Gdańscy wolontariusze od 1994 r. wspierają rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Ich codzienne zaangażowanie buduje genius loci Gdańska - miasta wolności i solidarności oraz Europejskiej Stolicy Wolontariatu Gdańsk 2022.
- Otwieramy dziś to miejsce, ale przede wszystkim pokazujemy przykład doskonałej współpracy międzysektorowej - mówił podczas symbolicznego otwarcia skweru Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji. - Przykładu, że można zrobić coś z niczego, przykładu współpracy miasta posiadającego teren, na razie zaniedbany, zdegradowany, czekający na przyszłą inwestycję, z drugiej strony inwestora, dewelopera, firmy NDI, której zależało na poprawie jakość przestrzeni wokół projektu Chlebova i organizacji pozarządowej Fundacji Gdańskiej, która wcieliła pomysł w życie, czyli wspólnie z inwestorem zaprojektowała tę przestrzeń i zrealizowała skwer z małą infrastrukturą. To teren do spacerów, odpoczynku a jednocześnie dzięki inwestycjom w obszar nabrzeża powstała tu przestrzeń spacerowa wzdłuż Motławy, od Targu Rybnego aż do tego miejsca. Mam nadzieję, że ten przykład zainspiruje wielu innych deweloperów, organizacje pozarządowe. Dzięki wspólnocie interesów możemy zrobić coś przyjemnego dla mieszkańców.
Jak powiedział Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej za kilka lat w tym miejscu prawdopodobnie powstanie inwestycja - linia tramwajowa i droga, ale zanim inwestycja ruszy, będzie to atrakcyjne miejsce dla mieszkańców.
- To będzie przestrzeń wpisująca się w ciąg pieszy wzdłuż Motławy - mówił prezes Bendykowski. - Przestrzeń otwarta dla mieszkańców, za chwilę wyrośnie tu trawa, kwiaty, są tu nasiona łąki polskiej, będzie to przyjazna przestrzeń też dla gdańskich pszczół, których los tak leży nam na sercu. To kolejny projekt w mikroskali, ale bardzo ważny i chcielibyśmy, aby podobnych inicjatyw było ich więcej, żeby połączyć możliwości administracji z biznesem.
- W trzydziestym roku naszej działalności mamy okazję być uczestnikiem fantastycznego wydarzenia - stwierdził Bartosz Oset, wiceprezes zarządu NDI Development, partnera strategicznego projektu. - Myślimy o mieszkańcach tej inwestycji, mieszkańcach Trójmiasta, turystach i liczymy, że dzięki wolontariuszom, to miejsce będzie żyło. Ta inwestycja - Chlebova, bo 100 lat temu była tu piekarnia - apartamenty ma tu już 160 właścicieli, dla nich otwarcie tego placu to jest część inwestycji w miejsce, w którym będą żyć. Na pewno liczą, że dzięki temu skwerowi będzie się tu lepiej mieszkało i żyło.
Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu przypomniał, że od 1994 w Gdańsku wolontariat z roku na rok się rozwija.
- Podsumowaniem tych lat zaangażowania był rok 2020, kiedy Gdańsk uzyskał tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu w 2022 roku, ten tytuł jest za zasługi wszystkich organizacji, wolontariuszy i Miasta które tak wspiera wolontariat, to uznanie za to co już zrobiliśmy. To jest plac poświęcony gdańskim wolontariuszom - mówił Dawid Jastrzębski.
Nowa przestrzeń rekreacyjna u zbiegu ulic Wiosny Ludów i Stępkarskiej oznakowana tablicami z napisem “Skwer Gdańskich Wolontariuszy” na co dzień będzie przestrzenią wypoczynkową. Na miejscu są ławki, huśtawki, boisko do siatkówki plażowej, miejsce wyznaczone dla food trucków - stała infrastruktura, ale z możliwością organizacji różnych wydarzeń.