
O czym dyskutowano w Gdańsku?
Wydarzenie pod hasłem „Przyszłość spójności i podejść terytorialnych w ewoluującej Unii Europejskiej. W poszukiwaniu nowego paradygmatu!” zostało zorganizowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). Miało charakter zamknięty, bez udziału mediów.
Bez spójności nie ma konkurencyjności - to jedno z głównych przesłań seminarium w Gdańsku.
Do naszego miasta przyjechali czołowi przedstawicieli instytucji europejskich, OECD, państw członkowskich UE, władz regionalnych i lokalnych oraz opiniotwórczych ekspertów akademickich z całej Europy.
Podczas dwudniowej debaty uczestnicy analizowali wyzwania stojące przed Unią Europejską oraz jej politykami.

Jak poinformowało MFiPR, obecni w Gdańsku eksperci podkreślali, że przyszłość UE zależy od zdolności do prowadzenia zrównoważonej polityki, która odpowiada na globalne wyzwania, a jednocześnie nie pozostawia żadnego regionu w tyle.
Czytaj także: Polska prezydencja w UE: o pracy w świecie sztucznej inteligencji
Uczestnicy forum dzielili się również swoimi przemyśleniami na temat skutecznych sposobów na zniwelowanie różnic w poziomie rozwoju różnych regionów. Nie zabrakło też wymiany myśli dotyczącej konieczności większego zaangażowania władz regionalnych i lokalnych w procesy decyzyjne i wdrażanie polityk unijnych.
Krótko o prezydencji Polski w Radzie UE
Półroczną prezydencję w Radzie UE Polska rozpoczęła 1 stycznia 2025 r. Dzieje się to po raz drugi. Po raz pierwszy, identyczne zadanie na rzecz umacniania wspólnoty europejskiej nasz kraj wykonał 14 lat temu, w pierwszej połowie 2011 r.
Po naszym kraju Radzie UE przewodniczyć będzie Dania (lipiec-grudzień 2025), a następnie Cypr (styczeń-czerwiec 2026). Z tymi dwoma państwami Polska ściśle współpracuje podczas swojej prezydencji. Trzy kolejne kraje członkowskie UE opracowują m.in. wspólnie 18-miesięczny program działań. System trio prezydencji wprowadzony został w 2009 r. traktatem lizbońskim.

Przypomnijmy, że Rada Unii Europejskiej, to jeden z trzech filarów instytucjonalnych UE, obok Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.
Czytaj także: Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Gdańsku
Rada UE znana również jako Rada Ministrów, składa się z ministrów rządów 27 państw członkowskich. Odgrywa kluczową rolę w procesie podejmowania decyzji, współpracując z Parlamentem Europejskim w zakresie legislacji. Rada UE odpowiada za ustalanie kierunków polityki oraz koordynację działań w takich obszarach jak bezpieczeństwo, zdrowie publiczne i ochrona środowiska.