Który teren zostanie włączony w granice dzielnicy Wzgórze Mickiewicza?
Jest to pas zieleni leżący pomiędzy ulicami: Szarą, Maryli i Łostowicką. To teren zbocza, ale też osuwiska położonego częściowo na terenach OSTAB (Ogólnomiejski System Terenów Aktywnych Biologicznie) przeznaczony w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska pod tereny zielone.
Wzgórze Mickiewicza na pomysł na park
Z inicjatywą zmiany granic wyszła Rada Dzielnicy Wzgórze Mickiewicza. To obecnie najmniejsza dzielnica w naszym mieście - jej powierzchnia to zaledwie 0,52 km kw. Dominuje tu zabudowa jednorodzinna.
- Teren parku przez długi czas był zaniedbany. Nasi mieszkańcy, ale też radni dzielnicy, zawsze interesowali się tym miejscem. Zaczęliśmy o niego dbać. Powstał park, wkrótce zamontowane zostanie tu oświetlenie. Za chwilę pojawi się też nowe popiersie Adama Mickiewicza - wylicza Krzysztof Knitter, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Wzgórze Mickiewicza. - Wielu mieszkańców i naszej dzielnicy, i Siedlec, było od zawsze przekonanych, że ten teren należy właśnie do Wzgórza. Zdarzały się sytuacje, że mieszkańcy Siedlec prosili naszych radnych np. o montaż ławki na terenie tego parku. Dlatego poprosiliśmy Radę Dzielnicy Siedlce, by zgodziła się na przekazanie nam tego terenu - formalnie, przegłosowując uchwałę w tej sprawie - dodaje.
Wzgórze Mickiewicza. Gospodarski spacer prezydent Gdańska po dzielnicy
Krzysztof Knitter przyznaje, że na Wzgórzu Mickiewicza nie ma zbyt wielu publicznych zielonych terenów, są tylko dwa niewielkie skwery, które zostały już zagospodarowane i są atrakcyjnymi miejscami.
Na zielonym pasie, który ma zostać przekazany znajduje się jeden dom jednorodzinny. Dojazd do niego znajduje się od strony ul. Telimeny, a więc od Wzgórza Mickiewicza.
ZOBACZ DZIELNICĘ WZGÓRZE MICKIEWICZA Z LOTU PTAKA
Na Siedlcach jest "zielono"
Wojciech Widzicki, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Siedlce, przyznaje, że na Siedlcach jest dużo terenów zielonych, a w związku z tym pojawia się problem z finansowaniem ewentualnych projektów i niewielkich inwestycji w nich.
Siedlce. Duże zainteresowanie mieszkańców spotkaniem z władzami miasta
- To, jak obecnie wygląda Park Na Zboczu, i jak bardzo zmienił się w ostatnich latach, to zasługa, i konkretne inwestycje, Rady Dzielnicy WM. A jest to teren, z którego korzystają mieszkańcy nie tylko naszych dwóch dzielnic. Przychodzą tu także mieszkańcy z Suchanina, Ujeściska - Łostowic czy nawet Piecek - Migowa. Nie oddajemy naszej ziemi - jak niektórzy uważają - tylko przesuwamy granicę administracyjną po to, by z innych budżetów można było inwestować w tę okolicę - zaznacza Wojciech Widzicki. - Rada WM finansuje różne projekty w tym miejscu od wielu lat, ale, zgodnie z prawem, mogą wydawać swoje środki na terenach, które leżą w granicach ich dzielnicy lub częściowo w bezpośrednim ich sąsiedztwie. W tej chwili do zagospodarowania pozostały tereny, które są oddalone od granicy z WM. Dlatego zwrócili się do nas z wnioskiem o przekazanie tych działek - dodaje.
ZOBACZ FRAGMENT DZIELNICY SIEDLCE Z LOTU PTAKA (nagranie z grudnia 2021 r.)
Jakie są plany wobec Parku Na Zboczu?
W 2013 roku została przygotowana, przez mieszkańców dzielnicy Wzgórze Mickiewicza, koncepcja budowy parku w tym miejscu, wraz z kosztorysem. Zakłada on wykonanie m.in. wkomponowanego w teren naturalnego amfiteatru, niewielkiej fontanny, placów zabaw, skateparku, ścianki wspinaczkowej, parkingów dla rowerów, ścieżek rowerowych i chodników. Przewidziane są także liczne nasadzenia drzew i krzewów.
Zmiana granic także na Pieckach - Migowie i Ujeścisku - Łostowicach
W połowie maja br. poinformowaliśmy o tym, że Ujeścisko - Łostowice odda na rzecz sąsiedniej dzielnicy, Piecki - Migowo, trzy ulice: Hausbrandta, Miłosza i Wiewiórczą. Tego chcą bowiem mieszkańcy tych ulic, którzy utożsamiają się właśnie z Pieckami - Migowem.
Piecki - Migowo oraz Ujeścisko - Łostowice chcą zmiany granic obu dzielnic
Dlaczego radni proponują zmiany granic swoich dzielnic?
W ubiegłym roku Rada Miasta Gdańska przyjęła uchwałę, na mocy której zmieniono statut Miasta Gdańska. Dzięki temu rady dzielnic mogą kierować wnioski o zmianę granic dzielnic.
Rady obu dzielnic przyjęły już uchwały w sprawie zmiany ich granic. Kolejnym krokiem jest przyjęcie takiej uchwały przez Radę Miasta Gdańska, co może nastąpić w najbliższych miesiącach.
Wejście w życie uchwały, a tym samym nowych granic dzielnic, zacznie obowiązywać od nowej kadencji rad dzielnic, a ta kończy się, prawdopodobnie, w połowie przyszłego roku (kadencja rad dzielnic jest uzależniona od kadencji Rady Miasta Gdańska - dop.red.).