Technikum Telekomunikacyjne w Gdańsku zostało powołane do życia w czerwcu 1951 r. decyzją Ministra Poczt i Telegrafów. Przez pierwszy rok działalności szkoły lekcje odbywały się m.in. w gmachu gdańskiej dyrekcji Poczty Polskiej, przez kolejne osiem lat technikum funkcjonowało w odbudowanym po wojnie historycznym gmachu Poczty Polskiej w Gdańsku.
Pierwszy dyrektor szkoły Stanisław Kobus tak skomentował wówczas decyzję instytucji państwowej o przekazaniu budynku na potrzeby technikum: - To doskonałe posunięcie, bo tylko młodzież będzie w stanie pamiętać o wydarzeniach II wojny światowej i co roku czcić będzie 1 września w historycznym miejscu Gdańska.
I miał rację - kiedy w 1959 roku Technikum Łączności przeniosło się do swojej obecnej siedziby (wybudowanej tuż przy dotychczasowej) przy ul. Podwale Staromiejskie 52, przyjęło na swojego patrona Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku i jej uczniowie co roku tradycyjnie biorą udział w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej pod pomnikiem Pocztowców sąsiadującym z dzisiejszym Zespołem Szkół Łączności. Poczta również nie zapomina o szkole - z okazji 65. rocznicy powstania ZSŁ wydała okolicznościowy stempel.
ZSŁ ukończyło przez ten czas ponad 18 tysięcy osób.
- Trzeba pamiętać, że przez wiele lat w naszej szkole w każdym roczniku mieliśmy po dziesięć klas, a każda z nich liczyła po 44 uczniów, stąd imponująca liczba wychowanków - mówi Jadwiga Piechowiak, obecna dyrektorka ZSŁ (pierwsza w historii kobieta na tym stanowisku i jego absolwentka). - Spodziewamy się, że w sobotnich uroczystościach weźmie udział około 500 absolwentów. Ponieważ nie jesteśmy w stanie zmieścić tylu osób w szkole w jednym pomieszczeniu, nasza gala jubileuszowa odbędzie się w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance.
To nie przypadek - dyrektor filharmonii Roman Perucki jest absolwentem ZSŁ. Podobnie jak prowadzący galę dziennikarz TVP Sławomir Siezieniewski oraz pianista Tomasz Wojak, który przylatuje specjalnie z Paryża żeby zagrać tego wieczoru koncert dla koleżanek i kolegów.
Wśród znanych absolwentów wymienić można także m.in.: Teresę Myszkin - profesor malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prof. Andrzeja Czyżewskiego z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej czy Zbigniewa Canowieckiego - prezesa organizacji Pracodawcy Pomorza.
- Wachlarz dróg zawodowych, które wybrali nasi absolwenci jest naprawdę ogromny. Są wśród nich lekarze, artyści, naukowcy, prezesi wielu dużych firm i księża - dodaje Jadwiga Piechowiak.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się już w piątek 23 września - oczywiście pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, gdzie odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Razem z uczniami wyższych klas, nauczycielami obecnymi i byłymi, absolwentami i gośćmi na placu przed pomnikiem zebrało się tysiąc osób.
Niestety, nie ma możliwości, by spontanicznie wziąć udział w sobotnim spotkaniu byłych uczniów w szkolnej ławie oraz w gali na Ołowiance - uczestnicy musieli wcześniej wnieść opłatę.
Na osłodę pozostaje lektura okolicznościowego albumu „Technikum Łączności w fotografii 1951-2016”. Wydawnictwo liczy sobie 460 stron, kosztuje 125 zł. Składem książki zajął się - oczywiście - absolwent szkoły.