Dzień wcześniej - w środę, 30 marca 2016 r. - w gmachu Zespołu Kształcenia Podstawowego i Przedszkolnego nr 1, odbyło się już 59 spotkanie prezydenta miasta z gdańszczanami w ramach cyklu „Twoja dzielnica - Twój Gdańsk”. Wzięli w nim udział także zastępcy prezydenta Gdańska oraz dyrektorzy wydziałów i jednostek miejskich. Prezydent Adamowicz opowiadał zebranym o planowanych i zrealizowanych inwestycjach w ich dzielnicy. Jednak gdańscy „wyspiarze” najbardziej zainteresowani byli sprawą wspomnianego mostu, organizacją światowego zlotu harcerzy w 2023 r. i sytuacją w rezerwacie Ptasi Raj.
Most obiecali i budują
-
Przetarg na wybór wykonawcy mostu ogłoszony zostanie 31 marca, a zwycięską firmę bądź grupę firm, poznamy 15 czerwca - poinformował podczas środowego spotkania Paweł Adamowicz. - Koszt inwestycji szacujemy na 85 mln złotych, ale dokładna cena będzie znana dopiero 15 czerwca - dodawał, przypominając też, że projekt mostu jest już gotowy.
-
W lutym br. Gdańsk złożył wniosek do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa o przyznanie środków z rezerwy subwencji ogólnej na budowę mostu. Chodzi o kwotę 17 mln złotych w 2016 r. i kolejne 17 mln złotych w 2017 r.
-
Decyzja w tej sprawie najprawdopodobniej zapadnie pod koniec kwietnia. Jednak doniesienia medialne w ostatnich miesiącach wskazywały na to, że rząd PiS nie będzie zainteresowany wsparciem finansowym gdańskiej inwestycji. Mało tego, okazało się, że rząd zastanawia się nad budową mostu nad Wisłą, który połączyłby Świbno z Mikoszewem.
-
- Wyspa Sobieszewska nie jest tranzytem między Mikoszewem a Gdańskiem. Nam potrzeba jednego, solidnego mostu - tyle na temat tego pomysłu miał do powiedzenia w środę przewodniczący Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska, Ryszard Nowak.
-
Władze Gdańska liczą na to, że złożony wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Jeżeli jednak tak się nie stanie, to i tak most zostanie wybudowany. - Wówczas koszt inwestycji zostanie pokryty w 100 procentach z miejskiego budżetu. Ale to dofinansowanie nam się należy. Wyspa Sobieszewska jest częściowo rezerwatem przyrody, a poza tym będzie najprawdopodobniej miejscem spotkania harcerzy z całego świata w 2023 r. Patronem harcerzy jest prezydent RP. O wsparciu naszych działań zapewniała nas zarówno obecna, jak i była premier – podkreślał prezydent Adamowicz.
Co z Ptasim Rajem?
Mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej, i nie tylko, są przywiązani do tutejszego rezerwatu Ptasi Raj, i... spacerów po znajdującej się tu kamiennej grobli. Nie mogą się więc pogodzić z decyzją o jej zamknięciu dla spacerowiczów. Na środowym spotkaniu, specjalnie w tej sprawie, pojawiła się dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Danuta Makowska, która przyznała, że RDOŚ zależy na tym, by rezerwat był magnesem turystycznym i przynosił korzyści także finansowe tutejszym mieszkańcom. W maju br. przedstawiony zostanie projekt wykorzystania Ptasiego Raju i grobli.
- Nie chcę, by rezerwaty były otoczone płotem z napisem “wstęp wzbroniony”. Chcę, by była to pewna oferta turystyczna, ekoturystyka. Planujemy stworzyć ofertę dla obserwatorów ptaków, a wiemy, że byliby tym zainteresowani m.in. turyści z Danii. Przede wszystkim jednak zamierzamy postawić na edukację ekologiczną i podnoszenie stanu wiedzy ekologicznej w społeczeństwie - zdradziła dyrektor Makowska.
Przyznała też, że będą prowadzone rozmowy na temat tego, w jaki sposób udostępnić część kamiennej grobli.
Skauci chcą na wyspę
Jeżeli miasto będzie organizować w 2023 roku światowy zjazd skautów - na co są duże szanse - mieszkańcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami w komunikacji samochodowej przez okres dwóch tygodni trwania imprezy. Urzędnicy już w środę zapowiedzieli, że na niektórych ulicach wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy, a mieszkańcy otrzymają specjalne “wjazdówki”, by mogli dostać się samochodem do swoich domów.
Jeżeli jednak nie dojdzie do organizacji skautowego Jamboree, na Wyspie Sobieszewskiej - w 2018 roku, na przełomie lipca i sierpnia - i tak pojawi się ok. 10 tysięcy harcerzy. Za dwa lata ZHP będzie bowiem świętować 100-lecie działalności. Niewykluczone też, że w 2021 r. odbędzie się tu EuroJam - zlot skautów europejskich - na którym spodziewanych będzie kilkanaście tysięcy gości z całej Europy.
Aktywni wyróżnieni
Tradycją “dzielnicowych” spotkań stało się nagradzanie przez prezydenta Gdańska najaktywniejszych mieszkańców. Tym razem wyróżniono Mieczysławę Cierpioł, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej oraz Tomasza Balkiewicza, Starszego Ratownika Wodnego, ratownika-strażaka Ochotniczej Straży Pożarnej.
W środowym spotkaniu uczestniczyło ok. 130 mieszkańców.
Czytaj też:
Wyspa Sobieszewska pyta, czy rząd PiS da pieniądze na most
Czego potrzeba Wyspie Sobieszewskiej? Powiedz prezydentowi
Sobieszewo. Spełnia się marzenie o moście