Świadczenie „Dobry start”
Świadczenie “Dobry Start” to 300 zł na wyprawkę szkolną przyznawane bez względu na osiągany dochód. Przysługuje raz w roku na każde rozpoczynające rok szkolny dziecko, uczące się w szkole podstawowej, ponadpodstawowej, szkole dla dorosłych lub szkole policealnej do ukończenia przez nie 20 roku życia. Osoby legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności mogą otrzymać wsparcie do 24 roku życia. Programem nie zostały objęte dzieci w zerówce.
Aby otrzymać 300+, należy złożyć wniosek. Może to zrobić rodzic dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka. W przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej o świadczenie wnioskuje rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Najszybciej, bo już od 1 lipca można składać wnioski przez internet, za pośrednictwem bankowości elektronicznej, Platformy Usługowo-Informacyjnej Emp@tia oraz Platformy Usług Elektronicznych ZUS.
- Gorąco zachęcam do składania wniosków on-line. Jest to zdecydowanie najprostsza i najszybsza forma ubiegania się o świadczenia - mówi Piotr Kowalczuk, z-ca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - Proszę pamiętać, że zagrożenie koronawirusem jest nadal aktualne, a o świadczenie 300+ będzie wnioskowało ok. 35 tys. rodziców i opiekunów. Dlatego wspólnie zadbajmy o nasze zdrowie i wybierzmy bezpieczny sposób składania wniosku zamiast osobistej wizyty w Gdańskim Centrum Świadczeń - apeluje Piotr Kowalczuk.
Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski papierowe. Jednak z uwagi na wciąż realne zagrożenie koronawirusem i trudny do przewidzenia rozwój sytuacji epidemiologicznej, szczegółowe informacje dotyczące obsługi osobistej w GCŚ będą podane w ostatnim tygodniu lipca.
Ważna informacja – ostateczny termin ubiegania się o świadczenie „Dobry start” upływa 30 listopada. Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.
Świadczenia rodzinne oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego
Również od 1 lipca można składać wnioski internetowe o zasiłek rodzinny wraz z dodatkami oraz świadczenie z funduszu alimentacyjnego. Można to zrobić za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia. Wystarczy posiadać Profil Zaufany, e-dowód lub podpis elektroniczny.
Podobnie, jak w przypadku świadczenia „Dobry start” wnioski papierowe będą przyjmowane od 1 sierpnia. Dokładne informacje dotyczące zasad przyjmowania tradycyjnych wniosków zostaną podane pod koniec lipca.
Szczegółowe informacje na temat świadczeń rodzinnych oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego dostępne są na stronie internetowej Gdańskiego Centrum Świadczeń.
Otrzymałeś 500+ w 2019 lub 2020 roku? Nie musisz składać nowego wniosku!
Osoby, które otrzymywały 500+ w 2019 oraz w 2020 roku mają przyznane to świadczenie aż do 31 maja 2021 roku. Oznacza to, że nie muszą w tym roku ubiegać się o nie ponownie, chyba, że zmieniła się ich sytuacja rodzinna.
Kolejne wnioski będzie można składać od 1 lutego 2021 r., a świadczenie będzie przyznane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku.
Gdzie można znaleźć więcej informacji oraz formularze wniosków?
Szczegółowe informacji o poszczególnych świadczeniach oraz formularze wniosków dostępne są na stronie internetowej Gdańskiego Centrum Świadczeń.
Pytania można kierować do pracowników Gdańskiego Centrum Kontaktu (w zakresie 500+, 300+ oraz Gdańskiego Bonu Żłobkowego), tel. 58 52 44 500, e-mail: kontakt@gdansk.gda.pl
Punktu Informacyjnego GCŚ, tel. 58 326 79 89, e-mail: info@gcs.gda.pl