Sky Orunia – przeżyjmy to jeszcze raz. We wtorek spotkanie wokół kultowej telewizji

We wtorek, 14 listopada, w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej w Kunszcie Wodnym odbędzie się spotkanie zatytułowane „Sky Orunia, czyli dawno temu w telewizji”. Jego gośćmi będą Grzegorz Bryszewski i Kamil Bałuk. Częścią wydarzenia będzie premiera książki „Wróżka, biskup i kasety wideo” o latach 90. Wstęp wolny.
13.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dwa zdjęcia portretowe mężczyzn zestawione obok siebie
Grzegorz Bryszewski i Kamil Bałuk zabiorą nas w sentymentalną podróż do Gdańska lat 90. i ówczesnych hitów telewizyjnych
fot. Bogna Kociumbas-Kos / Ewelina Wiercińska

Sky Orunia była jedną z pierwszych niezależnych stacji telewizyjnych w Polsce. Inicjatorem tej lokalnej telewizji był Zbigniew Klewiado. Nadawanie rozpoczęła w 1989 roku, a zakończyła w połowie 1996 roku.

We wtorek, 14 listopada, w księgarni Nurty w Kunszcie Wodnym – siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej (Targ Rakowy 11) będzie można oruńską telewizję i ówczesne czasy powspominać. Podczas spotkania zatytułowanego „Sky Orunia, czyli dawno temu w telewizji” autorzy Grzegorz Bryszewski i Kamil Bałuk opowiedzą o fenomenie Sky Orunia oraz innych kultowych programach telewizji lat 90. - m.in. takich, jak „Na każdy temat”, „997” czy legendarny polski sitcom „Miodowe lata”.

Podczas spotkania odbędzie się premiera książki Grzegorza Bryszewskiego, zatytułowanej „Wróżka, biskup i kasety wideo” (Wydawnictwo Marpress, 2023). To podróż w czasie do lat 90., której paliwem jest pasja autora - orunianina, dziennikarza, geografa i przewodnika lokalnego - do odkrywania zakurzonych mitów, wymieszana z nostalgią lat młodości. Książka pełna jest anegdot i wspomnień, w które czasem trudno uwierzyć, ale stanowi kalejdoskop wydarzeń z historii minionego Gdańska.

- Kiedy kapitalizm raczkował, przepisy nie nadążały za zmianami społecznymi, a przerażeni nadmiarem możliwości ludzie angażowali się w ezoterykę i słuchali bezkrytycznie słów Kaszpirowskiego, w gdańskiej dzielnicy powstała Sky Orunia – jedna z pierwszych pirackich telewizji w kraju. To tutaj prezenterzy-amatorzy czytali wiadomości w kapciach, pracownicy otrzymywali wynagrodzenie w telewizorach, a bohaterem programu został człowiek dzwoniący do studia z zaproszeniem: „Wpadnijcie, mam świetną papugę”. Bryszewski pokazuje nam, dlaczego założenie tak popularnej, nielegalnej telewizji mogło się udać tylko w latach 90. I tylko na Oruni – zaprasza wydawnictwo.

Drugim gościem spotkania będzie Kamil Bałuk, autor książki „Dawno temu w telewizji” (Wydawnictwo Literackie, 2023), w której zdradza m.in., jakie triki podczas wywiadów w „Na każdy temat” stosował Mariusz Szczygieł, co o telewizji sądził tata scenarzystki „M jak miłość” i „Klanu”, Ilony Łepkowskiej, dlaczego „Miodowe lata” kręcono w teatrze, ile „do fejmu” na pierwszym roku studiów dodawała praca w „Rowerze Błażeja”, o czym myślała Magda Mołek w studiu powodziowym we Wrocławiu, a także co ukrywali kandydaci z „Randki w ciemno” i za jaką kwotę Jacek Kawalec zgodziłby się zagrać Kawalca. 

- W dziesięciu rozmowach o tym, co działo się „dawno temu w telewizji”, Kamil Bałuk przypomina stojących w świetle reflektorów ówczesnych bohaterów zbiorowej wyobraźni i jej kreatorów, ukrytych zazwyczaj przed publicznością. Pokazuje nieoczywiste kariery oraz kulisy najsłynniejszych programów i seriali. Tropi zmiany mentalności, przełamywanie kolejnych barier i tedmatów tabu. Rozjaśnia drugą, ukrytą za kamerami, stronę srebrnego ekranu. A przede wszystkim skupia się na rozmówcach i na tym, w jaki sposób poradzili sobie z popularnością, co dała im praca w telewizji i jak łatwo było wpaść w jedną tematyczną szufladkę – zachęca wydawnictwo.

Rozmowę poprowadzi Dagny Kurdwanowska. Początek o godzinie 18:00. Wstęp wolny. Spotkanie zapowiada festiwal Narracje 2023, który odbędzie się w dniach 17-18 listopada na Oruni.

Narracje 2023. Kolejna edycja festiwalu odbędzie się 17 i 18 listopada, na Oruni

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych