Sklep Bez Paragonu. Fundacja LPP pomaga ubrać w Gdańsku osoby potrzebujące

Sklep Bez Paragonu - to inicjatywa gdańskiej Fundacji LPP, której celem jest wsparcie materialne osób potrzebujących. Pomysł polega na przekazywaniu odzieży w sposób przypominający prawdziwe zakupy z zachowaniem przyjaznej i godnej atmosfery dla osoby korzystającej z pomocy. Pierwsza edycja akcji, zrealizowana we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie (MOPR), odbyła się w lipcu w Centrum Dolna Brama. Kolejna planowana jest w październiku.
20.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widoczna jest kobieta stojąca w pomieszczeniu pełnym ubrań. Kobieta ma na sobie białą koszulkę z napisem Wolontariat  i grafiką, a także jeansy. Za nią znajdują się wieszaki z ubraniami oraz stosy złożonych ubrań na stole. Pomieszczenie ma ceglaną ścianę, co nadaje mu przytulny, rustykalny charakter. Kobieta uśmiecha się, co sugeruje, że jest zadowolona z wykonywanej pracy. Cała scena sprawia wrażenie miejsca, gdzie odbywa się akcja charytatywna lub społeczna związana z rozdawaniem lub sortowaniem ubrań.
LPP to polska firma rodzinna, która od 30 lat jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się w branży odzieżowej w Europie Środkowej. Posiada pięć marek modowych: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay, których oferta dostępna jest dziś w sprzedaży stacjonarnej i online na 40 rynkach na świecie
mat. Fundacja LPP

Jaka jest idea Sklepu Bez Paragonu?

W ramach akcji Sklep Bez Paragonu 112 osób zakwalifikowanych do projektu przez MOPR w Gdańsku mogło nabyć nowe ubrania z szerokiej gamy produktów marek należących do firmy LPP, której centrala mieści się przy ul. Łąkowej 39/44.

Pomoc psychologiczna w szkołach. Gdańsk wśród najlepszych na mapie kraju

Zakupy odbywały się w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, która przypominała sklep, wyposażony w regały i przebieralnie. Kupujący rozliczał się w kasie korzystając z indywidualnego vouchera z kodem QR przekazanego przez Fundację LPP. Wybrane produkty pakowane były w torbę z materiału z recyklingu.

Każda osoba mogła wybrać niemal 30 sztuk odzieży i akcesoriów, w tym okrycia wierzchnie, spodnie, koszule, bluzy i sukienki. Dzięki temu, można było uzupełnić swoją garderobę o samodzielnie wybrane stylizacje, co podkreślało indywidualny charakter pomocy udzielonej w ramach projektu.

W sumie, Fundacja LPP przekazała ponad 1,4 tys. artykułów.

Brakuje krwi. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku czeka na dawców

Patrycja Zbytniewska, prezeska Fundacji LPP, ma świadomość, że istnieje szerokie grono osób, które nie mogą pozwolić sobie na zakup nowych ubrań w sklepach odzieżowych w galeriach handlowych.

- Tymczasem, moda powinna być dostępna dla każdego, dlatego chcieliśmy, by akcja charytatywna Sklep Bez Paragonu była czymś więcej niż tylko przekazaniem odzieży. Zależało nam na stworzeniu atmosfery, która pozwoli poczuć się jak na zakupach w prawdziwym sklepie, gdzie każdy może wybrać to, co najlepiej odpowiada jego potrzebom i gustom oraz w czym czuje się najlepiej, bez obawy o koszty. Naszym celem było nie tylko dostarczenie potrzebującym nowej odzieży, ale również stworzenie przestrzeni, w której poczują się uszanowani, docenieni i potraktowani indywidualnie - mówi Patrycja Zbytniewska.

Wsparcie dla akcji ze strony MOPR

Podkreśla, że kluczowa w tym projekcie była współpraca z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, aby jak najlepiej dobrać osoby z grupy docelowej i dopasować pomoc do ich rzeczywistych potrzeb.

Na zdjęciu widać wnętrze pomieszczenia z ceglaną ścianą, w którym znajdują się dwa stojaki z ubraniami. Na wieszakach wiszą różne rodzaje odzieży, w tym kurtki, bluzy i koszule, ułożone kolorystycznie lub tematycznie. Na podłodze, pod wieszakami, widoczne są kartonowe pudła. Całość sprawia wrażenie przestrzeni, która może służyć jako sklep, magazyn lub miejsce organizacji akcji charytatywnej z rozdawaniem ubrań. Wystrój pomieszczenia, z ceglaną ścianą, dodaje mu ciepłego i przytulnego charakteru.
W pierwszej edycji Sklepu Bez Paragonu wzięło udział 112 osób, którzy nabyli łącznie 1,4 tys. sztuk odzieży
mat. Fundacja LPP
W organizację wydarzenia zaangażowanych było 19 wolontariuszy, na co dzień pracowników LPP. Nie tylko przygotowali oni przestrzeń Centrum Dolna Brama na potrzeby tymczasowego sklepu charytatywnego, ale także pomagali uczestnikom akcji w doborze odpowiednich ubrań i stylizacji.

Nagroda "Malwy" dla opiekunów. Służą z pasją osobom starszym i z niepełnosprawnościami

- Sklep Bez Paragonu to wyjątkowe działania i szczególna pomoc, która dała naszym podopiecznym szansę poczuć się naturalnie w sytuacji przyjmowania wsparcia. Nie byli oni pozbawieni wyboru, możliwości samodzielnego podejmowania decyzji oraz radości z samej formy, która do złudzenia przypominała zakupy. Pomoc wolontariuszy, którzy wcielili się w rolę stylistów, to również wyraz ogromnej wrażliwości i zrozumienia - dodaje Magdalena Theus, główny specjalista ds. wspierania i organizowania działań społecznych w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
 
Fundacja LPP planuje kolejną edycję Sklepu Bez Paragonu, która odbędzie się już w październiku 2024 roku. Tym razem projekt będzie realizowany we współpracy z Gdańską Fundacją Innowacji Społecznej.

 

TV

Artystyczne Podwale na 764. Jarmarku św. Dominika