• Start
  • Wiadomości
  • Skąd ptasie nazwy ulic na Dolnym Mieście? Dowiesz się w sobotę, podczas spaceru z miejską przewodniczką

Skąd ptasie nazwy ulic na Dolnym Mieście? Dowiesz się w sobotę, podczas spaceru z miejską przewodniczką

Skąd wzięły się ptasie nazwy ulic na Dolnym Mieście, jakie budynki się przy nich znajdowały, kim byli dawni mieszkańcy - o tych i wielu innych ciekawostkach związanych z popularną ostatnio spacerową dzielnicą naszego miasta opowie przewodniczka Ewa Czerwińska. Wszystko - podczas spaceru, który odbędzie się w sobotę, 17 grudnia 2016 r. Wstęp wolny.
15.12.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Ewa Czerwińska - licencjonowana miejska przewodniczka tym razem oprowadzi po ptasich śladach na Dolnym Mieście
Ewa Czerwińska - licencjonowana miejska przewodniczka tym razem oprowadzi po ptasich śladach na Dolnym Mieście
Marta Kąkel

 

- Kiedy na Głównym i Starym Mieście budowano wspaniałe kościoły i ratusze, a mieszczanie wznosili piękne kamieniczki, tutaj rosły jeszcze drzewa i rozciągały się łąki, na których pasterze wypasali swoje stada. Zakładano sady i ogrody, pełne jabłoni, grusz i śliw. Dzielnica była bardzo spokojna, nieliczne domy i dworki otaczała zieleń. Ponieważ teren był podmokły, wykopano kilka kanałów, w których zbierała się woda. Aby dojść do sąsiada, trzeba było więc pokonać nawet kilka mostków. Wszystko zmieniło się w XIX wieku, kiedy to z powodu braku miejsca w innych dzielnicach zaczęto tu wznosić fabryki. Zasypano kanały, dzięki czemu powstały szerokie ulice, wzdłuż których budowano kamienice i domy dla pracowników pobliskich zakładów. Dzielnica przestała przypominać wielki ogród… - opowiada historyk sztuki Klaudiusz Grabowski.

Takich i podobnych opowieści można wysłuchać podczas Gdańskich Miniatur - całorocznego programu spacerów tematycznych, organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej we współpracy z portalem iBedeker. - Zaczynaliśmy kilka lat temu tematem gdańskich legend, potem były kobiety gdańskie, kościoły i wszystko, co z nimi dawniej związane, a więc przytułki, szpitale i biblioteki. Opowiadaliśmy także o walkach o Gdańsk na przestrzeni wieków. W zeszłym roku podjęliśmy bardzo ciekawy temat, jakim są style architektoniczne, natomiast w tym roku postawiliśmy zająć się gdańskimi uliczkami - mówi przewodniczka Ewa Czerwińska.

Uliczki, które zainteresowały organizatorów projektu nie są zwyczajne. Znajdują się na terenie Dolnego Miasta, łączą jest nazwy pochodzące od gatunków ptaków. - To temat bardzo bogaty, ponieważ można tu mówić zarówno o architekturze, jak i o ludziach. Będziemy omawiali ptasie zaułki i takie ulice Dolnego Miasta, jak Jaskółcza czy Wróbla - zdradza Ewa Czerwińska.

Podczas spaceru, który odbędzie się w sobotę 17 grudnia, przewodniczka opowie również o historii dawnej łaźni miejskiej, zajezdni tramwajowej i konnych tramwajów, które jeździły kiedyś po dzielnicy, o byłym szpitalu przy ulicy Kieturakisa i dawnej fabryce karabinów, o kościele na ulicy Łąkowej czy współczesnych muralach.

Dodatkową atrakcją podczas spacerów odbywających się w ramach Gdańskich Miniatur są elementy gry miejskiej z zagadkami. Warto wziąć udział i odpowiedzieć na kilka pytań, bo można wygrać bilety do kina, teatru, Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” i wielu innych miejsc w Trójmieście.

Co ciekawe, będzie to już kolejny spacer po tej dzielnicy - coraz popularniejszej ostatnio, jeśli chodzi o wycieczki z przewodnikami. Tu oprowadzają m.in. Opowiadacze Historii Dolnego Miasta. Jak mówi Ewa Czerwińska, nie jest to przypadek. - Dzielnica jest niezwykle ciekawa. A prawdę mówiąc, jeszcze do niedawna była zupełnie zapomniana. Ocalała ze zniszczeń II wojny światowej, ale w późniejszych latach niestety nie zawsze o nią dbano, to dotyczy także mieszkańców. Teraz wygląda coraz lepiej i coraz więcej zaczyna się tam dziać.

Spacer „Tajemnice gdańskich uliczek. Ptasie zakamarki - Dolne Miasto - spacer” dla wszystkich chętnych, rodzin z dziećmi i grup nieformalnych odbędzie się w sobotę 17 grudnia trzykrotnie: w godz. 11 (start: ul. Jaskółcza 1), 12.30 (start: ul. Łąkowa 4) i 14 (start: ul. Jaskółcza 1). Spacer potrwa ok. 1,5 godziny, przeznaczony jest dla uczestników od 11 roku życia (nieletni tylko pod opieką osoby dorosłej). Wstęp wolny.

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Dzień Jedności Kaszubów