Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie Europejskiego Centrum Solidarności.
Alfabet Gdańska - wernisaż wystawy
Kiedy: 20.02.2024, wtorek, godz. 16.30, ogród zimowy ECS, wstęp wolny
Sześć płócien, na których ożyły litery układające się w harmonię słowa GDAŃSK, to efekt twórczej pasji dzieci i młodzieży. Młodzi artyści to Polki i Polacy oraz Ukrainki i Ukraińcy, nowi mieszkańcy Gdańska.
Od października do grudnia 2023 roku, młode artystki i młodzi artyści realizowali wspólnie w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku projekt „Alfabet Gdańska”. Dziesięć spotkań, warsztaty, rozmowy z uznanymi artystami oraz spacery z przewodnikiem po najważniejszych miejscach w Gdańsku, pozwoliły uczestniczkom i uczestnikom projektu wniknąć w historię, literaturę, sztukę i architekturę miasta. Projekt stał się fundamentem do budowania dialogów międzykulturowych oraz wzmacniania więzi pomiędzy uczestniczkami i uczestnikami z Polski i Ukrainy. To była nie tylko malarska podróż po literach, ale także symboliczna podróż ku zrozumieniu, współpracy i wzajemnej inspiracji.
Wystawa będzie czynna: 20 lutego – 5 marca 2024
10 lat wojny w Ukrainie. Jak przywrócić pokój w Europie? - debata
Kiedy: 20.02.2024, wtorek, godz. 17.00, audytorium ECS, wstęp wolny
Transmisja z debaty na www.gdansk.pl
Jak przywrócić pokój w Europie? – to nie jest pytanie tylko do rządzących czy NATO. Do debaty zaproszeni są wszyscy, którym wojna za wschodnią granicą Polski nie jest obojętna, uchodźczynie i uchodźców z Ukrainy oraz aktywistów wspierających społeczność ukraińską w Gdańsku i na Pomorzu.
Zaproszenie do rozmowy przyjęli: Mykola Kniażyckyj – dziennikarz, poseł Rady Najwyższej Ukrainy, przewodniczący Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia między Ukrainą i Unią Europejską, dr Iwona Reichardt – politolożka, zastępczyni redaktora naczelnego „New Eastern Europe”, Bartosz Wieliński – politolog, dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” oraz Lew Zacharczyszyn – były urzędnik ukraińskiej administracji państwowej i urzędnik konsularny, aktywista, pełnomocnik dyrektora ECS ds. polsko-ukraińskiej solidarności. Moderatorką dyskusji będzie historyczka – dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG.
Węzły zwycięstwa - wspólne tkanie
Kiedy: 24.02.2024, sobota, godz. 10.00–16.00, ECS sala wielofunkcyjna, wstęp wolny
Od kilkunastu miesięcy w Gdańsku wspólnota ukraińska spotyka się, aby ręcznie wyplatać siatki maskujące dla ukraińskich żołnierzy. Co weekend całe rodziny przez ich oka przetykają skrawki tkanin, tworząc niezbędny na froncie materiał. W drugą rocznicę wybuchu pełnoskalowej wojny w Europie będzie można wziąć udział we wspólnym tworzeniu siatki. Każda para rąk się przyda!
ZOBACZ JAK TKAJĄ SIATKĘ MASKUJĄCĄ W GDAŃSKU DLA UKRAIŃSKIEGO WOJSKA
W rocznicę napaści na Ukrainę, pomóż stworzyć wielką siatkę maskującą
Wiec solidarności z Ukrainą
Kiedy: 24.02.2024, sobota, godz. 16.00, ECS ogród zimowy, następnie pl. Solidarności, wstęp wolny
Symbolicznie zaznaczone zostanie 10 lat wojny: okrucieństwo konfliktu, ofiary cywilne, ogrom zniszczeń, ale też zaangażowanie społeczności międzynarodowej, mieszkańców Gdańska i Pomorza w udzielanie solidarnego wsparcia. Uroczystość rozpocznie się w ogrodzie zimowym ECS, a zakończy na placu Solidarności. Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 będzie rozświetlony w kolorach Ukrainy, a Gdańsk połączy symbolicznie z Ukrainą Łańcuch Jedności.
Udział zapowiedzieli konsul Ukrainy, przedstawiciele społeczności ukraińskiej oraz władze wojewódzkie i samorządowe.
Specjalna podstrona na gdansk.pl - Gdańsk z Ukrainą
Uroczystości w Konsulacie Ukrainy w Gdańsku
Kiedy: 26.02.2024, poniedziałek, godz. 12.00
Uroczystości z okazji przywrócenia placówce konsularnej Ukrainy w Gdańsku statusu konsulatu generalnego. Udział zapowiedział m.in. Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce.
Polsko-ukraińskie relacje po 24 lutego 2024 - panel dyskusyjny
Kiedy: 26.02.2024, poniedziałek, godz. 14.00 wstęp wolny: Uniwersytet Gdański, Wydział Nauk Społecznych, Jana Bażyńskiego 4 (audytorium)
Od momentu pełnowymiarowej agresji Rosji wobec Ukrainy relacje polsko-ukraińskie istotnie się zmieniły. Z jednej strony polskie społeczeństwo zaoferowało uchodźcom wszechstronne wsparcie i pomoc, a z innej – doszło do napięć w relacjach gospodarczych. Jak pogodzić ze sobą wszystkie wyzwania? Jaki model relacji będzie najbardziej efektywny? – oto kluczowe pytania, jakie poddane zostaną dyskusji.
Zaproszenia do udziału w panelu zostały skierowane do: Wasyla Zwarycza – ambasadora Ukrainy w Polsce, Jacka Kluczkowskiego – byłego ambasadora Polski w Ukrainie, Pawła Szeremety – byłego ministra rozwoju gospodarczego Ukrainy, Marceliny Wilczewskiej – studentki politologii na UG, kierującej fundacją „Studenci dla Ukrainy”, pomysłodawczyni akcji „Studenci dla Ukrainy – pomagaMY”, dr. hab. Arkadiusza Modrzejewskiego, prof. UG – dyrektora Instytutu Politologii na Wydziale Nauk Społecznych UG i Lwa Zacharczyszyna – pełnomocnika dyrektora ECS ds. polsko-ukraińskiej solidarności. Moderator panelu: dr hab. Aleksander Kuczabski, prof. UG – pełnomocnik rektora ds. pomocy Ukrainie.
Niesiemy pomoc walczącej Ukrainie - zbiórka darów
Akcję zbierania rzeczy dla walczących żołnierzy organizuje Komitet Obrony Demokracji. W dniach 20 - 22.02 w godzinach od 15.00-18.00, oraz w dniu 24.02. w godzinach od 10-15.45 dary będzie można składać w biurze KOD, przy ul. Jana z Kolna 8. Uzbierane rzeczy przekazane zostaną, walczącym o wolność żołnierzom ukraińskim.
W dniu 24 lutego dołączy do tej zbiórki fundacja Zupa Na Monciaku, która wszystkich darczyńców poczęstuje pyszną, gorącą zupą.
Zbiórka obejmuje:
- Latarki i baterie
- Termosy stalowe i kubki termiczne
- Świece
- Bandaże
- Leki na przeziębienie, ból gardła, witaminy
- Kawa, herbata
- Czekolada, batony
- Nowa bielizna, skarpety sportowe
- Szampony, podpaski
- Żele pod prysznic
- Pasty i szczotki do zębów
- Dezodoranty
Tak jak wystawa stała dokumentuje wszystkie przemiany, które zachodziły w całej Europie Środkowej i Wschodniej w latach 1989–1991, tak działalność statutowa ECS skupia się również na inspirowaniu w oparciu o wartości solidarności nowych inicjatyw kulturalnych, obywatelskich, związkowych, samorządowych, narodowych i europejskich o wymiarze uniwersalnym.
W 2005 roku, świeżo po wydarzeniach pomarańczowej rewolucji, Wiktor Juszczenko był w gronie 28 liderów państw, którzy w 25 rocznicę podpisania Porozumienia Gdańskiego sygnowali aktu erekcyjnego ECS.
Na przestrzeni kilkunastu lat działalności ECS, kwestie dotyczące Ukrainy wpisane były w założenia programowe projektów międzynarodowych. Instytucja na bieżąco też reaguje na wydarzenia u naszego wschodniego sąsiada. 20 lutego 2014 roku pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 po raz pierwszy odbył się WIEC SOLIDARNOŚCI Z UKRAINĄ, podczas którego upamiętniono protestujących zamordowanych na Majdanie. Tematyka dziewięciu edycji międzynarodowego forum EUROPA Z WIDOKIEM NA PRZYSZŁOŚĆ, ogniskowała się na aktualnej sytuacji krajów środkowej i wschodniej Europy oraz wyzwaniach stojących przed nimi w perspektywie europejskiej i globalnej. Wielokrotnie ECS odwiedzali liderzy demokratycznych i proeuropejskich przemian w Ukrainie – liderzy Euromajdanu z Witalijem Kliczko (2014), prezydent Petr Poroszenko (2015), a także premier Julia Tymoszenko (2023). Jakże proroczo zabrzmiały słowa lwowskiego dziennikarza i parlamentarzysty Mykoły Kniażyckiego, który 1 września 2021 roku w Europejskim Centrum Solidarności formułował wprost tezę: „Celem Moskwy jest zniszczenie państwa ukraińskiego, podporządkowanie sobie Białorusi i państw bałtyckich, rozbicie Unii Europejskiej i NATO oraz ustanowienie w to miejsce nowego koncertu mocarstw ze strefami wpływów i dominującą rolą Rosji”.
Organizatorzy obchodów Solidarni z Ukrainą: Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Fundacja RC, Biblioteka Ukraińska w Gdańsku, inicjatywa Węzły Zwycięstwa, miasto Gdańsk, Konsul Ukrainy w Gdańsku, Uniwersytet Gdański, Wydział Nauk Społecznych, Instytut Politologii, Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej
Autorzy:
Joanna Czauderna-Szreter, Europejskie Centrum Solidarności
Marta Formella, Urząd Miejski w Gdańsku