Podczas czwartkowego posiedzenia radni Gdańska zdecydowali o odebraniu ks. Jankowskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska, rozbiórce pomnika gdańskiego duchownego, a także o cofnięciu decyzji RMG o nazwaniu skweru znajdującego się w sąsiedztwie Bazyliki Św. Brygidy jego imieniem. Co ważne, w trakcie głosowania nie było dyscypliny partyjnej. Każdy radny miał zagłosować "zgodnie z własnym sumieniem". W głosowaniach nad trzema uchwałami w tej sprawie nie wzięli udziału radni Prawa i Sprawiedliwości.
Zarzuty o pedofilię wobec ks. Jankowskiego pojawiły się w grudniowym artykule Gazety Wyborczej. Sprawa odbiła się szerokim echem w całym kraju, a w Gdańsku rozpoczęła się gorąca dyskusja o honorach, jakie przyznano zmarłemu w 2010 roku kapelanowi "Solidarności". Oliwy do ognia dolali mieszkańcy Warszawy, którzy w lutym, w środku nocy, obalili pomnik ks. Jankowskiego, relacjonując wszystko w internecie.
Sprawą zajęli się też gdańscy radni. 7 marca, jeszcze przed rozpoczęciem czwartkowych obrad, przed Nowym Ratuszem (siedzibą Rady Miasta Gdańska) pojawiło się kilkunastu przedstawicieli "Solidarności", którzy przynieśli ze sobą styropianową rzeźbę Donalda Tuska, pomalowaną złotą farbą. Na rzeźbie zawieszono plakat z hasłem KONSTYTUCJA. W ten sposób zaprotestowali przeciw zamiarom odebrania honorów duchownemu. Ich happening miał pokojowy charakter. Nie odnotowano żadnych incydentów przed Ratuszem. Na miejscu, prewencyjnie, była policja oraz Straż Miejska. W sali obrad dyskusji RMG przysłuchiwało się z kolei kilkunastu mieszkańców. Nie wznosili żadnych okrzyków, nie przeszkadzali też w żaden inny sposób w obradach.
- Dzisiaj uwagę opinii publicznej przykuła sprawa ks. Henryka Jankowskiego. Artykuł śp. Bożeny Aksamit zapoczątkował szeroką debatę publiczną o postaci tego duchownego. Atmosfera wokół niego urosła do tego stopnia, że doszło nawet do obalenia pomnika. W tej sprawie, w związku z tym, że ks. Jankowski nie żyje, prokuratura nie ma prawnych możliwości, by zająć się tą sprawą - mówił w czwartek Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w RMG. - Tę sprawę musimy rozstrzygnąć już dziś, bo pojawią się kolejni manipulanci.
Przyjęto program opieki nad zwierzętami bezdomnymi w Gdańsku
Przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w RMG Kacper Płażyński podkreślał z kolei, że sprawca każdego przestępsta seksualnego powinien zostać potępiony, tym bardziej jeśli chodzi o dzieci.
- Po drugie, współpraca ze Służbą Bezpieczeństwa jest moralnie naganna ( to nawiązanie do oskarżeń ks. Jankowskiego o współpracę z SB – red.). Niezależnie od tego, czy współpracować miał ksiądz, elektryk czy ktokolwiek. Obowiązkiem władz miasta jest działanie na rzecz zapewnienia spokoju społecznego. Każdą sprawę dotyczącą przestępstwa seksualnego trzeba dokładnie zbadać. Naszym zdaniem władze Gdańska nie poradziły sobie ze sprawą ks. Jankowskiego. Nie zapewniliście spokojnej debaty w tej sprawie - stwierdził przewodniczący Płażyński. - Myślę, że wam chodzi tylko o interes polityczny. Na dochodzeniu do prawdy najbardziej powinno zależeć przede wszystkim wam. To wasi mentorzy, Paweł Aadmowicz i Lech Wałęsa, nazywali się przyjaciółmi ks. prałata Henryka Jankowskiego. Zgódźcie się najpierw na powołanie Komisji, która wyjaśni tę sprawę. My chcemy prawdy, dlatego w dzisiejszym głosowaniu, w tej zadymie, brać udziału nie będziemy - przyznał już na początku czwartkowej sesji.
ZOBACZ TRANSMISJĘ Z CZWARTKOWEJ SESJI RADY MIASTA GDAŃSKA
Przewodnicząca klubu Wszystko Dla Gdańska, Beata Dunajewska, stwierdziła z kolei, że wystąpienie przewodniczącego Płażyńskiego jest "najlepszym dowodem na to, że trzeba tę dyskusję publiczną już zakończyć".
- Komitet społeczny budowy pomnika ks. Jankowskiego nie chciał rozmawiać z prezydentem Adamowiczem, nie chce rozmawiać z prezydent Dulkiewicz. Musimy dziś zamknąć sprawę ks. Jankowkiego właśnie po to, by nie dzielić dalej naszego społeczeństwa. Dziś będziemy podejmować jedną z ważniejszych decyzji. Zwlekając - zrobimy źle – stwierdziła przewodnicząca Dunajewska. - Komisja, o którą postuluje przewodniczący Płażyński, mogła zostać powołana podczas uczestnictwa w komisjach. Władze Gdańska wyraźnie potępiły akt przewrócenia pomnika.
Uchwała Rady Miasta: 2,6 mln na 24 przedsięwzięcia kulturalne w Gdańsku
W trakcie dyskusji na mównicy pojawiła się także, pełniąca obowiązki prezydenta prezydenta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, która podkreślała, że "radni stoją w bardzo trudnym momencie.
- To sprawa niełatwa. Bolesna, także dla mnie jako matki 11-letniej córki. Nie mamy w tej sprawie jednoznaczności. Prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się prawdy, bo główny zainteresowany nie żyje. Ja nie mam żadnych narzędzi, by tę sprawę wyjaśnić. Państwo radni od grudnia zajmujecie się tą sprawą – podkreślała p.o. Prezydenta Gdańska. - Jestem z wykształcenia prawnikiem i bliska jest mi zasada domniemania niewinności. Ale widząc poziom emocji, to do czego doprowadza nieodpowiedzialne podgrzewanie emocji, decyzja może być tylko jedna. Dostaję mnóstwo maili od mieszkańców w tej sprawie - dodała.
Głosowanie w sprawie pozbawienia tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska (Ks. Jankowski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gdańska 15 grudnia 2000 roku): 19 głosów za, 1 przeciw, 2 wstrzymane.
W sprawie uchylenia uchwały dotyczącej nadania nazwy skwerowi ks. Henryka Jankowskiego: 20 głosów za, 1 przeciw, 1 wstrzymany.
W sprawie rozbiórki pomnika księdza Henryka Jankowskiego: 20 głosów za, 1 przeciw, 1 wstrzymany.
Zabudowa terenów Uniwersytetu Gdańskiego w Oliwie
Dość długą i gorącą dyskusję wywołał w czwartek projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania dla rejonu ul. Bażyńskiego w Oliwie. Chodzi o teren o powierzchni około 1 ha, w sąsiedztwie dawnego budynku rektoratu Uniwersytetu Gdańskiego. Przygotowany plan zakłada w tym miejscu zmianę funkcji z usługowej na mieszkaniowo-usługową. Uczelnia planuje wybudować tam mieszkania dla swojej kadry naukowej. Maksymalna wysokość budynków ma wynieść 32 metry. Część radnych nie kryła obaw co do tego rozwiązania.
Przewodniczący PiS Kacper Płażyński stwierdził, że kampus UG, w stylu innych dużych uniwersytetów, centralizuje się, aby kadra naukowa i studenci byli w jednym miejscu.
- Ta uchwała może doprowadzić jednak do tego, że kolejne tereny za rektoratem zostaną rozparcelowane na rzecz deweloperów. Myślę, że to będzie ze szkodą w przyszłości dla tego terenu, dla uczelni. Rada Dzielnicy Oliwy wydała negatywną opinię w tej sprawie - ocenił.
Kokoszki i Oliwa z nowymi planami miejscowego zagospodarowania
Radny Koalicji Obywatelskiej, Mateusz Skarbek, przyznał z kolei, że kanclerz Uniwersytetu Gdańskiego "nie był w stanie stwierdzić w jakiej formie będą dystrybuowane planowane mieszkania".
- Moim zdaniem wprowadzenie funkcji mieszkaniowych jest dobre. Raczej pozytywnie wpłynie na rozwój tej części miasta. Oczywiście, też mam pewne wątpliwości, ale nie możemy być policją dla Uniwersytetu Gdańskiego - zaznaczył.
Radny PiS Romuald Plewa przypominał z kolei, że UG dostał tereny w Oliwie, aby zintegrować uczelnię.
- Część terenów uczelnia już sprzedała - przypomniał, dodając, że nie będzie w interesie uniwersytetu ta inwestycja.
Będzie wsparcie finansowe dla rodziny repatrianckiej z Kazachstanu
Radna Koalicji Obywatelskiej Anna Golędzinowska stwierdziła natomiast, że pod względem urbanistycznym to jest bardzo dobry plan.
- To rozwiązanie porządkujące, biorąc pod uwagę obecny chaos. Kampus UG to przestrzeń zamierająca po godzinach funkcjonowania uczelni. Rozumiem obawy mieszkańców o intensywność zabudowy. Jako radna Gdańska deklaruję, że będziemy bacznie przyglądać się tej inwestycji, ale uczelnia powinna prowadzić też w tej kwestii dialog z lokalną społecznością – podkreśliła.
Ostatecznie uchwała została przegłosowana.
Zarzuty wobec wiceprezydenta i Gdańskich Nieruchomości
Choć w porządku czwartkowych obrad nie było żadnej uchwały dotyczącej miejskiej jednostki "Gdańskie Nieruchomości", to do jej działalności nawiązał, już pod koniec posiedzenia, radny PiS Andrzej Skiba. Dopytywał on wiceprezydenta Piotra Grzelaka m.in. o czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu przez miasto mieszkania komunalnego. Co ważne, w czwartek jeszcze przed rozpoczęciem sesji, klub PiS zorganizował briefing prasowy, w trakcie którego poinformował o złożeniu wniosku do prezydent Aleksandry Dulkiewicz w sprawie odwołania ze stanowiska wiceprezydenta Piotra Grzelaka. Jako argument podano m.in. brak odpowiedniej kontroli nad wspomnianą jednostką miejską.
Szkoła podstawowa nr 6
Decyzją Rady Miasta Gdańska w czwartek zdecydowano o utworzeniu nowej szkoły podstawowej w Gdańsku. Powstaje ona na Ujeścisku, przy ul. Lawendowe Wzgórze. Będzie ona funkcjonować od 1 września br. Więcej o tej szkole przeczytacie tutaj.