Duże korzyści dla miasta i regionu
W tym roku do portu w Gdańsku wycieczkowce przypływały 60 razy. Tylko w grudniu gościły czterokrotnie - co jest ewenementem.
- Statki pasażerskie i ich pasażerowie to dochód głównie dla miasta. Szacuje się, że przypływający do Gdańska turyści zostawiają nad Motławą od 3 do 5 mln dolarów rocznie. Sezon wycieczkowy rozpoczęliśmy w kwietniu. Takiego tłoku na nabrzeżach, przy których cumują statki pasażerskie, dawno w Porcie Gdańsk nie było. W sierpniu mieliśmy jednocześnie w kanale portowym trzy wycieczkowce i prom. To rzadki widok. Na przyszły rok zaawizowanych mamy ponad 60 statków pasażerskich – mówi Dorota Pyć, prezes Portu Gdańsk.
Port Gdańsk w europejskiej ekstraklasie. Jakie są źródła tego sukcesu? Nasza rozmowa
Statki pływające po Bałtyku zimą to głównie jednostki ekspedycyjne. Z reguły rejsy rozpoczynają i zakończą w Kopenhadze (Dania).
Po drodze odwiedzają największe bałtyckie porty: Ronne (duńska wyspa Bornholm), Gdańsk, Kłajpeda (Litwa), Ryga (Łotwa), Tallin (Estonia), Helsinki (Finlandia) i Sztokholm (Szwecja).
Jaki statek zwieńczył sezon 2024?
Sezon wycieczkowy 2024 w Porcie Gdańsk zakończyła wizyta Hanseatic Spirit. To jednostka pod banderą Malty zbudowana w 2021 r. Statek ma długość prawie 140 metrów oraz szerokości ponad 22 m.
Hanseatic Spirit wyposażony jest w kilka restauracji, SPA, sale fitness, HanseAtrium, czyli wielofunkcyjny salon z najnowocześniejszą technologią czy Ocean Academy – interaktywne miejsce do przyswajania wiedzy. Są też sala mikroskopowa, pozwalająca odkryć świat, którego nie można zobaczyć gołym okiem, platforma widokowa na dziobie oraz balkon z przeszkloną podłogą.
Co istotnie, Hanseatic Spirit może zabrać turystów w oddalone rejony Ziemi takie, jak Arktyka czy Antarktyda, stosunkowo mało dostępne dla zwykłych turystów.
Jaki był największy wycieczkowiec?
Największym wycieczkowcem, który w tym sezonie odwiedził Gdańsk był Crystal Symphony. Jednostka mierzy aż 238 metrów długości i 30 m szerokości. Po morzach i oceanach pływa od 1995 roku.
Maryla Rodowicz na falochronie. Jak 50 lat temu powstał Port Północny?
To luksusowy, pięciogwiazdkowy pływający hotel z eleganckimi kabinami, dwoma basenami, spa i centrum fitness, kortem do tenisa, polem do golfa, kasynem, kinem, biblioteką, a nawet międzywyznaniową świątynią.
Do dyspozycji pasażerów Crystal Symphony jest osiem pokładów. Na ostatnim z nich, na dziobie statku, ulokowany został specjalny taras widokowy. Na pokładzie może pomieścić ok. 1000 turystów, obsługiwanych przez ponad 500 osób z załogi. Pływa pod banderą Bahamów.
Co zwiedzają turyści?
Turyści, po zejściu na ląd w Gdańsku najchętniej odwiedzają: Trakt Królewski, Dwór Artusa, Bazylikę Mariacką, Katedrę Oliwską (koncerty organowe), zamek w Malborku, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Bursztynu i Muzeum II Wojny Światowej.
Port Gdańsk podsumował I półrocze 2024 roku. Czego przeładowano najwięcej i najmniej?
Przypomnijmy, że rekordowy pod względem liczby zawinięć był 2022 rok. Wówczas do Portu Gdańsk przypłynęło aż 79 wycieczkowców, które przewiozły na swoich pokładach 29,5 tysięcy pasażerów. Wpływ na to miało wyraźne odbicie rynku po pandemii COVID-19.