
Biskupia Górka bliżej
Wydarzenie “Biskupia bliżej…” rozpoczęło się w południe, gdy barwny pochód z Gdańską Orkiestrą Akademicką i Gdańskimi Mieszczkami na czele wkroczył na ulicę Biskupią. Oficjalne otwarcie odbyło się na malowniczym zakręcie ulicy Biskupiej, przy schodach sąsiadujących z numerem 11.
Zgromadzonych powitali Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Mieczysław Struk- marszałek województwa pomorskiego, zastępcy prezydenta miasta - Emilia Lodzińska i Piotr Grzelak oraz Ewa Pielak - zastępczyni dyrektora Biura Rozwoju Gdańska, która odpowiada za koordynację rewitalizacji w gdańskich dzielnicach. W oficjalnej części uczestniczyli także miejscy radni Katarzyna Czerniewska i Maximilian Kieturakis oraz przewodniczący Zarządu Dzielnicy Marcin Bildziuk.
- Oficjalnie i z radością świętujemy zakończenie najważniejszego etapu rewitalizacji tej pięknej dzielnicy - przywitała zebranych prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Biskupia Górka jest jednym z miejsc Gdańska, które wymagały największego wsparcia, całego procesu pomocy, który znamy jako rewitalizacja. Na to, by pozytywne zmiany pogłębiły się i utrwaliły potrzeba czasu, bo rewitalizacja to działanie długofalowe, wymagające współpracy wielu środowisk, aktywizacji lokalnej społeczności. Dziękuję Wam, mieszkańcom, za zaangażowanie w ten proces.
FILM ZAWIERAJĄCY WSZYSTKIE OFICJALNE WYSTĄPIENIA
Później, prezydent Gdańska i pozostali oficjalni goście zaprosili uczestników wydarzenia na sąsiedzką kawę przy punkcie widokowym na szczycie ul. Biskupiej, z drobnym poczęstunkiem. O tej samej porze, mały recital saksofonowy na rogu ul. Biskupiej i Na Stoku dał Marcin Janek (wcześniej poprowadził Gdańską Orkiestrę Akademicką), który zagrał tego dnia jeszcze dwukrotnie.
Warsztaty na Biskupiej
Kolejna część dnia była wypełniona różnorodnymi warsztatami, ale zanim do tego doszło, przewodnik Krzysztof Kowalczyk zaprosił chętnych na spacer po Biskupiej Górce. Z tej możliwości skorzystało ok. 100 osób.
Na wielbicieli historii dzielnicy czekał zapis wywiadu z Brunonem Zwarrą i fragmentów jego książek, które przez cały czas trwania wydarzenia płynęły z głośników w różnych punktach ul. Biskupiej, odtwarzano również wspomnienia mieszkańców.
Z bogatych zasobów archiwalnych Stowarzyszenia Biskupia Górka powstała zaś plenerowa wystawa "Biskupia Górka z rodzinnego albumu" (na płocie przy wjeździe na Biskupią Górkę, ul. Biskupia 35) oraz na płocie przy ul. Biskupia 25 (punkt widokowy na szczycie).
W wydarzeniu "Biskupia bliżej..." uczestniczyli zarówno miejscowi mieszkańcy, jak i osoby, które się tutaj wychowały i wyprowadziły oraz ci, którzy przybyli tu po prostu z ciekawości.

Piecuch i inne atrakcje
Lubiany przez najmłodszych teatromanów Teatr Barnaby zagrał dla swej wiernej publiczności okolicznościowy spektakl familijny „Piecuch z Biskupiej Górki”. Przedstawienie miało się odbyć w plenerze, ale z uwagi na mało plenerową pogodę, swoje progi udostępnił miejscowy dom sąsiedzki prowadzony przez Stowarzyszenie WAGA.
Samo Stowarzyszenie zaprosiło tego dnia na warsztaty pisania pocztówek. Ta pomału odchodząca do lamusa "sztuka" odżyła dzięki animatorkom z Wagi, które przypomniały historię powstania pocztówki i jej polskiej nazwy. Później mali i duzi pisali pocztówki do bliskich i przyjaciół. Były to okolicznościowe karty z grafiką towarzyszącą wydarzeniu "Biskupia bliżej...", które prowadzące warsztaty zobowiązały się wysłać. Podobna grafika widniała na wybijanej tego dnia pamiątkowej przypince i na ściance Insta.
GALERIA ZDJĘĆ Z ATRAKCJI PROGRAMOWYCH WYDARZENIA "BISKUPIA CORAZ BLIŻEJ..."
Na przemarzniętych uczestników czekało 350 porcji grochówki z wojskowego kotła przygotowanej przez pana Wojciecha, który serwował już tą zupę przy okazji wielu plenerowych wydarzeń w Gdańsku. Grochówka rozeszła się w 25 minut.
Wielki finał w kościele
Organizatorzy wydarzenia z Gdańskiego Archipelagu Kultury na bieżąco reagowali na sytuację pogodową i dla bezpieczeństwa przenieśli koncert gwiazdy wieczoru - Skubasa z pleneru do Kościoła Radość/ Kościoła Pomennonickiego.
GALERIA ZDJĘĆ Z WIECZORU
Wieczorem elewacje większości odnowionych kamienic zostały podświetlone i prezentowały się w tym przybraniu do północy. Ostatnim punktem programu był Spacer z dreszczykiem.
ZOBACZ, JAK SKUBAS GRAŁ W KOŚCIELE
Na boczniej ścianie budynku przy wjeździe w ul. Biskupią prezentowano czołową produkcję z Biskupiej Górki, niemy film „Podróż Nataniela W. czyli przyczynek do rozważań o przeszłości Biskupiej Górki”. Film opowiada o osiemnastowiecznym astronomie Natanielu Wolfie, który budzi się ze śmiertelnego snu i obserwuje zmiany, jakie zaszły na Biskupiej Górce od jego czasów.
To jeszcze nie koniec rewitalizacji na Biskupiej Górce i nie jedyne planowane w tym roku wydarzenie kulturalne w tym miejscu. Następne odbędą się w kolejnych miesiącach. Miejmy nadzieję, że aura będzie bardziej sprzyjała pozostaniu na Biskupiej na dłużej, bo przestrzeń ta ma wielki potencjał rekreacyjny.
Organizatorzy wydarzenia “Biskupia bliżej…” : Miasto Gdańsk, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego; partnerzy: Stowarzyszenie WAGA, Stowarzyszenie Biskupia Górka.