Miejsce godne patrona
Inicjatywa wyszła od prezydenta Białegostoku, Tadeusza Truskolaskiego, który bardzo cenił prezydenta Gdańska i na co dzień jest nie tylko liderem samorządowym swojego miasta, ale też prezesem Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza.
- Paweł był wzorem tolerancji, dlatego też myślę, że to jest miejsce godne swego patrona - mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. - Był dobrym człowiekiem po prostu. Kochał ludzi i wybierał takie rozwiązania, które ludzi nigdy nie krzywdziły, służył im z całą mocą, za co spotkały go ogromne szykany.
Gdańszczanie w Białymstoku
Imię Pawła Adamowicza nadano skwerowi we wrześniu 2020 roku. Teraz, już po zakończonym remoncie, do Białegostoku zaproszono na otwarcie delegację z Gdańska. Datę uroczystości wybrano nieprzypadkowo - w przededniu Dnia Samorządu Terytorialnego, który co roku przypada na 27 maja. Do Białegostoku przyjechali: poseł Piotr Adamowicz (brat zamordowanego prezydenta Gdańska), radna Miasta Gdańska Katarzyna Czerniewska i Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych.
Za zaproszenie na uroczystość podziękował na swoim Fb poseł Piotr Adamowicz.
Wyjątkowy skwer Adamowicza
Modernizacja skweru im. Adamowicza kosztowała 2,7 mln zł. Obszar podzielono na dwie odrębne strefy, które tworzą przestrzeń zarówno reprezentacyjną, jak i miejsce do relaksu. W pierwszej części stoi pomnik Ludwika Zamenhofa - twórcy języka Esperanto, jednego z najwybitniejszych mieszkańców w historii Białegostoku. Druga strefa skweru została zaprojektowana tak, by dobrze służyć mieszkańcom do rekreacji i wypoczynku. Jest tam m.in. efektowna fontanna a także tzw. meble miejskie. Dodatkowo, na skwerze znajduje się pergola z podwieszanymi ławkami, która daje cień i wygodę w słoneczne dni. Jest też nowa instalacja oświetleniowa, która umożliwia bezpieczne korzystanie z tego miejsca również po zmroku.