Rajd harcerski z tradycjami
Organizowany od 1988 roku rajd ma długą tradycję sięgającą czasów 70. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Początkowo nazywany „Rajdem Śladami Polskości Gdańska”, z czasem stał się ogólnopolskim świętem harcerskim, które od 1989 roku organizuje Hufiec ZHP Gdańsk-Śródmieście.
W 1998 roku zmieniono nazwę na „Rajd Śladami Przeszłości Gdańska”, aby jeszcze mocniej podkreślić związek harcerzy z historią miasta, która odtąd odkrywana jest rokrocznie w nowatorski, przyjazny młodym ludziom sposób. To nie tylko poznawanie dawnych wydarzeń, ale także promowanie wartości takich jak otwartość, solidarność i patriotyzm, które od ponad trzydziestu lat inspirują kolejne pokolenia.
Cztery grupy i różne zadania
Cztery grupy wiekowe zuchów i harcerzy podczas Rajdu "przenosiły się" w czasie i wykonywały różne zadania.
Zuchy (6-10 lat) na dwóch trasach uczyły się patriotyzmu na Westerplatte, wcielając się w rolę najmłodszych bohaterów, a także pomagając doktorowi Jerzemu Sampowi ożywić gdańskie legendy. Harcerze (10-13 lat) próbowali natomiast swoich sił na teatralnych deskach w XVII-wiecznym Gdańsku, gdzie wcielili się w rzemieślników i kupców. Starsi harcerze (13-16 lat) odkrywali sekrety piratów, którzy przed wiekami ukrywali się w gdańskich tawernach, a na drugiej trasie tematycznej wspierali architekta Juliusza Lichta w jego nowatorskiej wizji miejskich wodociągów. Najstarsza grupa powyżej 16 roku życia, wędrownicy, miała za zadanie chronić sztukę przed wandalami, wcielając się w rolę strażników najcenniejszych gdańskich zabytków.
Las biało-czerwonych flag. 22. Parada Niepodległości na ulicach Gdańska
Udział w Gdańskiej Paradzie Niepodległości
Rajd zakończyły uroczysta Msza Harcerska w Kościele Świętej Trójcy oraz apel przy Pomniku „Tym, co za polskość Gdańska”. Zwieńczeniem obchodów był udział w Paradzie Niepodległości – tradycji, która od lat stanowi integralną część Rajdu, umożliwiając harcerzom wspólne świętowanie wraz z mieszkańcami miasta.
Rodzinne zdjęcie Gdańszczan 2024 podczas Parady Niepodległości - znajdź siebie
Tegoroczna edycja była nie tylko okazją do poznania historii, ale także do przeżycia jej w sposób, który pozostanie w sercach harcerzy na długo. Dzięki temu rajdowi Gdańsk znów stał się nie tylko tłem historycznych wydarzeń, ale żywym świadkiem tradycji, która łączy pokolenia.
Artykuł powstał w ramach projektu "Harce aktywują" dofinansowanego z budżetu Miasta Gdańska.
autorka:
Zofia Cebula, członkini Zespołu Projektowego Chorągwi Gdańskiej ZHP