• Start
  • Wiadomości
  • Siezieniewski i inni absolwenci. Zespół Szkół Łączności z rozmachem obchodzi swoje 65 urodziny

Siezieniewski i inni absolwenci. Zespół Szkół Łączności z rozmachem obchodzi swoje 65 urodziny

“By czas nie zaćmił i niepamięć” pod tym hasłem Zespół Szkół Łączności w Gdańsku 23 i 24 września świętuje 65. rocznicę powstania. Szkoła wychowała przez ten czas ponad 18 tys. absolwentów.
23.09.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Uroczyste ślubowanie klas pierwszych Zespołu Szkół Łączności pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej.

Technikum Telekomunikacyjne w Gdańsku zostało powołane do życia w czerwcu 1951 r. decyzją Ministra Poczt i Telegrafów. Przez pierwszy rok działalności szkoły lekcje odbywały się m.in. w gmachu gdańskiej dyrekcji Poczty Polskiej, przez kolejne osiem lat technikum funkcjonowało w odbudowanym po wojnie historycznym gmachu Poczty Polskiej w Gdańsku.

Pierwszy dyrektor szkoły Stanisław Kobus tak skomentował wówczas decyzję instytucji państwowej o przekazaniu budynku na potrzeby technikum: - To doskonałe posunięcie, bo tylko młodzież będzie w stanie pamiętać o wydarzeniach II wojny światowej i co roku czcić będzie 1 września w historycznym miejscu Gdańska.

I miał rację - kiedy w 1959 roku Technikum Łączności przeniosło się do swojej obecnej siedziby (wybudowanej tuż przy dotychczasowej) przy ul. Podwale Staromiejskie 52, przyjęło na swojego patrona Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku i jej uczniowie co roku tradycyjnie biorą udział w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej pod pomnikiem Pocztowców sąsiadującym z dzisiejszym Zespołem Szkół Łączności. Poczta również nie zapomina o szkole - z okazji 65. rocznicy powstania ZSŁ wydała okolicznościowy stempel.

ZSŁ ukończyło przez ten czas ponad 18 tysięcy osób.

- Trzeba pamiętać, że przez wiele lat w naszej szkole w każdym roczniku mieliśmy po dziesięć klas, a każda z nich liczyła po 44 uczniów, stąd imponująca liczba wychowanków - mówi Jadwiga Piechowiak, obecna dyrektorka ZSŁ (pierwsza w historii kobieta na tym stanowisku i jego absolwentka). - Spodziewamy się, że w sobotnich uroczystościach weźmie udział około 500 absolwentów. Ponieważ nie jesteśmy w stanie zmieścić tylu osób w szkole w jednym pomieszczeniu, nasza gala jubileuszowa odbędzie się w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance.

W holu szkoły stoi tablica ze zbiorem fotografii z jej dziejów.

To nie przypadek - dyrektor filharmonii Roman Perucki jest absolwentem ZSŁ. Podobnie jak prowadzący galę dziennikarz TVP Sławomir Siezieniewski oraz pianista Tomasz Wojak, który przylatuje specjalnie z Paryża żeby zagrać tego wieczoru koncert dla koleżanek i kolegów.

Wśród znanych absolwentów wymienić można także m.in.: Teresę Myszkin - profesor malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prof. Andrzeja Czyżewskiego z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej czy Zbigniewa Canowieckiego - prezesa organizacji Pracodawcy Pomorza.

- Wachlarz dróg zawodowych, które wybrali nasi absolwenci jest naprawdę ogromny. Są wśród nich lekarze, artyści, naukowcy, prezesi wielu dużych firm i księża - dodaje Jadwiga Piechowiak.

Okolicznościowy album z fotografiami z 65 lat życia ZSŁ.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się już w piątek 23 września - oczywiście pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, gdzie odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Razem z uczniami wyższych klas, nauczycielami obecnymi i byłymi, absolwentami i gośćmi na placu przed pomnikiem zebrało się tysiąc osób.

Niestety, nie ma możliwości, by spontanicznie wziąć udział w sobotnim spotkaniu byłych uczniów w szkolnej ławie oraz w gali na Ołowiance - uczestnicy musieli wcześniej wnieść opłatę.

Na osłodę pozostaje lektura okolicznościowego albumu „Technikum Łączności w fotografii 1951-2016”. Wydawnictwo liczy sobie 460 stron, kosztuje 125 zł. Składem książki zajął się - oczywiście - absolwent szkoły.

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka