• Start
  • Wiadomości
  • Sezon fontannowy zainaugurowany. Działają już obiekty pływające, wkrótce - także Neptun

Sezon fontannowy zainaugurowany. Działają już obiekty pływające, wkrótce dołączy do nich Neptun

Od pływających po stojące, od najmłodszych po zabytkowe... - w tym roku woda pojawi się w każdej z nich. Pierwsze fontanny, pływające, już zostały uruchomione. Słynny Neptun będzie gotowy na majówkę. Jednocześnie Gdańskie Wody i GIWK zalecają zachowanie ostrożności podczas ich odwiedzania, w związku z panującą epidemią.
26.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na Długim Targu trwają prace konserwacyjne przy Fontannie Neptuna w Gdańsku przed nadchodzącym sezonem. Pierwsze obiekty zostały włączone 22 kwietnia
Na Długim Targu trwają prace konserwacyjne przy Fontannie Neptuna w Gdańsku przed nadchodzącym sezonem. Pierwsze obiekty zostały włączone 22 kwietnia
fot. Paweł Marcinko / KFP

 


Fontanny są ważnym elementem miejskiej infrastruktury: ubarwiają krajobraz, przynoszą ochłodę w gorące dni, są miejscem spotkań - a to nie jedyne ich zalety. Dbają bowiem też o dobry klimat, i to jedynie w przenośni, poprzez piękno architektonicznej formy niosące radość dla oka, ale także dosłownie, orzeźwiają bowiem powietrze i regulują temperaturę.

Od lat sezon fontannowy w Gdańsku rozpoczyna się w okolicach długiego weekendu majowego - jednak w zeszłym sezonie ten termin przesunięto z powodu epidemii covid-19, dodatkowo ze względu na obostrzenia nie wszystkie obiekty mogły być włączone. W tym roku nie ma przeciwskazań do uruchomiania gdańskich fontann, pod warunkiem przestrzegania ogólnie obowiązujących w związku z epidemią zasad bezpieczeństwa.

- Wielu z nas tęskniło za widokiem i szmerem wodnych strumieni. Mam nadzieję, że mieszkańcy ucieszą się z ich powrotu - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Jednak przede wszystkim zachowujmy odpowiedni dystans od innych spacerowiczów, nie gromadźmy się nieopodal wodnych urządzeń w dużych grupach. Bądźmy odpowiedzialni. Teren fontann to przestrzeń publiczna, w której wciąż obowiązuje też nakaz zasłaniania ust i nosa - apeluje prezydent.

 

Montaż fontanny na Pustym Stawie na Stogach
Montaż fontanny na Pustym Stawie na Stogach
fot. Gdańskie Wody

 

Urządzenia wodne, takie jak zdroje czy zamgławiacze na razie nie zostaną uruchomione z troski o bezpieczeństwo epidemiologiczne. Ale i tak będzie pięknie, a miejsc do ochłody nie zabraknie. Tegoroczny sezon już zainaugurowały fontanny pływające, zlokalizowane na zbiornikach retencyjnych.

Jako pierwsze zaczęły pracować: najmłodsza z nich na Pustym Stawie na Stogach, oraz najpopularniejsza - na zbiorniku Srebrniki przy alei Żołnierzy Wyklętych w Górnym Wrzeszczu. W kolejnych dniach Gdańskie Wody wspólnie z Gdańską Infrastrukturą Wodociągowo-Kanalizacyjną sukcesywnie uruchamiać będą kolejne urządzenia - aktualnie trwają prace eksploatacyjne, przygotowujące fontanny do rozruchu.

Fontanna Neptuna, która jest najstarsza, najpiękniejszą i najbardziej znaną gdańską fontanną, i jedną z ulubionych atrakcji turystycznych, zostanie uruchomiona jeszcze przed majówką. Proces rozruchu wszystkich gdańskich fontann zakończy się na przełomie maja i czerwca - wtedy włączona zostanie Fontanna Heweliusza.

 

Wyrzut wody z fontanny pływającej na zbiorniku retencyjnym Srebrniki
Wyrzut wody z fontanny pływającej na zbiorniku retencyjnym Srebrniki
fot. Gdańskie Wody

 

Obecnie w Gdańsku istnieje 19 miejskich fontann, w tym 7 na zbiornikach retencyjnych, gdzie ich dodatkową funkcją jest napowietrzanie wody. Najstarsza i najbardziej rozpoznawalna to zlokalizowana na Długim Targu wspomniana Fontanna Neptuna, której początki sięgają 1634 roku. Najmłodszą jest Fontanna Pusty Staw na Stogach, która powstała na zbiorniku wodnym o tej samej nazwie. Jej realizacja odbyła się w ramach Budżetu Obywatelskiego. Fontanna znajdującą się od 2014 roku na Skwerze Heweliusza, jest pod opieką spółki GIWK, która ufundowała ją dla upamiętnienia realizacji Gdańskiego projektu wodno-ściekowego. Pozostałymi obiektami zarządzają Gdańskie Wody.

 

TV

Bohater Borys ma już dziewięć lat, czyli wszystko wokół chorób rzadkich