeszcze za swoje spektakle nie otrzymywali wynagrodzenia.

W październiku tego roku to się zmieniło - „Podchodzisz moją samotność” to profesjonalna produkcja o miłości, także osób niepełnosprawnych, w reżyserii Doroty Bielskiej, z udziałem aktorów m.in. Teatru Wybrzeże i Teatru Miniatura: Krzysztofem Matuszewskim, Cezarym Rybińskim, Katarzyną Kaźmierczak, Urszulą Kowalską i Jadwigą Sankowską

Do współpracy przy najnowszej premierze zaproszono również grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną zespół Remont Pomp, z którym Teatr Razem współpracuje od lat. Remont Pomp powstał w 2003 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku.

Muzycy grają na przedmiotach oraz instrumentach nietypowych - m.in. na stole, kieliszkach, dzbanach, log drum, tank drum czy merlang. Mają w swoim dorobku dwie płyty: „Złotą Platynę” (2012), nagraną z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim, i „Pomp Power” (2016), również nagrany z Trzaską. Zagrali wiele koncertów w Trójmieście i innych miastach Polski, przygotowali także oprawę muzyczną 12 spektakli Teatru Razem. 

Twórcy: scenariusz i reżyseria: Dorota Bielska, scenografia: Jarosław Rebeliński, muzyka na żywo: Jan Elf, choreografia: Joanna Wolańska, wokal: Zuzanna Bielska, szef zespołu: Jarek Rebeliński. Obsada: Małgorzata Błaszczak, Jarosław Fryckowski, Łukasz Gawlik, Agata Komorowska, Marysia Krzempek, Michał Milka, Jakub Moszyński, Agata Prud, Michał Tyburski i Sylwia Zarembska. Zespół towarzyszący: Remont Pomp pod kierunkiem Jarka Marciszewskiego (PSONI - Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną) oraz Krzysztof Matuszewski, Cezary Rybiński, Katarzyna Kaźmierczak, Urszula Kowalska i Jadwiga Sankowska.

Spektakl zobaczymy na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1) we wtorek, 13 grudnia, o godzinie 18:00, oraz w środę, 14 grudnia, o godzinie 12:00 i 18:00. Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów od 16. roku życia. Bilety: 30-50 zł, do kupienia w kasie teatru i online: bilety.teatrszekspirowski.pl.

Spektakl prezentowany w ramach przedsięwzięcia grantowego „Szekspir dla każdego” finansowanego w ramach projektu „Kultura bez barier”.

Jubileusz pisarza i dramaturga Pawła Huellego w Ratuszu Staromiejskim. Znani goście złożyli życzenia

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask