Europejskie regiony i miasta stoją murem za Ukrainą. Przesłanie ze szczytu w Marsylii
Po zaproszeniu do Gdańska rodziny repatriantów, zostanie im zapewniony lokal mieszkalny na zasadzie umowy najmu na czas nieokreślony. Pozyskiwane mieszkania pochodzą z zasobów komunalnych gminy. Zaproszeni mogą liczyć także na pomoc w uzyskaniu zatrudnienia, a młodzież na umożliwienie nauki w gdańskich szkołach czy przedszkolach.
Oprócz wsparcia określonego w ustawie o repatriacji, Rada Miasta Gdańska zdecydowała o każdorazowym przydzielaniu rodzinom repatrianckim dodatkowych środków, wypłacanych tuż po ich przyjeździe do Gdańska, jeszcze zanim dotrze do nich ustawowa pomoc rządowa,. Pomoc wypłacana jest z budżetu gminy, na podstawie każdorazowo podjętej uchwały. W tym roku wypłacana będzie kwota na 1 osobę w rodzinie wynosząca 10 tys. zł.
W tym roku po raz pierwszy zaproszone zostaną cztery rodziny. Zapewnione im będzie:
- wsparcie w załatwianiu spraw urzędowych i administracyjnych związanych z osiedleniem się na terenie miasta,
- miejsce w przedszkolach i żłobkach,
- pokrycie kosztów: częściowego wyposażenia udostępnionego lokalu mieszkalnego; związanych z czasowym zakwaterowaniem; transportu w granicach miasta Gdańska przez okres pierwszego miesiąca oraz tłumaczenia dokumentacji niezbędnej do uzyskania pełnych praw mieszkańca Gdańska.
Warto podkreślić, że członkowie dwóch rodzin zaproszonych w zeszłym roku, bardzo dobrze odnalazły się w Gdańsku. Mężczyźni podjęli się pracy, natomiast kobiety będą stanowiły wsparcie w pierwszych krokach dla tych rodzin, które dopiero do Gdańska przyjadą.
Oprac. AO