Gdańskie centrum nauki wesprze budowę swoją wiedzą i doświadczeniem w prowadzeniu zajęć edukacyjnych, Sopot natomiast w pełni finansować będzie budowę.
- Budowa obserwatorium astronomicznego od samego początku wymaga obecności doświadczonego partnera naukowego. Hevelianum nie tylko będzie wspierać nas w przygotowaniach do budowy, ale również przygotuje z nami program edukacyjny i schemat funkcjonowania, tak aby to miejsce tętniło życiem - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. - Sopockie obserwatorium będzie miejscem dostępnym dla wszystkich mieszkańców. Liczę, że będzie w szczególności chętnie odwiedzane przez uczniów.
- Bardzo się cieszę z zaproszenia do tak wyjątkowej współpracy. To tym milsze, że w tym roku świętujemy 410 rocznicę urodzin Jana Heweliusza, naszego patrona - przypomina Paweł Golak dyrektor Hevelianum. - Z przyjemnością podzielimy się dobrymi praktykami w prowadzeniu i programowaniu oferty edukacyjnej i popularyzującej naukę, szczególnie, że w zespole Hevelianum mamy doświadczone i utalentowane astronomki. To wielka przyjemność móc współtworzyć nowe miejsce na mapie trójmiejskich atrakcji edukacyjno-turystycznych. Niech nasze porozumienie będzie początkiem dobrej współpracy w dziedzinie upowszechniania wiedzy astronomicznej i wspólnego obserwowania ciał niebieskich.
Do tej pory wykonano analizę możliwości umiejscowienia obserwatorium pod kątem prowadzenia obserwacji. Obecnie sprawdzana jest opcja posadowienia konstrukcji obserwatorium w wybranym miejscu. Na realizację obiektu i jego funkcjonowanie przeznaczono 700 tys. zł.
“Astronomiczna” oferta Hevelianum to m.in. trwający obecnie międzynarodowy konkurs AstroCamera dla amatorów astrofotografii, wydarzenia takie, jak Noc Naukowców czy Nocne Podglądanie Wszechświata.
Porozumienie podpisano 24 lutego br.