Czym jest projekt Wystartuj w Pomorskiem?
Studenci z uczelni wyższych z Pomorza mają do wyboru trzy majowe terminy warsztatów, podczas których pod okiem ekspertów z branży HR i zarządzania, otrzymają praktyczne wskazówki, jak wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy.
W sumie w warsztatach będzie uczestniczyć około 120 osób. Spośród wszystkich uczestników wyłonionych zostanie 20 najlepszych, którzy wezmą udział w wiosennej edycji Speed Datingu Rekrutacyjnego.
Na czym polegają warsztaty?
Warsztaty odbędą się w trzech terminach do wyboru: 10, 17 i 23 maja w godzinach 9 - 16, a udział jest całkowicie bezpłatny.
Studenci nauczą się uniwersalnych zasad pisania profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych i zyskają praktyczne wskazówki, jak uatrakcyjnić informację o sobie – w CV, na portalu Linkedin.
Druga część szkolenia będzie poświęcona autoprezentacji. Uczestnicy dowiedzą się jak opowiadać o sobie żeby przyciągnąć uwagę i przekazać właściwe treści czy poznają tajniki skutecznego pitchingu.
Stawiasz pierwsze kroki w biznesie? Zgłoś się do bezpłatnego projektu Gdańskiego Inkubatora
O co chodzi w Speed Datingu Rekrutacyjnym?
Speed dating - szybkie randki, których celem jest połączenie ze sobą dwojga ludzi, coraz częściej znajdują zastosowanie w biznesie. Stały się one także skuteczną formą rekrutacji pracowników.
Na świecie, a także w Polsce, organizowane są tego typu spotkania mające na celu zapoznanie pracodawców z kandydatami poszukującymi pracy. Biorą w nich udział giganci rynku pracy, tacy jak: Microsoft, Apple, Google czy Airbnb.
Podsumowanie dotychczasowych edycji Speed Datingu
O4 Coworking zorganizował już pięć edycji randek rekrutacyjnych i są dowody, że to działa!
- Jesteśmy po pięciu edycjach i wiemy już, że Speed Dating Rekrutacyjny ma szansę skrócić dystans między pracownikiem a pracodawcą, nadać ogłoszeniu o pracę ludzką twarz, ocieplić wizerunek dużych i małych organizacji. Jednocześnie pozwala osobom z małym doświadczeniem zawodowym pokazać się pełniej niż poprzez kartkę papieru, przeżyć – trochę rekrutację trochę na luzie i na wesoło, zbudować pierwsze biznesowe relacje – mówi Marta Moksa, CEO O4 Coworking.
Według danych O4 Coworking, 60 proc. rozmów rekrutacyjnych w ramach projektu zakończyło się zatrudnieniem.
O4 Coworking jest „swatką” tego sukcesu, ale ten projekt nie udałby się, gdyby nie uczelnie, które chcą wspierać swoich studentów i pomagać im odnaleźć się na rynku pracy. Partnerami VI edycji jest Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Uniwersytet SWPS oraz Uniwersytet Merito.
Wyjątkowa edycja projektu
Po raz pierwszy projekt skierowany jest do tak szerokiego grona studentów. Wcześniej był realizowany w partnerstwie z konkretną uczelnią. W maju każdy student ostatnich lat studiów licencjackich i magisterskich oraz absolwent może się zgłosić do udziału.
- Poprzednie edycji pozwoliły nam zobaczyć, że studenci i absolwenci wkraczający na rynek pracy mają dużą potrzebę korzystania z warsztatów, które pomogą im skutecznie przygotować się do procesu rekrutacji, a Speed Dating Rekrutacyjny pozwala przełamać strach związany z rozmową o pracę. Chcieliśmy dać taką możliwość jak największemu gronu młodych ludzi. Stąd Wystartuj w Pomorskiem – projekt, który umożliwia dobry start na rynku pracy – mówi Martyna Czarnobaj- Borowska, projekt menedżerka z O4 Coworking.
Kim są pracodawcy uczestniczący w projekcie?
Do udziału ze strony pracodawców zaproszone są firmy, które są rezydentami Olivia Centre. Branże są zróżnicowane: od IT, poprzez HR, finanse i bankowość po logistykę.
Wśród pracodawców poprzednich edycji pojawiły się firmy takie jak: Acaisoft, Amazon, AMS, Arrow Electronics, Bayer Sp. z o.o., Develocraft, FUJIFILM Europe, infoShare Academy, Invest in Pomerania, Lyreco Group Polska, ManPowerGroup , Nørd HR, Nordea, Olivia Centre, PKO Bank Polski, PredictX, Randstad, Ricoh Europe, Santander, Sawa Logistics Sp. z o.o., SoftServe, Sii Poland, TELUS International, Thyssenkrupp, Winning Moves Polska, Xceedance Poland, ZR Trade GmbH.
- Bardzo się cieszę, że mogliśmy dołączyć do wydarzenia. To również dla nas, jako pracodawców, bardzo ciekawe przeżycie. Super obserwuje się młodych ludzi, którzy są zdeterminowani do zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych - opowiada Alicja Sawicka z Sii Polska. - W tak krótkim czasie potrafią zbudować dobre wrażenie, zainteresować sobą i swoimi kompetencjami.
- Sam chciałbym mieć taką możliwość 14 lat temu, gdy wchodziłem na rynek pracy. Sześć minut przemnożone przez liczbę firm daje potężną dawkę informacji o rynku, która przerodzi się prędzej, czy później w etat, a tym samym w rozwój każdego z uczestników – dodaje Kamil Parafiniuk z Develocraft
Uczestnicy poprzednich edycji ocenili projekt jako wzbogacające doświadczenie. Wielu zwróciło uwagę, że udział w nim pozwolił oswoić stres związany z rozmową rekrutacyjną oraz poznać swoje mocne strony jako kandydata ubiegającego się o pracę.
- Na początku zastanawiałem się, czy warto iść na warsztaty. Teraz mogę śmiało powiedzieć, że to najlepsze wydarzenie dla studentów, na jakim byłem. Nauczyłem się, jak napisać atrakcyjne CV, jak dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej, zdobyłem pierwsze kontakty. Jednak najważniejsze było dla mnie pokonanie strachu przed rozmową z przyszłym pracodawcą i zobaczenie, że to nie jest takie straszne, jak się wydaje. Gorąco polecam - mówi Kuba Węgrzynek, student Uniwersytetu Gdańskiego, uczestnik poprzedniej edycji projektu.
Jak zgłosić się do Speed Datingu Rekrutacyjnego?
Do VI edycji projektu mogą się zgłaszać studenci ostatnich lat studiów licencjackich i magisterskich oraz absolwenci pomorskich uczelni. Zgłoszenia odbywają się online poprzez formularz zgłoszeniowy, a udział jest całkowicie bezpłatny.
Warsztaty dla studentów
- 10 maja, 9:00 – 16:00
- 17 maja, 9:00 – 16:00
- 23 maja, 9:00 – 16:00
Zapisy prowadzone są przez formularz rekrutacyjny
Speed Dating Rekrutacyjny odbędzie się 31 maja w godz. 8 - 17.