Nowa ulica, remont zabytku, protest
- Rok 2023 rozpoczął się w Gdańsku od otwarcia nowego odcinka ul. Piotrkowskiej w dzielnicy Ujeścisko - Łostowice. O potrzebie tej inwestycji rozmawiano w trakcie służbowego spaceru z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz.
- Wiosną br. w Brętowie, niedaleko pętli autobusowej, ponownie pojawiło się "oczko wodne". Ożywienie wysychającego stawu także było jednym z postulatów radnych dzielnicy w trakcie spaceru z prezydent.
- Na Aniołkach, przy al. Zwycięstwa, trwa obecnie generalny remont zabytkowego budynku, w którym przed wojną działała kawiarnia Cafe Halbee Alle (Połowa Alei). Po zakończeniu prac ma tutaj powrócić gastronomia. O tej inwestycji także rozmawiano podczas służbowego spaceru radnych dzielnicy z prezydent Gdańska.
- W trakcie spotkania na Przeróbce kilkudziesięciu mieszkańców zamanifestowało sprzeciw wobec planów władz województwa pomorskiego dotyczących likwidacji biblioteki w tej dzielnicy. Skutecznie - prezydent Gdańska obiecała, że biblioteka pozostanie.
To zaledwie kilka przykładów działań. W trakcie każdego ze spacerów radni danej dzielnicy zgłaszali i wskazywali od kilkunastu do kilkudziesięciu różnego typu spraw do rozwiązania. Omawiano je w konkretnych "problematycznych" miejscach.
Kierowcy i piesi już na nowym odcinku ul. Piotrkowskiej
Co najczęściej zgłaszali radni?
Służbowe spacery z prezydent Gdańska miały zazwyczaj około 2-kilometrową trasę i trwały blisko 2 godziny. W ich trakcie radni danej dzielnicy wskazywali prezydent Gdańska, a także towarzyszącym jej dyrektorom i prezesom miejskich jednostek oraz spółek, problematyczne obiekty, miejsca i przestrzenie - czasem wymagające doraźnego remontu, czasem większej inwestycji.
Bardzo często chodziło o uporządkowanie lub uprzątnięcie konkretnej przestrzeni publicznej. Nierzadko pojawiały się wątki dotyczące uregulowania kwestii parkowania, a także zmian w komunikacji miejskiej na poszczególnych trasach. Zgłaszano potrzebę budowy nowych przejść dla pieszych oraz remontów ulic i chodników. Rozmawiano o konieczności wprowadzania zmian w organizacji ruchu na niektórych ulicach i zwiększania bezpieczeństwa w dzielnicach. Niektóre sprawy udało się rozwiązać w ciągu kilku tygodni, maksymalnie kilku miesięcy. Były też i propozycje większych inwestycji, jak np. budowa wiaduktu nad al. Armii Krajowej, nowych szkół, domów sąsiedzkich czy montaż ekranów akustycznych. Te wymagają jednak odpowiedniego przygotowania, i w związku z tym dłuższego, kilkuletniego okresu realizacji.
Służbowe spacery od 2020 roku
W większości spacerów uczestniczyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Zdarzały się jednak sytuacje, gdy np. z powodu choroby, nie mogła wziąć udziału w takim. Wówczas w spotkaniach uczestniczyli jej zastępcy: Piotr Grzelak lub Piotr Borawski. Pozostali wiceprezydenci: Monika Chabior i Piotr Kryszewski także wzięli udział w kilku spacerach, ale nie przewodzili im. W każdym uczestniczyli też miejscy radni z danego okręgu wyborczego.
Pierwszy spacer w trwającej kadencji odbył się 15 października 2020 roku. Na "pierwszy ogień" poszły Piecki - Migowo. Następna była Letnica. Ostatni spacer odbył się natomiast w dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe. Było to 4 października 2023 r.
Kiedy spacerowano, i o czym konkretnie rozmawiano, w pozostałych dzielnicach? SPRAWDŹ PONIŻEJ
- W 2020 roku zorganizowano spacery w: Pieckach - Migowie, Letnicy, Brętowie, Ujeścisku-Łostowicach i VII Dworze.
- W 2021 roku spacery odbyły się w: Aniołkach, Brzeźnie, Krakowcu-Górkach Zachodnich, Młyniskach, Kokoszkach, Matarni, Rudnikach, Siedlcach, Przymorzu Wielkim, Zaspie - Rozstajach, Śródmieściu, Wrzeszczu Górnym i Wyspie Sobieszewskiej.
- W 2022 roku spacerowano w: Jasieniu, Nowym Porcie, Chełmie, Wzgórzu Mickiewicza, Przeróbce, Osowej, Przymorzu Małym, Strzyży, Wrzeszczu Dolnym i Oliwie.
- W 2023 roku spacery odbyły się na: Stogach, Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia, Oruni-Św. Wojciechu-Lipcach, Olszynce, Suchaninie, Zaspie-Młyńcu i Oruni Górnej - Gdańsku Południu.