• Start
  • Wiadomości
  • Siedem dźwigów KONE będzie dalej pracować. Inwestycja duńskiej firmy w teren byłej Stoczni Gdańskiej

Dźwigi KONE będą dalej pracować. Duńska firma inwestuje w teren po Stoczni Gdańskiej

Duńska spółka stoczniowa Karstensen, specjalizująca się w budowie statków rybackich, kupiła 10,5-hektarową działkę na obszarze byłej Stoczni Gdańskiej. Znajduje się tam m.in. siedem żurawi stoczniowych KONE. Te charakterystyczne dla panoramy miasta dźwigi fińskiej produkcji pochodzą z lat 70 i 80 ub. wieku. Duńska stocznia buduje obecnie 5-6 trawlerów w roku i zapowiada zwiększenie produkcji, a tym samym wzrost zatrudnienia.
08.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
gdansk-po-ulewie-024_911x633
Specjalizująca się w budowie trawlerów duńska stocznia chce w Gdańsku zwiększyć produkcję   
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Co znajduje się na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej?

Karstensen Shipyard Poland weszła w posiadanie atrakcyjnego terenu, niedaleko Młodego Miasta, poprzez nabycie 100 procent udziałów w spółce Synergia 99, należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.  
 
- Żurawie stoczniowe KONE wraz z dwiema pochylniami to jedne z największych atutów tego miejsca, jeśli chodzi o produkcję stoczniową i dlatego zdecydowaliśmy się na udział w przetargu i transakcję - mówi Tomasz Mulica, dyrektor Karstensen Shipyard Poland sp. z o.o.
 
Kilkudziesięcioletnie dźwigi KONE są sprawne i dopuszczone do użytkowania.

W sercu dawnej Stoczni Gdańskiej tętni nocne życie. Zobacz nasz film

Na terenie, którego właścicielem stała Karstensen Shipyard Poland, znajduje się też hala montażowa 3B, wybudowana w 1946 roku. Obiekt ma powierzchnię prawie 10 tys. metrów kwadratowych.  
 
- Hala historyczna z napisem Stocznia Gdańska będzie wymagała dużego remontu, co będziemy sukcesywnie robić. Przy hali jest też przybudówka socjalno-biurowa (wybudowana w 1940 r. - przyp. red.) z szatniami, jadalnią i łaźnią dla pracowników - ten obiekt też będziemy remontować - zapowiada Tomasz Mulica. 
 
Były teren Synergii 99 dysponuje też 160-metrowym nabrzeżem.

Co i gdzie produkuje duńska stocznia?

Od połowy 2018 r. na terenie Portu Gdynia Karstensen Shipyard Poland dzierżawi zakład produkcyjny od Vistal Offshore. Duńska firma wykonuje tam nowoczesne trawlery, których odbiorcami są głównie armatorzy ze Skandynawii, a także Islandii, Szkocji i Wysp Owczych. 
 
Obecnie, roczna produkcja Karstensen Shipyard Poland to ok. 5-6 statków rybackich. Firma zatrudnia ok. 500 osób. 
 
- Planujemy zwiększenie produkcji. Pierwsze wodowanie jednostki w Gdańsku planujemy w lutym, marcu 2023 roku -  informuje Tomasz Mulica. 
 
Formalnie Karstensen Shipyard Poland przeprowadzi się do Gdańska w styczniu przyszłego roku, bowiem do końca 2022 r. teren spółki dzierżawi stocznia Crist. Wcześniej w tym miejscu funkcjonowała Stocznia Nauta.

W ciągu 10 lat w części Młodego Miasta na półwyspie Drewnica powstanie nowa dzielnica

Duńska grupa Karstensen działa w Gdańsku od połowy lat 90. ub. wieku, zamawiając kadłuby statków w polskich stoczniach. 

 

TV

Każdy może pomóc